Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Mennyi a valóságalapja a...

Mennyi a valóságalapja a világgazdasági rendszer közelgő összeomlása-prognózisnak?

Figyelt kérdés

Ha elég nagy, akkor miért nézik hülyének azokat, akik erre figyelmeztetnek, és miért nem tesznek semmit azok, akik legtöbbet tehetnék?


Ha meg minimális, akkor hogy fogja átvészelni pl. az olaj elfogyását?


2009. jún. 2. 22:05
 1/7 anonim ***** válasza:
59%
Lehet valami alapja.De akik tehetnének valamit,azokat nem érinti a világválság,sőt,ők maguk a felelősek érte.
2009. jún. 2. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Sok ilyen prognózis van. Tisztázni kellene, itt melyikről van szó.


A jelenlegi válság (arról beszélek, ami látványosan 2008 őszén tört ki, bár aki figyelte a gazdasági folyamatokat, az 2007 tavaszán már látta, mi készül) már elérte a mélypontját, innen már lassú felépülés kezdődik. A legtöbb országban lassú gazdasági növekedés indul meg idén ősztől, Magyarországon inkább csak jövőre.


A "jelenlegi rendszer összeomlásán" már túl vagyunk, tavaly őszhöz képest a világon a pénzmennyiség jelentős része eltűnt, és megkezdődött a gazdaság átstrukturálódása. Olyan gyárak és bankok tűntek el, melyek régen a világ legnagyobbjai voltak (General Motors, Lehmann Bros., stb.). A fejlett országok ipari termelése visszesett, majd ismét növekedni fog, és az már az új struktúra felépülését jelenti. Tehát a világgazdaság mai "rendszere" már más, mint a tavaly augusztusi. Az összeomlás megvolt.


Ami az olajat illeti, bonyolult szakkérdés, hogy mikor fogy el és ez milyen következményekkel jár. Vannak a civilizáció összeomlásával riogató elméletek, és vannak teljesen optimista, semmilyen megrázkódtatással nem számoló előrejelzések is. Pillanatnyilag senki sem tudja biztosan, melyik az igaz, mert ahhoz jóstehetség kellene.


Ne feledjük, hogy az olaj hirtelen beálló hiánya miatti civilizációs összeomlásról szóló elmélet (Olduvai-elmélet) a kilencvenes évek elején keletkezett, és azóta sok premisszáját meghaladtuk. Pl. a vártnál jobban lassul a Föld lakosságának növekedése, a mostani válság visszavetette az ipart és ez is csökkenti az olajfogyasztást, a vártnál gyorsabb a megújuló energiaforrások felhasználásának kiépítése, és a vártnál hatékonyabb a megújuló energia felhasználása (pl. a napelemek hatékonysága 10-szeresére nőtt az utóbbi 10 évben, a szélenergia egyes országokban már az összenergia 5-20 %-át állítja elő stb.)


Az Olduvai-elméletből kiolvasható várható összeomlási időpontok állandóan hátrébb tolódnak és a világgazdaság energiahiány miatti összeomlása, amit az elmélet a 90-es évek elején jósolt, egyre inkább csak lassú hanyatlásnak tűnik. Lehet, hogy mire odaérünk, az Olduvai-elmélet minden valóságalapja meg fog szűnni. De ezt most nem tudjuk, mert ahhoz jósolni kellene tudni.

2009. jún. 3. 05:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Nem a mostani válságra gondolok, hanem általában véve arra a gazdasági modellre, ami alapján az egész működik. Aminek ugye a fenntarthatóságához folyamatos növekedés kell, ami viszont egyszerűen abszurd és irreális, mivel az erőforrások végesek.


A megújuló energiára való átállás persze nagyon jó dolog és jó megoldás, viszont van egy olyan gyanúm, hogy minden látványos eredmény és előrelépés ellenére is túl lassú az átállás. De adja az ég, hogy ne legyen igazam.

2009. jún. 3. 09:05
 4/7 anonim ***** válasza:

"Nem a mostani válságra gondolok, hanem általában véve arra a gazdasági modellre, ami alapján az egész működik."


De mi az a modell? Kb. 100-200 éve a kapitalizmus a modell. Azelőtt más volt. A kapitalizmuson belül is különféle "modellváltások" követik egymást, kb. 20 évente jelentős irányváltások zajlanak a világgazdaság fejlődésében. Nincs egy darab "modell". Most épp egy modellváltás korát éljük a 2000 és 2007 közti időszakhoz képest.


"Aminek ugye a fenntarthatóságához folyamatos növekedés kell"


Ez a szezon és fazon esete. A fenntarthatóság és a növekedés fogalma két különböző dolog. Folyamatos növekedésre a pilótajáték fenntartásához van szükség. A világgazdaság nem pilótajáték. Ha keletkeznek benne buborékok, azok kidurrannak (ld. amerikai ingatlanpiac, amerikai bankszektor)


"ami viszont egyszerűen abszurd és irreális, mivel az erőforrások végesek."


Ez megint egy más téma. A technikailag kiaknázható erőforrások ezredrészét sem használja egyébként még az emberiség, szóval nem holnap fogunk a lehetséges erőforráshasználat végére érni.

2009. jún. 3. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

"kb. 20 évente jelentős irányváltások zajlanak a világgazdaság fejlődésében. Nincs egy darab "modell". Most épp egy modellváltás korát éljük a 2000 és 2007 közti időszakhoz képest."


Vagy úgy. Számomra ez új információ, köszönet. Esetleg pár szóban össze tudnád foglalni, hogy pl. ez a 2000-2007-es modell miben különbözött az azt közvetlenül megelőzőtől?


"A világgazdaság nem pilótajáték. Ha keletkeznek benne buborékok, azok kidurrannak (ld. amerikai ingatlanpiac, amerikai bankszektor)"


Na ez az, erről szól a kérdés, hogy keletkezhet-e akkora buborék, ami úgymond mindent magával ránt, globális gazdaságot, globális bankrendszert?


"A technikailag kiaknázható erőforrások ezredrészét sem használja egyébként még az emberiség, szóval nem holnap fogunk a lehetséges erőforráshasználat végére érni."


Az lehet, viszont a könnyen hozzáférhető készleteknek már eléggé a vége felé járunk, nem? Márpedig a nehezen hozzáférhetők természetszerűleg sokkal drágábbak is lesznek a meredeken emelkedő kitermelési költésgek miatt, ha jól tévedek. Itt pl. lehetséges olyan magas árszint, ami már önmagában újabb kríziseket eredményez világszerte?

2009. jún. 3. 11:57
 6/7 anonim ***** válasza:

"ez a 2000-2007-es modell miben különbözött az azt közvetlenül megelőzőtől?"


Hatalmas likviditás, elharapózó és bonyolult spekuláció, deregulált piacok, neokon politika. Most majd szabályozottabb piacok korszaka jön valószínűleg, kb. úgy, ahogy 1980 előtt is az volt a divat. Nagyjából 1980-ban Reagannel és Thatcherrel kezdődött és Greenspannel végződött egy korszak a világgazdaságban.



"keletkezhet-e akkora buborék, ami úgymond mindent magával ránt, globális gazdaságot, globális bankrendszert?"


Nézzük a kenyérsütést. Lisztet és más alapanyagokat vásárolnak, feldolgozzák őket, végtermék (kenyér) keletkezik, azt a fogyasztó megveszi és megeszi. Előfordulhat itt spekulációs buborék? Nehéz elképzelni.


Ingatlanpiacon, elvont befektetési eszközök piacán, bankszektorban már egészen más a helyzet. Pl. elterjednek az áruhitelek. Az emberek rengeteg új autót vesznek hitelből. Az autóipar felfut. Aztán az adósok tönkremennek, az autóvásárlások visszaesnek, az autógyárak eltűnnek, a fél ipar eltűnik (mondjuk Szlovákiából, ahol néhány klföldi autógyárból áll az ipar nagy része). Összeomlás? Igen, 30-50%-os iparitermelés-csökkenés az bizony összeomlás. Mindent magával sodor? Dehogyis. Nyilván mindenkire vannak kellemetlen hatásai, de a világgazdaság nagyrészt mégiscsak arról szól, hogy enni, inni és valahol lakni akarunk, és dolgozunk. Pénzmozgások nem fogják lerombolni a házakat, nem rothasztják meg a termést, nem törik el a kezünket.


"Az lehet, viszont a könnyen hozzáférhető készleteknek már eléggé a vége felé járunk,nem?"


A napenergia pl. irtó könnyen hozzáférhető és a használatát alig kezdtük még el. (Illetve a növények megevésével már évmilliók óta használjuk, de a napelem nóvum).

2009. jún. 3. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Végülis fel lehet tenni úgy is a kérdést, hogy lesz-e olyan fejlődés, változás a civilizációnk életében, amely az emberi populáció rövid idő alatt lezajló, drasztikus, nagymértékű csökkenésével jár?


[link]

2011. ápr. 11. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!