Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » A világban egyre több az...

A világban egyre több az érték. Akkor nem kéne egyre több pénzt is nyomtatni?

Figyelt kérdés
Mivel az emberek száma exponenciálisan nő, azoknak új lakásokat kell építeni, új tévéket, autókat, telefonokat gyártani, tehát a világban létező összes javak mennyisége egyre nő. A szokásos infláción felül (aminek más a rendeltetése) vajon figyelembe veszik ezt a monetáris politika alakítói? Nem lehet, hogy épp azért van válság, mert ez a tényező nincs figyelembe véve, és ezért nincs "elég" pénz semmire?
2012. febr. 7. 23:43
 1/10 anonim ***** válasza:
Nem... Semmi köze hozzá. Ha több pénzt nyomtatnák, azzal csak az értékét csökkentenénk.
2012. febr. 7. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Az emberek száma nem nő exponenciálisan, manapság talán lineáris, de laposodik el. Az emberek száma még önmagában nem arányos a világ pénzszükségletével, nem mindegy hogy 1 millió amerikai vagy 1 millió kenyai születik

A forgalomban lévő javak száma sem nő exponenciálisan.


A pénzkínálat viszont exponenciálisan nő, tehát teljesült a kívánságod. Azaz egyre több pénzt "nyomtatnak" (teremtenek). Az új pénz gyakorlatilag a régitől lopja el az értékét, ez okozza az inflációt.


A válságot pont az okozta, hogy rengeteg fiktív pénz képződött a rendszerben, ami az amerikai ingatlanpiacon okozott buborékot.

2012. febr. 8. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, de nem a számlapénzekről beszélek, hanem a tényleges pénzről, ami forgalomban van. Az előbbi egy más jellegű dolog, én is ismerem.


Mondok egy másik példát a kérdés megvilágításához:


Tegyük fel, hogy van a világban összesen 10 db 1 millió forint értékű autó, és van 10 millió forint. Ekkor a pénz pontosan lefedi a javak mennyiségét. Mi van, ha gyártunk még 10 autót, de nem nyomunk új pénzt? Akkor az autók értéke a felére csökken? Nem az lenne a normális, ha nyomnánk még 10 millió forintot, hogy meg lehessen venni a 10 új autót is?


Kicsit egyszerű a példa, de valami ilyesmire gondolok a kérdéssel.

2012. febr. 8. 00:05
 4/10 anonim ***** válasza:
Azért nem állja meg a helyét a felvetésed, mert a pénz forog.
2012. febr. 8. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Akkor is az van, hogy egyre több áru kezeléséhez ugyanannyi pénz áll rendelkezésre, ami elvileg pénzhiányt kell teremtsen.
2012. febr. 8. 00:59
 6/10 anonim ***** válasza:
Nem így működik a gazdaság. Épp a fordítottja az igaz, kevés az érték, de sok a pénz!
2012. febr. 8. 06:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

"új lakásokat kell építeni, új tévéket, autókat, telefonokat gyártani"


Még telefont csak-csak KÉSZPÉNZzel fizeti ki az ember. De hány embert láttál már bemenni ötmillióval a kezében autót venni? Hányan visznek tíz...húszmilliót egy lakásvásárláshoz KÉSZPÉNZBEN? Még a nagybevásárlást is sokan bankkártyával fizetik ki. Az értékek TÖREDÉKÉT fizetik az emberek valódi pénzzel. Ha bemész a bankba hitelért, ott sem pénzt kapsz a kezedbe, hanem számokat írnak a bankszámládra. A banknak ahhoz képest amennyi hitelt kiad, a töredéke pénzzel (vagy azzal egyenértékű letéttel) rendelkezik.

2012. febr. 8. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Egy forintot nem ér a tudásotok. A pénz az áruk értékét testesíti meg, ha több az áru, több pénzt is nyomtatnak. (erre nyilván van valamilyen jó kis egyenletük, talán a GDP-ből számítják ki), viszont nyilván nem kell annyi pénz mint áru, ahogy valaki mondta, a pénz forgási sebessége miatt. És persze számlapénz több van mint készpénz, ugyanúgy a forgási sebesség miatt. Nem veszi ki mindenki a pénzét. Ha nem így lenne, defláció lenne, az egyre több áru folyamatosan értéktelenedne el (az elektronikai iparban speciel így is van), és defláció lenne.
2012. febr. 8. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Akkor a válaszok alapján nekem az jön le, hogy mégis csak szükség van a bankok pénzteremtésére, mert pont ez fedezi le az új áruk értékét (vagy annak egy részét).


Ez még valahol logikusnak is tűnik, mert amikor valaki hitelt vesz fel (amit tekinthetünk új pénznek), akkor azt a későbbi munkájával fogja majd visszafizetni, tehát tulajdonképpen pont annak az értéknek az árával, amit majd megtermel.


Vagy fordítva: ha senki sem termelne új értéket (pl. munkanélküli), akkor nem kapna hitelt se, tehát nem is termelődne új pénz.

2012. febr. 8. 16:10
 10/10 Dupla Kávé János válasza:
nem
2012. okt. 12. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!