Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Tulajdoni lapon fele-fele...

Tulajdoni lapon fele-fele tulajdonosok vagyunk. Állítja, hogy ő a kizárólagos lakás használati joggal rendelkező?!

Figyelt kérdés

Édesapám és anyám elváltak 81-ben. Bírósági határozat alapján a lakás lakáshasználati joga anyámé, apámmal szemben.

82-ben meghalt apu.

Tulajdoni lapon az szerepel, hogy:

Anyám:

Tulajdonos 1/2-ed, adásvétel


Nálam:

Tulajdonos 1/2-ed, egyezség.


Semmi több.


Ennek ellenére kirakott minket, nem fizeti a közműveket, folyószámlahitel tartozása van, tartozik mindenkinek, eladni nem engedi, merthogy ő a haszonélvező.


Tudna valaki segíteni, hogy tényleg haszonélvező lenne?????


2012. szept. 6. 08:01
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Házasság alatt, ha a párunk meghal, akkor az ő részét a leszármazói öröklik, viszont az örökölt dolgokat élete végéig az életben maradt házastárs használhatja, hasznosíthatja. Viszont, ha elváltak, ez a haszonélvezeti jog már nem illeti meg az életben maradt, volt házastársat. A válóperrel megszűnik az öröklésen alapuló házastársi haszonélvezeti jog.

Egyébként ez a jog a tulajdoni lapra is felvezetésre kerül! Nem véletlenül nincs rajta.

Anyukádnak nincs igaza!

2012. szept. 6. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Csak hozzáfűzném:

Ha egyedüli tulajdonos lennél, és anyukádnak haszonélvezeti joga lenne az ingatlanon, akkor is eladhatnád azt az ő beleegyezése nélkül. Ekkor a vevőnek kell tisztába lennie azzal, hogy mit vesz, milyen korlátokkal, ugyanis a haszonélvezeti jog ugyanúgy fennmaradna az ingatlanon az anyukád haláláig, hiába más már a tulajdonos.

2012. szept. 6. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat. Bíróságon kívül hogyan lehetne rábírni a lakás eladására?

Nem szeretném, ha a tulajdoni részemet, ahova 20 évig költöttem, újítottam, elherdálná.

3 éve albérletben lakunk, családostul, mert elüldözött, teljesen lelakta az addig általam szépen fenntartott lakást.

Szeretnék saját lakásba belevágni, kisgyerekeim vannak, ő meg élvezi a 3 szobás lakást, amit eladósít.

2012. szept. 6. 08:59
 4/10 anonim ***** válasza:

A tulajdoni lap III. részét nézd meg, abban vannak a terhelések, mint pl. a haszonélvezeti jog is.

Ha nincs semmi, akkor a III. rész alatt az van, hogy "nem tartalmaz bejegyzést".

2012. szept. 6. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Nem tartalmaz bejegyzést!!!!!
2012. szept. 6. 09:07
 6/10 anonim ***** válasza:

Akkor nincs se haszonélvezeti, se használati joga, se semmi, csak fele részben tulaj, mint te.


Ha máshogy nem megy, indíthatsz pert a bíróságon közös tulajdon megszüntetése érdekében, mert senki nem kötelezhető arra, hogy mással közös tulajdont tartson fenn akarata ellenére.

Ekkor 3 variáció létezik: vagy te vásárolod meg az ő tulajdonrészét, vagy ő a tiédet, ha pedig erre egyikőtök se hajlandó, akkor a végén majd elárverezik az egész lakást, a befolyt pénzt meg felosztják a tulajok között fele-fele arányban.

Persze a bírósági költségek levonása után, meg az árverésen amúgy is nyomott áron megy el a lakás, de ez az egyetlen módja, hogy jogilag rákényszerítsd a házeladásra.

2012. szept. 6. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Ja, teszem hozzá, simán vissza is költözhetsz, ha akarsz, elvégre te is tulaj vagy.

Én a helyedben kérném tőle a kulcsokat, ha meg nem adja, akkor lakatossal lecseréltetném a zárakat mikor nincs otthon . Aztán, ha kell neki is az új kulcsból, majd ő kéri tőled...

2012. szept. 6. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Van kulcsom, a zárakat is én tetettem fel mindet.

Csak pokollá tenné az életünket, mint eddig. Nem lehet vele együtt élni és a férjemet nem engedi be a lakásba.

És a 2 kicsi gyerekünknek nem akarom, hogy nyomja a lelki szövegét, ahogy tette.

De én nem akarok odaköltözni, csak a fél lakás árát. Hihetetlen, hogy ilyenkor elárverezik. Azt hittem, csak kötelezik, hogyha van vevő, akkor írja ő is alá az adásvételit.


Illetve az én tulajdoni részemet nélküle megterhelhetem zálogjoggal?

2012. szept. 6. 12:04
 9/10 anonim ***** válasza:

A saját tulajdoni részedet megterhelheted az Ő beleegyezése nélkül, ha a bank is belemegy. Van olyan bank, amelyik nem megy bele azért, mert egy "nemfizetés" esetén nehéz "fél lakást", ráadásul lakottan értékesítenie.

Albérletbe is kiadhatod, ha akarod.

Amit az előző hozzászóló írt, azt nevezik kényszerértékesítésnek.

Mi az, hogy nem engedi be a férjedet a lakásba? Ez abszurd.

2012. szept. 7. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"Hihetetlen, hogy ilyenkor elárverezik. Azt hittem, csak kötelezik, hogyha van vevő, akkor írja ő is alá az adásvételit."


Ilyenre nem kötelezhetik, ezt csak ő teheti meg szabad akaratából.

Arra viszont igen, amit írtam: hogy elárverezhetik az egész házat az ő beleegyezése nélkül is, aztán megkapja azt a kevés pénzt, ami az árverésből befolyik. Nyilván, ez jóval kevesebb, mint a normál vételár.

Itt jön a személyes ráhatás a képbe: közöld vele, hogyha nem hajlandó veled közösen eladni a lakást, akkor ezt fogod tenni. Ha van esze, belemegy. Ha nincs, akkor indítsd meg a pert. Még addig is észheztérhet, amíg a kényszerértékesítést kimondják, és eladhatja veled együtt a házat, ekkor a felek megegyezésével ér véget a per.

Ha meg nem, hát akkor legalább az árverési részedet megkapod, ez jobb annál, mintha semmit nem kapnál, és végül a vízművek vagy más szolgáltató árverezné el a házat a közüzemi tartozások miatt.

2012. szept. 7. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!