Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Jár-e a tgyás, gyed?

Apromalna kérdése:

Jár-e a tgyás, gyed?

Figyelt kérdés
Tgyással gyeddel kapcsolatban szeretnék érdeklődni.2012. júl.25-ig voltam állományban (júl.5-én derült ki a terhességem akkor már 5 hetes volt) ettől függetlenül a munkáltatóm nemmódosította a felmondást, elküldtek. Júl.26-tól munkanélküli segélyt kapok egészen okt.15-ig, mert 2 órában be leszek jelentve okt.16-tól. Mit kéne tennem a továbbiakban (marad 7 napom a munkanélküliből), egyáltalán jár-e a tgyás, gyed?

2012. okt. 11. 21:16
 1/4 anonim ***** válasza:

Terhességi-gyermekágyi segély annak jár, aki a szülést megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, és

- a biztosítás fennállása alatt, vagy

- a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül szül, vagy

- a biztosítás megszűnését követő 42 napon túl baleseti táppénz folyósításának ideje alatt (vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül) szül.


Biztosítotti időnek számít az álláskereséi járadék folyósításának az időtartama is.


Tehát a feltételeket fennt leírtam. Ha az nem teljesül, akkor nem vagy jogosult terhességi-gyermekágyi segélyre sem, és természetesen automatikusan GYED-re sem, mivel ennek a két ellátásnak a legfontosabb feltétele a biztosítási jogviszony megléte.


Ha Téged (még ha csak 2 órára is) bejelentenek, akkor a biztosításod fennáll majd az ellátásra jogosultságkor, csak éppen az ellátás összegét érinti az, hogy "csak" két órára kapsz bérezést. Mivel 2013-ban fogsz szülni, ezért a 2012. évben megszerzett jövedelmedet veszik alapul az ellátás kiszámításához, ha találnak benne legalább 180 "bérezett" napot. Ha nem, akkor az ellátásra való jogosultságot közvetlenül megelőző időszakban keresnek bérezett napokat, amiből összeget számolnak. Tehát a 2 órás munkaviszony után meghatározott ellátásból nem fogsz éppen dőzsölni, annyira alacsony lesz, de az ellátásra való jogosultságodat legalább megalapozza.

2012. okt. 12. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
2012. jan. 1-től nézik a béreket 2012. dec. 31-ig vagy a szüléstől visszaszámolnak egy évet, tehát ha megszülök 2013. márc. 4-én akkor 2012. márc. 4-től? januártól júniusig kaptam havonta 148 brutto-t, majd kb. 600E Ft végkielégítést, ezután egyből munkanélkülire mentem (megszakítás nélkül)ezeket meg a "2 órást" veszik alapul? átlagolják? kb akkor mennyi pénzre számithatok?
2012. okt. 12. 13:45
 3/4 anonim ***** válasza:

Ha 2013. március 04-én szülsz, akkor azt nézik, hogy 2012. január 01. és 2012. december 31. között volt-e legalább 180 "bérezett" napod bármelyik olyan helyen, amely biztosítási kötelezettséggel jár, ha több is volt ebben az időszakban.

Ha nem volt, akkor 2013. március 04-től visszafelé keresnek legalább 180 bérezett napot. Ebben az esetben egészen 2012. január 01-ig mennek visszafelé, ha kell. Ha ebben az időszakban sincs, akkor lép a képbe a minimálbér, de ha a szerződés szerinti béred kevesebb nála, akkor a szerződés szerinti béred lesz az ellátás összegének kiszámolásához az alap. Tehát mindig a kevesebb...


A jövedelemnél azokat veszik figyelembe, amelyik után a törvény szerint pénzbeli egészségbiztosítási járulékfizetési kötelezettség van. Tehát ha valamilyen jövedelmedből nem vont a munkáltató ilyen néven járulékot (mert nem volt kötelező), akkor azt nem is fogják figyelembe venni.

Mindig bruttóból számolunk.


Sajnos hiába írod le a számokat, ezt így nem lehet pontosan megmondani, ahhoz az egész 2012. évi bérkartont látni kéne, a kieső időkkel, jogcímekkel együtt. Ráadásul az év még le sem telt, tehát még sok minden befolyásoló tényező jöhet addig még.

2012. okt. 15. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
bízom benne, h. minden renden lesz, majd kiderül, mindenesetre biztató amit írtál, fontos lenne, h. ne a minimumot kapjam. köszönöm a segitséget!
2012. okt. 15. 10:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!