Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » 1825-ben a Széchenyi által...

1825-ben a Széchenyi által felajánlott 60000Ft mai értékekben mennyit érhet?

Figyelt kérdés
Manapság ennyibe kerül egy közép kategóriás okostelefon, akkoriban meg egy tudós társaság megalapítására is elég volt. Szóval csak érdekelne, hogy ma mennyi pénz jelenti az akkori 60k-t...
2015. okt. 3. 08:43
 1/9 anonim ***** válasza:

Nem biztos hogy helyesek a számításaim, de egy kiinduló alapnak jó.


190 év telt el azóta, éves szinten lehet számolni átlagosan 5% inflációval.


1.05 ^ 190 = 10 616


Ez azt jelenti, hogy 190 év alatt a Ft vásárlóereje tíz ezred részére csökkent, vagyis amit akkor 1 Ft-ból lehetett venni, az most 10 616 Ft-ba kerülne.


Így: 60 000 Ft X 10 616 = 637 millió Ft


De ez csak az ő része volt, mások is adtak bele.


Ma évi 50 milliárd Ft-ból gazdálkodik az MTA, de sokkal nagyobb mint amikor megalapították.

2015. okt. 3. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Szerintem valamivel több, mint amit #1 írt, ha az akkori bérekhez viszonyítasz. Egy vámhivatali dolgozó bére évi 100-120 Ft körül volt, akkori 60000 Ft szerintem jelenlegi árfolyamon kb. 1,5 milliárd körüli érték lehetett.


[link]

2015. okt. 3. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

De őszintén szólva egy kicsit komolyabban kellene a bér és -áradatokat elemezni, én is csak a hasamra ütöttem és mondtam egy számot. A valóság valószínűleg valahol a két összeg között van.

#2 vagyok.

2015. okt. 3. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Oké, össze-vissza beszélek.

A vámhivatali béradat, amit leírtam hülyeség, mert 1791-es adat.


Ha a kenyér árához viszonítunk, akkor csak 100-200M Ft, ha az albérletárakhoz viszonyítanánk, akkor valószínűleg még kevesebb jönne ki, mert akkoriban rettenetesen drágák voltak az albérletek Pesten. Béreknél viszont elég nagy a szórás, de kicsit jobban beleolvastam, kb. néhány százmilliós összegről van szó maximum.

A másfél milliárd, amit korábban leírtam, hülyeség.

2015. okt. 3. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Meg azt is figyelembe kell venni, hogy arányaiban milyen akkor egy vámügyintéző fizetése és milyen most.


Volt vajon akkora a különbség egy vámügyintéző és pl. egy építőmunkás fizetése között mint most?


Mert a gépesítés 190 év alatt jelentősen beleszólt a bérviszonyokba.

2015. okt. 3. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Szerintem erre 1 ember nem is igazán tud választ adni, mert nagyon ismerni kell a régi és a jelenlegi viszonyokat is hozzá és hogy az egész hogy alakult.
2015. okt. 3. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Igen, a vámügyintézőt felejtsük el, mint mondtam, hülyeséget beszéltem, közel fél évszázaddal korábbi adat.
2015. okt. 3. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Ha nem is jó, nem teljes mértékben h-lyeség, mert egy fajta plafont akkor is ad az összeg nagyságrendjét illetően: biztosabban állíthatjuk hogy nem tízmilliárdos tételről van szó.
2015. okt. 3. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm mindenkinek! :)
2015. okt. 4. 10:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!