Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Szerintetek megéri megcsinálni...

Szerintetek megéri megcsinálni a phd-t? (műszaki pálya)

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Most végeztem Bsc-n, februártól fogok msc-n tanulni. Kifogtam egy jó konzulenst és hozzá egy remek gyakorlati helyet, így egy viszonylag jó szakdolgozat született. Be is adtuk TDK-ra. Legnagyobb meglepetésemre nyertem és mellé jött még egy demonstrátori megbízás a tanszéktől + egy projektbe is bevettek. Elvileg fizetést is fogok majd kapni.

Újabban azt kérdezgeti mindenki, hogy maradok-e phd-ra.

Én nem tudok mit mondani, egyelőre az is abszurd, hogy bent vagyok a tanszéken, cikket kell írni meg ilyenek + még van két évem, addig sok víz lefolyhat a Dunán.

Szerintetek megéri pdh-ra maradni? Akikkel eddig beszéltem erről kicsit hülyének néztek a kérdés miatt, mert szerintük "menő" megcsinálni. Én viszont látom a másik oldalát is: sok munka, kevés fizetésért (illetve ösztöndíjért). Kint az iparban a háromszorosát meg lehetne keresni.

(Lehet, hogy hülyén hangzik a kérdésem bevezetője, de velem a gimis matektanárom is közölte, hogy ki fogok bukni az egyetemről, mert a matek nem fog menni és most nem akarom elhinni, hogy idáig jutottam. Amikor megnyertem a TDK-t is totál lefagytam.)



2013. jan. 23. 12:59
 1/5 anonim ***** válasza:
Ha megcsináltad a phd-t, utána még mindig kimehetsz a piacra, ha mégsem olyan lesz, ahogy elképzelted, tehát nem veszíthetsz!
2013. jan. 23. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Ez nagyon jó kérdés. Én orvosi területen vagyok hasonló helyzetben, mint te (csak kicsit több eredménnyel).


Szerintem neked kell eldönteni, hogy mit akarsz az életben. Ha egy kellemes munkahelyet jó fizetéssel, ahová Phd. nélkül is felvesznek, akkor szerintem felesleges 3-6 évet (kinek mennyi idő alatt sikerül, ráadásul nemcsak rajta múlanak a dolgok) lehúzni havi 100ezerért, és azért jól látod, hogy elég sok munka kell hozzá. És aztán majd lassan 30 évesen ott leszel, hogy vért izzadva, kaphatsz egy kezdő egyetemi állást kb. 130k nettóért (legalábbis mifelénk ilyesmi a helyzet). Ilyenkor pedig az ember elgondolkodik, hogy elmegy egy olyan helyre (magáncég/külföld), ahol 3-10x ennyit fizetnek kb. ugyanannyi (vagy kevesebb) munkáért. Aztán rádöbben, hogy ugyanezt Phd. nélkül is tudta volna csinálni, évekkel korábban...


Ezen én is csak most, a végzéshez közeledve kezdtem el gondolkodni. Úgy voltam eddig vele, hogy megcsinálom a Phd-t és utána elmegyek egy gyógyszercéghez. De ha már végzés után is el tudnék helyezkedni ugyanoda, akkor minek szívjak napi 8-12 óra munkával akár hétvégén is (mert ugyebár a projectnek haladni kell, tök mindegy meddig van a munkaidő) több éven át, ráadásul mindezt minimálbérhez közeli bérszínvonalon 6 év lelkiismeretes tanulás után? Úgy, hogy ha elvégzem, akkor se garantált, hogy sokkal jobb lesz a helyzetem, mint Phd előtt...


Szóval, én azt javaslom, hogy egyetem alatt csináld lelkiismeretesen a TDK-dolgot, jól mutat úgy is életrajzban, a Phd-t viszont akkor csináld, ha kifejezetten ez az életcélod (vagy a kinézett munkahely megköveteli) vagy pedig nem jön össze más lehetőség végzés után, elvégre azért a munkanélküliségtől jobb...

2013. jan. 23. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ mindkettőtöknek!


Kedves Utolsó!


Ezen gondolkodok én is. Azért lássuk be, nagyon romantikus dolog ottmaradni az egyetemen meg minden, kutatni, stb... de ebből nem lesz kenyér az asztalon. (Na jó: lesz, de jóval kevesebb, mint kint az iparban.)

Most mondjuk jólesik a pénz amit kapok a tanszéktől, mert egy diáknak minden jobban megérni, mint elmenni három műszakban dolgozni egyetem mellett. + a hiúságomat is legyezgeti a dolog, de a pénz nagy úr.

2013. jan. 23. 17:15
 4/5 anonim ***** válasza:

Első vagyok, és mindkettőtöknek annyit mondanék, mint "bölcs öreg": 20-30 év távlatából majd visszanézve semmiségnek fog tűnni 3-4-5 év, amit esetleg rászántál vagy nem szántál rá. Persze ha anyagi megfontolásból nincs más választásod, mint azonnal munkába állni, az más tészta.

Sok sikert nektek!

2013. jan. 23. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:

Az nem egészen úgy megy, hogy kevés fizetésért megy a phd. Az elején igen, de ha megy, akkor vannak lehetőségek.


Most például a kormány kivont egy csomó pénzt a felsőoktatásból de ezzel egyidoben egy csomó új pályázat indult... doktoranduszoknak, posztdoc-oknak, fiatal kutatoknak, tapasztalt kutatoknak, kulfoldre kivandorolt kutatoknak (hogy jojjenek haza). Tehat azoknak akik dolgoznak. Ezeket a palyazatokat termeszetesen a kormany altal felallitott kuratorium biralja el, vagyis ha voltak parazitak a felsooktatasi intezmenyben, most raleptek a pocsukre.

2013. jan. 25. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!