Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Táppénz, tgyás, gyed összege...

Táppénz, tgyás, gyed összege gyes után 2103?

Figyelt kérdés

Segítsetek nekem,kérem, számolni! Sajnos, nem találtam megfelelő kalkulátort.

2008.03.10.-e óta dolgozom határozatlan idős munkaszerződéssel 8-órában 215 Br-ért egy magyar cégnek. 2009.07.hónap óta veszélyeztetett terhességgel táppénzen voltam 2010.02.01.-ig. Ekkor született meg a gyermekem, innentől kértem a tgyást.

Jelenleg gyesen vagyok még 2013.februárig. Viszont, terhes a második babával, aki 2013.07.24.-e körül fog világra jönni. A gyes lejárta után táppénzen volnék ismét a szülésig.

Mennyi volna pontos netto összegben a táppénzem, tgyásom és a gyedem?

Érdemes kivenni a szabadságokat? Mit tanácsoltok nekem?

Illetve, a munkahelyem esetleges felszámolásával ugyan továbbra is folyósítaniuk kell az ellátásokat, ugye? (TB kifizetőhely)


Szívélyes köszönettel!



2012. dec. 4. 10:48
 1/9 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy rosszul tudom, de ugye a szülés előtti évet nézik, akkor gondolom majdnem egész évben Gyesen voltál, így nincs meg a 180 nap bérezett napod és úgy tudom, akkor a minimálbért veszik alapul, de bocsi, ha rosszul tudom!
2012. dec. 4. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Sajnos, én is így tudom.

De, talán van valami csoda. Nem akarom elhinni, hogy ennyire rossz lesz a pénzem. :(

2012. dec. 4. 11:13
 3/9 A kérdező kommentje:
Igazából a táppénz összege a legdurvább. Azt is a minimálbérből számolnák. Annak a 60%-a. De, nem értem, hogy miért. Van munkaszerződésem. Miért nem abból számolnak?
2012. dec. 4. 11:17
 4/9 anonim ***** válasza:
Sajnos ez ellen már nem tudsz tenni, mikor a kisgyermeked betöltötte a 2. évét, akkor vissza kellett volna menni 6 hónapot dolgozni, majd 6 hónap gyes, majd táppénz, így a béredet vennék alapul. Ha több mint fél évet vagy gyesen, akkor sajnos a minimálbérből számolják. Sajnos ez nagyon kevés összeg, pedig neked a max. Gyed járna. Így a Gyed bruttója kb. 65 ezer ft lesz. TGYÁS picit több, kb. 5000 Ft-al, viszont a táppénz rettenetesen kevés!
2012. dec. 4. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!
2012. dec. 5. 11:20
 6/9 anonim ***** válasza:

Menjünk sorban:


1. táppénz.

A helyedben még idén elmennék táppénzre. Ugyanis ha még idén megkezded, akkor az alapja 2011 lesz, amikor azért nem volt 180 bérezett napod, mert gyedet kaptál. Ilyenkor a kedvezményszabály értelmében hiába nem volt 180 bérezett nap, mégsem a minimálbér lesz az alap, hanem az utoljára kapott ellátás alapját képező jövedelem. Vagyis ebben az esetben a táppénzedet az alapján a jövedelem alapján számolnák, ami alapján anno a gyededet számolták (felteszem ez a 215 ezres bruttó volt, így a táppénzednek is ez lesz az alapja).


2. Tgyás:

A tgyásod alapja mindenképpen a minimálbér kétszerese lesz, mert azt 180 bérezett nap híján másként számolják, mint a gyedet. Annyi, hogy nem 215 ezer lesz az alapja, hanem (jelenlegi minimálbér alapján) 186 ezer. Mindegy, hogy tavaly gyesen voltál, akkor is ennyi lesz. Ezen az sem változtat, ha kiveszed a szabikat - max. ha van 180 nap szabid:)


3. gyed

Ha nem szülsz meg hamarabb, akkor még lehet normális összegű a gyeded.


Mivel a gyedet csak a tgyás lejárta után lehet igényelni, így ha július 16 után szülsz, akkor a gyed igénylés már átcsúszik 2014-re, és az alapja 2013 lesz, amikor egész évben táppénzen, majd tgyáson leszel. Ilyen esetben megint életbe lép a már említett kedvezményszabály, mely szerint az utoljára kapott ellátás alapja lesz a gyed alapja is - ami azt jelenti, hogy a 186 ezer alapján számolják a gyedet is.


Ha hamarabb megszülsz, mint július 16, akkor sajnos a gyed igénylés még 2013-ban lesz, és akkor valóban a minimálbér lesz az alapja, hiszen 2012-ben 11 hónapot gyesen vagy.


Eléggé sarkos, de sajna ez van. MInden a babádon múlik, ha hamarabb akar kijönni, akkor fele annyi lesz a gyeded, mintha kivárja az idejét. Beszéld meg vele, hogy ne siessen:)

2012. dec. 6. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom, hogy ellátás nem lehet egy másik ellátás alapja!!
2012. dec. 7. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Jaaj csajok, ez annyira zavaros. Olyan, mintha titkot kellene minden számodra hasznos infóból, ami plussz pénzhez juttat csinálni. Holott jár, törvényes stb.
2012. dec. 7. 09:44
 9/9 anonim ***** válasza:

7-es válaszoló:

persze hogy nem, egyik ellátás sosem lehet alapja egy másiknak. De nem is írtam sehol, hogy ellátás lesz az alapja, hol olvastad ezt?

2012. dec. 7. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!