Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Kiskorú gyermekem nevére...

Kiskorú gyermekem nevére (vagyis ő a kedvezményezett) kötött lakáskasszát (Fundamenta) felhasználhatom felújításra is vagy csak lakásvásárlásra?

Figyelt kérdés

2014. ápr. 8. 11:59
 1/9 SzarvasLászló ***** válasza:

A felhasználás és annak célja családon belül összevonható.


Mindenféle lakással/házzal kapcsolatos dologra is felhasználhatod. felújítás, bővítés, korszerűsítés, beépíthető dolgok, stb.


Ha saját magad akarod felújítani, akkor azt is megteheted mert az általad/általatok elvégzett munkát is összegszerűsíteni lehet az elszámolásnál (természetesen az anyagokról kérj számlát).

2014. ápr. 8. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Mivel te vagy a szerződő, (gondolom) és egyébként is közeli hozzátartozód a kedvezményezett, ezért felhasználhatod bármilyen lakáscélra!
2014. ápr. 8. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

kicsit OFF én is kérdeznék.

Van nálunk is több lakáskassza, módosult mostanában a szabályozás?


A legutóbbit 2 éve kötöttük (OTP), akkor az üzletkötő még nem nagyon ajánlotta a kiskorú gyermek kedvezményezettet- mondván, hogy sajnos van olyan gyámhivatal, amelyik beleköt ebbe és igenis tulajdonrészt vár el a gyermek nevére a felhasználáskor.


Nem néztem utána még pontosan, de mintha ez változott volna?


Vagyis BIZTOSAN nem kell sem előzetes, sem jóváhagyó gyámhivatali engedély a lakáskasszás pénzüsszeg felhasználására akkor sem, ha a kiskorú gyermekem a kedvezményezett?

Ha én vagyok a szerződő(és fizető fél és a kedvezményezett törvényes képviselője, szülője is), akkor az összeget saját döntésem alapján felhasználhatom akár ingatlanvásárlásra is (saját nevemre) vagy meglévő lakáshitelem előtörlesztésére (ingatlan és hitel is saját néven) vagy lakásfelújításra is (ingatlan saját néven) és nem kell semmiféle gyámhivatali procedúra?


Tud valaki ebben segíteni?

Köszönöm és bocs az OFF-ért

2014. ápr. 8. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
...bocs, még annyi (előző vagyok)- legutóbb 2 éve felhívtam emiatt a lakóhelyünk szerinti gyámhivatalt és azért nem kötöttünk még egy szerződést úgy, hogy én vagyok a szerződő és a gyermekem kedvezményezett, mert a gyámhivatali ügyintéző telefonon kioktatott, hogy a kiskorú gyermekem keletkező vagyonával nem rendelkezhetem szabadon.
2014. ápr. 8. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

9. § (1)29 Ha a lakás-előtakarékoskodó kedvezményezettet nevez meg, az elhelyezett betét és kamata felett a megtakarítás időtartama alatt a lakás-előtakarékoskodó rendelkezik. A kiutalás elfogadásával a szerződéses összeg folyósításakor, illetve a betét lakáscélú felhasználása esetén a cselekvőképes kedvezményezett a betét, a támogatás, a jóváírt kamatok, valamint a lakáskölcsön feletti rendelkezési jogot megszerzi.


(2)30 Természetes személy lakás-előtakarékoskodó elhalálozása esetén a szerződésben megjelölt cselekvőképes kedvezményezett, korlátozottan cselekvőképes vagy cselekvőképtelen kedvezményezett esetén a kedvezményezett szülői felügyeletét gyakorló szülője, gyámja, gondnoka, kedvezményezett hiányában az örökös, nem természetes személy lakás-előtakarékoskodó jogutóddal történő megszűnése esetén a jogutódja a lakás-takarékpénztárhoz címzett írásos nyilatkozattal az elhalálozott, jogutóddal megszűnt szerződő fél helyébe léphet. Vitatott esetben, vagy ha a szerződés folytatására több személy is jogosult lenne, a gyámhatóság jogerős határozata, a jogerős hagyatékátadó végzés, jogerős bírósági végzés vagy ítélet, ilyen hiányában az érdekeltek írásos megállapodása az irányadó azzal, hogy ha annak a végrehajtása jogszabályba vagy a lakás-takarékpénztár által meghatározott általános szerződési feltételekbe ütközne, akkor a lakás-takarékpénztár - az ok megjelölése mellett - jogosult a szerződést megszüntetni.


(3)31 A (2) bekezdés alapján folytatott szerződés alapján az elhalálozott lakás-előtakarékoskodó javára már megigényelt, illetve jóváírt állami támogatást a szerződéses összeg lakáscélú felhasználása esetén az új lakás-előtakarékoskodó - a 24. § (2) bekezdésétől eltérően - nem köteles visszafizetni akkor sem, ha a folytatott szerződést az abba való belépés bejelentésével egyidejűleg bejelentett kérelmével összevonja másik olyan szerződésével, amelyre a folytatott szerződés megtakarítási időszaka alatt már kapott állami támogatást.


(4)32 A 6. § (1) bekezdés b) pontja alapján kötött szerződéseknél a kiskorú gyámságát ellátó személy változása esetén az új gyám a korábbi gyám helyébe léphet.


(5)33 A lakás-előtakarékoskodó személye a (2) és (4) bekezdésben foglalt esetek kivételével csak akkor változtatható, ha az új lakás-előtakarékoskodó az eredeti lakás-előtakarékoskodó közeli hozzátartozója. A lakás-előtakarékoskodó személyének megváltoztatásához jogerős bírósági ítélet, hatósági határozat vagy a korábbi és az új tulajdonos írásos nyilatkozata szükséges.


(6)34 A természetes személy lakás-előtakarékoskodó halála esetén, ha a szerződésen a 6. § (2) bekezdés szerinti kedvezményezetti jelölés áll fenn, a lakás-előtakarékossági szerződésen elhelyezett betét és kamatai nem tartoznak az elhunyt lakás-előtakarékoskodó hagyatékához, azok felett a szerződés folytatására a (2) bekezdés szerint jogosult kedvezményezett a hagyatéki eljárás lefolytatásától függetlenül rendelkezhet.


(7)35 A szerződéses összeg, illetve a betét folyósítását követően a lakás-előtakarékoskodó, vagy a kedvezményezett személye nem változtatható.

2014. ápr. 8. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 SzarvasLászló ***** válasza:
A gyámhivatal ilyen esetekben megadja a felhasználási engedélyt.
2014. ápr. 8. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

..igen Szarvas László, én is így gondoltam volna, de a mi gyámhivatalunk (ugyan szóban) de azt közölte, hogy semmiképp nem fogják megadni az engedélyt (felhasználás hitelelőtörlesztésre) csak akkor, ha tulajdonrészt biztosítunk a kisfiunk részére.

Szerintem ez nonszensz, de ezt az infót kaptuk, ezért kérdeztem.

2014. ápr. 8. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 SzarvasLászló ***** válasza:

Valóban a gyámhivatal hozhat ilyen megkötést (sőt kötelessége is a gyermek érdekében).


Az, hogy a gyermek nevére kell íratni a tulajdonrészből, az pedig lehet jó is vagy rossz dolog is. Nézőpont kérdése (ezen felesleges lenne vitatkozni. Ki így gondolja ki pedig úgy.)


Mivel elég tapasztalatom van megtakarítási ügyekben, pont a már említett okból (gyámhatósági procedúra, +másfajta megtakarítási esetben meg kell várni a felvételhez a 18 éves kort) azt javaslom a szülőknek, hogy lehetőleg (hacsak nem valami különösen fontos oka van rá) ne a gyerek legyen a (lejárati) kedvezményezett.


A lényeg: a gyámhatóságot gyermek hivatalos/szerződéses pénzügyi dolgaiból nem lehet kihagyni.

2014. ápr. 8. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
1: Hogy lehet összegszerűsíteni a munkát? És akkor az mire jó?
2014. aug. 15. 06:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!