Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Hagyatéki eljárás után mi...

Hagyatéki eljárás után mi történik, ha az örökösnek adóssága van?

Figyelt kérdés

Másfél hónapja halt meg az édesapám. A háznak, amiben éltek, fele tulajdonrésze volt, a másik fele az anyukámé. Illetve egy kicsi földterület.

A ház másik felének a felét, ha jól tudom, anyukám örökli, mi a testvérek a másik felét (tehát a negyedrészt) egyenlő arányban, ahogy a földet is.


Anyukámnak a házra haszonélvezeti joga lesz.


Namármost én végrehajtás előtt állok, gyanítom a részemre rákerül majd a végrehajtási jog....


Ilyenkor mi történik? Elvehetik a házat így? Vagy pedig csak azután, miután majd egyszer (remélem, még nagyon soká...) anyukám meghal?


És mi a helyzet így a földdel? Elárverezhetik, ha több tulajdonos nevén van?


Illetve: ha lemondok az örökrészemről a fiatalkorú gyermekem javára (ezt megtehetem-e egyáltalán?), akkor megbüntethetnek emiatt?


2013. dec. 2. 09:49
 1/4 anonim ***** válasza:

Mivel csak a hagyaték erejéig felelsz, annyi történik, hogy gyakorlatilag nem kapsz semmit.


Akár vissza is utasíthatod az örökséget (lemondani nem tudsz!!!), de akkor az utánad következő örökös kapja meg, ha ő is visszautasítja, akkor az utána következő, és így tovább, míg el nem juttok az első kiskorúig, aki nem tud gyámhatósági beleegyezés nélkül visszautasítani.

Persze a gyámhatóság bele fog egyezni, csak ezzel hosszabb ideig tart az eljárás, mert ezt el kell intézni.


Végső soron az állam örököl, ha mindenki más visszautasította.


De, mint ahogy az előbb írtam: ha elfogadod, akkor sincs semmi; a saját vagyonoddal nem felelsz.

2013. dec. 2. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Jaaa, most nézem, hogy az ÖRÖKÖSnek van adóssága, nem az örökhagyónak.


Az más. Akkor rákerül, igen.


De a visszautasítás lehetősége itt is áll.

Megbüntetni ezért nem tudnak, ez így még nem fedezetelvonás.

2013. dec. 2. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

De nem visszautasítani gondoltam, hanem hogy arra van-e lehetőség, hogy a gyermekem javára lemondjak? Mert ha visszautasítom, akkor a testvéreim fogják megkapni. Bízom bennük, nem is arról van szó, csak így egyszerűbbnek tűnt...


És ha megtartom, és rá kerül a végrehajtási záradék, akkor mi történik utána? Elvehetik így a házat, hogy édesanyámnak haszonélvezeti jog lesz rajta, és másik 3 tulajdonos is van? Hogy működik ez?

2013. dec. 2. 10:04
 4/4 anonim ***** válasza:

Ajándékozd el a gyermekednek. Most nem tudom idén hogy van, kell-e rá illetéket fizetni vagy sem, mert ezek a dolgok folyton változnak, de még mindig jobb, mintha a behajtók rátennék a kezüket.

Pár évvel ezelőtt nálunk is volt ilyen a családban, a nagybátyámnak volt adóssága, és mikor a nagypapám meghalt, akkor ugye annak a fele (az egész lakás negyede, mert a nagymamám még élt) az anyukámé lett, a másik negyedrészt meg nekem ajándékozta. Aztán mikor már sikerült rendeznie a dolgokat, visszaadtam neki.

2013. dec. 2. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!