Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Szerintetek kivegyem a szabads...

Szerintetek kivegyem a szabadságomat gyes közben, majd menjek táppénzre, vagy maradjak gyesen a maximum gyed érdekében?

Figyelt kérdés

Kisfiam most volt 2 éves, augusztus óta gyesen vagyok vele itthon, addig gyedet kaptam. Mindenképpen szeretnénk még egy babát, de elég speciális a helyzetünk, mivel tanítónő vagyok, s nem tehetem meg a tanítványokkal (alsósok), hogy a két baba között visszamegyek dolgozni, hiszen megszeretnek, megszoknak, majd egyszercsak eltűnök? Nem hiszem, hogy ez túl etikus lenne. Ezért már egy ideje ,,próbálkozunk”, úgy néz ki, most ,,sikerült” is.

Ennyi a háttér, most jönne a kérdés: az iskola pénzügyese azt mondta, ha akarom, 2010. januártól ki tudja adni a felgyűlt szabijaimat, a férjem pedig menjen onnantól gyesre a munka mellett, mert ugye a gyes most nagyon kevés, a téli fűtés már biztosan gondot okozna ennyiből, meg addigra elfogy a tartalékunk is. A szabi 2-3 hónap lenne, utána a szülésig (ami, ha minden igaz, június) a maradék 2-3 hónapot lehetnék táppénzen. (A kisfiamnál dolgoztam végig, a 8. hónapig, úgyhogy tudják a munkahelyemen, hogy nem vagyok lógós.) Viszont azt mondta a pénzügyes, hogy ő nem ért ugyan hozzá, de ez esetben lehetséges, hogy nagyon kevés tgyást, gyedet kapnék. Mert ő úgy tudja, ha simán gyesen maradok, akkor a max. gyedet kapnám a testvérke után is, a szerződés szerinti bérem alapján, vagy valami minimálbér 2xese számítás alapján. Ám, ha ezt az ő általa ajánlott szabi+ táppénz megoldást választjuk, akkor a szülésig ugyan jobban járnánk, de állítólag ezek bérezett napoknak minősülnének, és a 2-3 hónapra számított szabi lenne elosztva 12-vel, vagy az idei gyed-gyes évből számítanának, s akkor két évig kapnánk nagyon kevés pénzt, ami sokkal rosszabb lenne, hiszen akkor már 2 gyermek lesz.

Kérlek, ha tudtok, segítsetek nekem, mert a pénzügyesünk sem tudja, melyik változat legyen, azt mondta, nem akar nekem rossz tanácsot adni, én meg semmit sem értek hozzá. Határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszonyom van, kb. 10 éve tanítok.


A fizum szerződés szerint kb.131.000 bruttó, de már lehet, hogy picit több a bértábla alapján.


Abban az esetben, ha 2009-ben 7 hónapig gyedet, 5 hónapig gyest kapok, majd 2010-ben 2-3 hónapig szabin lennék, majd 2 hétig betegszabin, végül pár hónapig táppénzen, akkor lesz-e lehetőségem a maximum gyedre?


Illetve ami még fontos lenne, hogy a második babámmal, aki az új szabályok szerint érkezik majd, maradhatok 2 évig gyeden, vagy csak kevesebb ideig?


Előre is köszönöm szépen, ha segítetek!


2009. okt. 9. 13:33
 1/1 anonim ***** válasza:

Szia!

Az alap tézis az, hogy tgyásból, gyedből, gyesből, táppénzből semmi esetre sem számolnak semmilyen ellátást, ugyanis egyik ellátás alapja nem lehet egy korábbi ellátás!


Ha visszamész dolgozni, de nincs 180 bérezett napod (a táppénz időszaka nem minősül bérezett napnak!), akkor az aktuális szerződésed szerinti bérből számolnak tgyást. A gyedet is ebből számolják, de itt ugye ott van, hogy max. 100.100 Ft.


Ha nem mész vissza, akkor a tgyást a minimálbér kétszereséből számolják, annak a 70%-át fogod kapni (max. a szerződésed szerinti bér), a gyedet szintén. A minimálbér kétszeresének a 70%-tól nem kell megijedni, azzal a mindenkori max. gyed összege (2009-ben 100.100 Ft) jön ki.


Ha visszamész, akkor meg kell, hogy emeljék a fizetésedet olyan mértékben, ahogyan a többiekét.

Anyagilag, családilag biztos, hogy jobban jártok, ha a férjed megigényli a gyest, te pedig szabi+táppénz, majd tgyás, gyed.



A másik kérdésed:

Mivel nem szűnt meg a munkaviszonyod, ezért a kicsivel is két évig maradhatsz majd otthon. Különbség csak annyi lesz, hogy vele nem veheted igénybe a harmadik év gyest.

2009. okt. 9. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!