Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Mentesítés kérelem állami...

Mentesítés kérelem állami ösztöndíj visszafizetése alól, hogy van a folyamata?

Figyelt kérdés
Ma kaptam a határozatot hogy fizessek vissza xy összeget, mert nem fejeztem be az egyetemet időben. Olvastam, hogy lehet mentesítést kérni, már ki is nyomtattam a papírt és ki is töltöttem. Hazai munkaviszonyt fogok vállalni a mentesítésre. Jelenleg nincs állásom, és az lenne a kérdésem, hogy erre van-e valami határidő, hogy mennyi idő alatt kell ledolgoznom az 1 évemet? Másik fontos kérdésem: a munkáltató továbbra is fizet igaz, magyarul nem fogják tőlem megvonni a fizetést? Még egy nagyon fontos kérdés: ha van határidő és azon belül nem tudom teljesíteni azt hogy én belföldön dolgozzak annyi időt (kirúgtak mert nem vagyok jó, vagy egyéb más probléma miatt), akkor vissza lehet fizetni olyan alapon mintha nem is tettem volna meg a kérvényt - mert hát addigra már biztos hogy összegyűlt annyi pénz. Ja igen még egy fura kérdés, bár ez lehet mindenkinek triviális (én még ilyet nem csináltam): Mentesítési kérelem lap alján ott van egy "Illetékbélyeg helye:". Na most tudom hogy oda kell ragasztani egy bélyeget, és tudom hogy 3-5 ezer forint egy olyan. De ennek van típusa? Úgy értem, hogy van valami fajtája ezeknek a bélyegeknek (pl: bírósági, tartozás rendezési, hatósági)? Válaszokat előre is köszönöm.

2015. szept. 3. 19:53
 1/4 anonim ***** válasza:

1. kérdésedre a válasz a 248/2012. kormányrendeletben rejtőzik, miszerint:


"5/A. §14 (1)15 Ha a volt magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgató az Nftv. 48/N. § (3) bekezdése szerinti mentesítést kérelmezi, a mentesítési döntés jogerőre emelkedésének napjától az állami (rész)ösztöndíjjal folytatott tanulmányi idővel megegyező időtartamot követő háromszázhatvanötödik napig teljesítheti a hazai munkaviszony fenntartási kötelezettségét."


Említed, hogy 1 évet kell ledolgoznod. Ez már a ledolgozandó idő, vagy ezt még kettővel meg kell szorozni? Hogyan számoltál?


Ha nem szoroztad meg, azaz 1 évet (két aktív félévet) tanultál állami (rész)ösztöndíjasként akkor a mentesítési kérelem jogerőre emelkedésétől van 1+1 éved munkaviszonyt létesíteni.


Ha már megszoroztad, azaz mindössze 1 félévet voltál ösztöndíjas, akkor ajánlom figyelmedbe a 2011. évi CCIV. törvényt a felsőoktatásról, miszerint:


"48/M. §184 (1) A volt magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgatónak nem kell teljesítenie a 48/A. § a) pontjában meghatározott feltételt, illetve a 48/A. § c) pont alapján fennálló még nem teljesített kötelezettséget, ha három gyermeket szül.

(2) A volt magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgatónak nem kell teljesítenie a 48/A. § c) pontja alapján meghatározott kötelezettséget, ha beiratkozását követően az adott szakon

a) felsőoktatási szakképzés, illetve osztott képzés esetén legfeljebb egy félévig,

b) osztatlan képzés esetén legfeljebb két félévig

folytatott tanulmányokat magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzésben és szakváltásra nem került sor.

"48/M. §184 (1) A volt magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgatónak nem kell teljesítenie a 48/A. § a) pontjában meghatározott feltételt, illetve a 48/A. § c) pont alapján fennálló még nem teljesített kötelezettséget, ha három gyermeket szül.

(2) A volt magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgatónak nem kell teljesítenie a 48/A. § c) pontja alapján meghatározott kötelezettséget, ha beiratkozását követően az adott szakon

a) felsőoktatási szakképzés, illetve osztott képzés esetén legfeljebb egy félévig,

b) osztatlan képzés esetén legfeljebb két félévig

folytatott tanulmányokat magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzésben és szakváltásra nem került sor."


Téged, az a) és b) pont érint. Azaz a legtöbb képzés esetén 1 félév után még pont nem kell fizetned semmit, ha otthagyod a sulit. Ha osztatlan képzésről van szó, akkor 2 félévig. Kérdés, hogy te mit tanultál, attól függően akár 2 aktív félév után is vonatkozhat rád ez a mentesség.


2. kérdésed számomra értelmezhetetlen, de azért megpróbálom:


A munkáltatót nem érdekli, hogy otthagytad-e a sulit, neki semmilyen plusz kötelezettsége nem keletkezik az állam felé emiatt. Tehát kirúgástól nem kell tartanod. Az állam csupán annyit szeretne, hogy x ideig itt dolgozz, itt adózz.


3. kérdésedre nem tudok biztosan válaszolni. A végrehajtás a NAV feladata lesz, lehet, hogy tudsz rá részletfizetést kérni. A helyedben nem kísérleteznék vele, de utánaolvashatsz.


4. A vagyonszerzési és az eljárási illetékek fizetésére szolgál az illetékbélyeg. Tehát csak egy 3 ezer forintos illetékbélyeget kérsz a postán, ennyi. Nincs típusa.

2015. szept. 4. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod. Egyébként 2aktív félévem van azaz 1 év, és sajnos fizetnem is biztos kell hisz tegnap jött a határozat. Tehát ha jól értem, 2 éven belül kell szereznem állást, és akkor ugyebár 1 évet kell dolgoznom? Tehát magára a ledolgozásra nincs semmi határidő, csak arra hogy 2 éven belül szerezzek magamnak állást, ugye?
2015. szept. 4. 10:07
 3/4 A kérdező kommentje:
Megoldódott a keleti kérdés, úgy fest még nem kell semmiféle mentesítési kérelmet benyújtani, mert az majd 1 év után jön, mármint a levél aminek a tárgya "visszafizetési kötelezettség" lesz. Jelenleg "állami ösztöndíj tartozás megállapítása" a tárgy :) Szóval majd egy év múlva lesz az egészből valami.
2015. szept. 5. 20:37
 4/4 anonim válasza:

Szia!

Mi a helyzet azóta?

2017. máj. 30. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!