Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Mit lehet tudni a behajtási...

Mit lehet tudni a behajtási költségátalány megfizetéséről, ez az összeg minden esetben jogos? Tapasztalatokat várok.

Figyelt kérdés
Gondolom többen vagyunk, elsősorban vállalkozások, akik felszólító levelet kaptak a TIGAZ-tól költségátalány megfizetésére. Abban a szerencsés helyzetben agyok, hogy magánszemélyként céges ingatlanban élek, annak neve alatt fizetem a közüzemeket. Bizony néha csúszással. Ezért sokkot kaptam, mikor kézhez kaptam ezt az értesítést. Mivel a törvény lehetővé teszi, 1 napos késedelemre, és 3000 Ft körüli számlára is felszámlták a 12.348 Ft-os összeget. Levelükben megfizetés elmaradása esetén a szolgáltatás kikapcsolásával fenyegetnek.

2016. jún. 10. 14:33
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
Jogos, törvény adta lehetőségük, sajnos.
2016. jún. 10. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
Ez egy aljas dolog a TIGÁZ részéről, de úgy néz ki jogszerű.
2016. jún. 10. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
44%
Egy dologra figyelj: ha 2013. július előtti a szerződés és azóta nem történt módosítás, akkor nem követelhetik.
2016. jún. 10. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:

Többen írtatok privátban: mivel 2013. július 1-től élt a jogszabály, ami a behajtási ktg-átalány beszedését engedte, ezért nem lehet a korábban kötött és azóta sem módosított szerződésekre alkalmazni.

Illetve kizárólag vállalkozások közt követelhető, amgánszemélytől nem, de tudom, hogy a tigáz velük is próbálkozik.

2016. jún. 10. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:
Levelezési cím változása szerződés módosításnak minősül? 2001-es a szerződésünk, nem tudjuk tartalmaz e egyoldalú kiegészítés a Tigaz részéről.
2016. jún. 10. 19:22
 6/19 anonim válasza:
#3-as a mi szerződésünk 2011-ben született a Tigázzal és 2015 augusztustól követelik a költségátalány megfizetését, mi a teendő ilyen esetben?
2016. jún. 13. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim válasza:
56%
Én is kaptam ilyen büntetést vállalkozóként, 3-4000 Ft-os számlákra 1-2 napos csúszás miatt 12-13.000 Ft büntetés/darab. A tigáznál arrogáns módon a képembe vágták, hogy nem olvasom napi szinten a Magyar Közlönyt? 2016. 03. 23-án lépett hatályba ez a törvény, és a tavalyi számlákra is felszámolták a büntetést. Ez a pofátlanság netovábbja szerintem, semmilyen előzetes figyelmeztetést nem küldtek, hogy ezentúl ilyesmire lehet számítani. Ennyi erővel most már gyakorlatilag bármely szolgáltató (villany-, víz-, internetszolgáltató stb.) is küldhet ilyen "büntetést" a csekkekre, számlákra. Azt is elmondták, hogy ők a beérkezés napját nézik, késve van-e befizetve. Tehát a csekken szereplő határidő előtt min. 3 nappal korábban kell befizetni, ellenkező esetben késésnek minősül! A törvényben benne van, hogy ha "ki tudja menteni" valaki a késés okát, akkor nem számolhatják fel ezt a költséget, ilyen esetben tehát érdemes hivatalos levelet, kérvényt küldeni nekik. A mi esetünkben az ő hibájukból téves címre mentek a számlák, most várom válaszukat.
2016. jún. 14. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:

Kedves utolsó!


Sajnos nincs igazad.

A ktg-átalány eddig is létezett, most csak módosították, kivették a ptk-ból és önálló törvény lett.

És enyhült a szabály ráadásul, nem szigorodott.


A ptk alapján már a késedelembe esés napjával kötelezetté vált az adós, minden felszólítás nélkül, és a könyvelőnek bizony kötelezettségként nyilván kellett tartani év közben az összegeket. Mjad következő év elején szépen megkérni a szállítóidat, hogy mondjanak le a nekik járó összegről. Aki megtette, azt a tartozást ki lehetett vezetni a könyvelésből. Ugyanígy, ha neked fizetett késve valaki, a te könyvelődnek a beérkező összeget először a ktg-átalányra kellett volna jóváírni, a maradékot meg a tartozásra.


Most márciustól változás van, már nem áll be automatikusan a fizetési kötelezettség, csak akkor, ha azt kérik tőled. És sajnos jogos visszamenőleg is, mert a jogszabály lehetőséget ad rá.


Én könyvelőként minden ügyfelemnek évente kiküldtem tájékoztatót, és meg is írtam helyettük a nyilatkozatokat... Kérd számon a könyvelődön, miért nem foglalkozott vele eddig.

2016. jún. 14. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
Ez akkor is pofátlanság ha a jogszabály lehetőséget ad rá.
2016. jún. 14. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
igen, de eszméletlen tartozások vannak, és valahol meg kell húzni a határt. Két hét, három? Meddig fogadod el, ah neked nem fizetnek? Én is túlzásnak tartom az azonnalt, de a mostani szabályozás még mindig jobb, mint a korábbi. Van, akit csak ezzel lehet a határidő betartására kényszeríteni :(
2016. jún. 14. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!