Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Miért döntött így a Svájci...

Miért döntött így a Svájci jegybank?

Figyelt kérdés
Laikus vagyok a témában, de ha az a bajom, hogy túl erős a pénzem, ráadásul az infláció minimális, még a defláció veszélye is fenn áll akkor miért nem üzemelik be egyszerűen a bankóprést? Ezzel nem oldódna meg a probléma? Még nyernének is rajta nem?

2015. jan. 17. 01:05
 1/9 anonim ***** válasza:
És mit csinálnának a legyártott pénzzel?
2015. jan. 17. 03:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Vásárolgatnának, befektetnék valahol vagy nem tudom, nincs az a pénz amit nem lehet elkölteni. Akkor miért nem nyomtatnak, nincs belőle semmi gond.
2015. jan. 17. 08:57
 3/9 anonim ***** válasza:
Igen, de kik? A nyomda legyártott egy csomó pénzt. Utána azt hova viszik? Kié lesz?
2015. jan. 17. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Egy csomó találgatás folyik arról hogy miért ezt a lépést tekintette a kisebbik rossznak a svájci jegybank, lehet hogy elegük lett a spekulációs nyomásból. Persze ha Matolcsy kezében lett volna a döntés, ő valószínűleg az általad javasolt költekezésre szavazott volna és továbbra is mindenki heppi lenne...
2015. jan. 17. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Mondjuk nyomtat pénzt és abból vesz eurót, dollárt vagy akármit. Azt írták költséges volt tartani az árfolyamat, így meg csak a tinta meg a papír lenne a költség. Nem ezt csinálta a FED? Ők nem pénznyomtatással kezelték a problémákat? Mert az megértem hogy ha mi elkezdünk nyomtatni akkor elég hamar bedől az ország, na de Svájc?


Arra keresem a választ, hogy szerintetek mi a baj azzal a nyomtat, milyen veszélyek fenyegetnék őket? Ez nem egy járható út?


Tényleg nem értek a témához de ezt sosem értettem, valaki elmagyarázná?

2015. jan. 17. 17:37
 6/9 anonim ***** válasza:
#5 A fed esetében az amerikai kormány vett fel hitelt a költségei fedezésére. Ebben az esetben viszont fogalmam sincs hogy miről beszélsz.
2015. jan. 18. 03:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
2015. jan. 19. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Nem vagyok benne biztos, és nem is láttam sehol leírva, de szerintem (nem vagyok szakmabeli) nyomtattak ők pénzt, nem is keveset. Az 1,20 tartása technikailag úgy történik, hogy azon az árfolyamon végtelen mennyiségű frankot kínálnak eladásra. Tehát eurót vesznek, frankot adnak érte. Többé-kevésbé folyamatosan, amíg az árfolyamküszöb fennáll. Azt a rengeteg frankot aligha fizették ki már meglévő pénzből, az minden bizonnyal frissen "nyomott" pénz, különben a mérlegük nem nőne. Lásd a második grafikont az előző link alatt.


#1 és #3: A világ pénzforgalmának csak elenyésző része jelenik meg fizikai formában, papírpénzként. A modern pénznyomtatáshoz nem szükséges sem nyomda, sem papír. Lásd QE ala FED, USA. Ez az itt ábrázolt rengeteg pénz nem más, mint bájtok valahol egy számítógép merevlemezén. Épp azért rajzolták le készpénz formájában, hogy érzékelni lehessen, mennyi pénz az, amit az USA a gazdaságra ráborított.

[link]


Svájcra visszatérve, ők attól ijedhettek meg, hogy a gyengülő euró miatt egyre nagyobb nyomás nehezedett az 1,20-as szintre, egyre több frankot kellett kibocsátaniuk, amit a közeledő európai QE csak súlyosbított volna, ezért aztán jól-rosszul, de kiszálltak.

Érdemes Zsiday blogját átfutni még a témában:

[link]


A kérdésed egyébként nagyon is releváns. Ha okosan csinálják a pénzgyártást, az valóban segíthet felpörgetni a gazdaságot és elkerülni a deflációt. Az USA QE-t pont azért kritizálják sokan, mert a rengeteg új pénz nem forgott vissza a gazdaságba, nem lettek belőle beruházások, nem lettek belőle új munkahelyek, az emberek nem vettek belőle új autót, tévét, akármit, hanem csak a wall streeti befektetési számlákat hizlalták vele, újrafújva ezzel a részvény- és ingatlanlufit. Ehelyett megtehetnék például, hogy minden svájci állampolgárnak átutalnak 1000 "frissen nyomott" frankot. Csak úgy, puszira. Nem én találtam ki:

[link]

2015. jan. 19. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Továbbá:

[link]

2015. jan. 20. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!