Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Hogy lehet növelni a gazdagság...

Hogy lehet növelni a gazdagságot, ha?

Figyelt kérdés

Ha feltételezzük, hogy a pénz mennyisége állandó, akkor tök mindegy, hogy nyílnak-e az országban új vállalkozások, munkahelyek, mert ők a pénzt az ügyfelektől fogják kapni. Tehát a lakosságnak kevesebb pénze lesz. A kamatot, pénznyomást az infláció ellensúlyozza. A hitel az "új pénz" sem a semmiből van, hanem a betétesek pénzéből.

Arra akarok kilyukadni, hogy hol van az a pont, ahol jól menő, helyes gazdaságpolitika során az ország vagyonát növelni lehet? Nyilván a külföldiek pénze ha bejön, az sok mindenre elég lehet, de akkor meg ők lesznek szegényebbek. A világ országai nem lehetnek egymástól függetlenül vagyonosabbak? Csak egymás kárára?

Hol születik az az új pénz, amit nem nyel el az infláció?


2012. ápr. 12. 23:09
 1/8 anonim ***** válasza:
30%
Hát ez jó kérdés!
2012. ápr. 12. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
A pénz mennyisége nem állandó, és nem is a pénz adja meg a gazdagságot. A pénz "csak" értékmérő (a többi funkciója mellet). Az érték a társadalom által megtermelt áruk és szolgáltatások. Marx meghatározásával a tárgyiasult munka.
2012. ápr. 12. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Szóval ha nyílik egy új étterem például, ahol baromi jól főz a szakács, kedvesek a pincérek és szép a kilátás a teraszáról, akkor ez azt jelenti, hogy érték született? És ez miben járul hozzá ahhoz, hogy az átlagembernek több elkölthető jövedelme legyen? Vagy nem kell több, mert ami van most már hasznosabban költheti el az új étteremben? Vagy itt 3 olyan embert alkalmaznak, aki eddig munkanélküli volt, és így nekik lesz pénzük? Igaz, hogy az én meg a többi vevő pénzéből, de igazságosabb így a helyzet? Ezt jelenti az új érték?
2012. ápr. 12. 23:41
 4/8 anonim ***** válasza:

A pénz mennyisége mellett az is sokat számít, hogy milyen gyorsan forog a pénz.

Van tízmillió magyar, legyen tízmilliárd forint a teljes pénzállomány. Az egyszerűség kedvéért most mindenki egyenlő lesz.

Ha ez egy év alatt fordul meg, akkor minden egyes magyar kezébe évente ezer forint került. Nem túl sok.

Ha ez havonta megfordul, akkor minden hónapban minden magyarnál megfordul 1000 forint, évente tehát 12000 forintot tud elkölteni.

Ha egy nap lenne a körforgás, akkor 365000 forintod lenne évente...


Mit jelent az, hogy forog a pénz? Egyszerű példa: egy pék legyártja a kenyeret a boltnak, kap érte 1000 forintot, amit elkölt lisztre a malomban. A malomban vesznek belőle búzát a gazdától, a gazda bemegy a boltba kenyeret venni, a bolt kifizeti a péknek a kenyeret. Tehát összesen 3000 forintot költöttek a példában. Ugyanazt az ezrest háromszor költötték el (kenyérre, lisztre, búzára).

2012. ápr. 12. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Vree ***** válasza:
Ha új munkahelyek/vállalkozások nyílnak amik valami értéket termelnek (akár egy új étterem mint amit te hoztál példának) pont az jelenti az értéket ami jelentést ad a pénznek. Modernizálj, termelj többet, jobbat, gyorsabban, és a valutád magától fel fog értékelődni. Vagy ápolj olyan nemzetközi kapcsolatokat amik neked kedveznek. (Az ügyes diplomácia is érték, és mint minden érték pénzre lefordítható.)
2012. ápr. 13. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Nem olvastam végig a válaszokat, de több hibás állítás is van a kérdésedben.


A pénz mennyisége nem állandó, a hitel sem a betétesek pénzéből van. Az összes betét messze nem lenne elég a teljes hitelállomány kifizetésére.

2012. ápr. 13. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
6%
6/6. A hitel igenis a betétesek pénzéből van. Ha egy bank több hitelt folyósít,mint a nála elhelyezett betétek összessége,akkor csődbe megy.
2012. ápr. 13. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Smartguy86 ***** válasza:
78%

#7 - Ha nem szóltál volna, okosabb maradtál volna! :D A kereskedelmi bankok nem csak a betétesek pénzét helyezhetik ki hitelbe, hanem a jegybanktól kapott saját hitelüket is. A tartalékrátás rendszerről hallottál már? Éppen ebből ered az is, hogy a pénz mennyisége nem állandó. Mivel a kereskedelmi bankok kihelyezhetnek olyan pénzt, ami még nem is létezik. Azt a pénzt kamatostul utána a hitelfelvevőnek kell megtermelnie. Ezért van infláció! Mert a hiányt valahol be kell hozni. A korábban felvett hitelt későbbi pénzből fedezik, így a kamatfizetésből az infláció lényegében "meg van nyerve" az üzleten.


Az értékteremtés pedig azért fontos, mert nem mindenkinek ugyanaz képviseli az értéket! Neked nem ér annyit 1 havi munkaidőd, mint egy LCD TV, tehát elcseréled. Dolgozol egy hónapot és megveszed a vágyott TV-d. Mások is így vannak ezzel. A létrejött értékek gazdát cserélnek. Ezért van még munkája mindenkinek (már akinek van) - mert ez a körforgás nem áll meg soha. Ezért épül a jelenlegi gazdaságunk a fogyasztásra (és nem a fenntarthatóságra)!! Erre az okos közgazdász bácsik is rájöttek...

2012. ápr. 13. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!