Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Milyen munkajogi szabály...

Milyen munkajogi szabály vonatkozik erre?

Figyelt kérdés
Egyik ismerősömnek a hivatalos munkaideje reggel 8-kor kezdődik, de rendszeresen 7-től már dolgozik. A fennmaradó 1 órára díjazás nem jár neki. Ilyenkor a munkáltatót megbüntethetik, nem? Vagy ezt megteheti a munkáltató? Milyen szabály vonatkozik erre?

2017. febr. 19. 20:38
 1/9 anonim ***** válasza:
A legtöbb cégnél elvárják az ingyen túlórát. Nem nagyon lehet mit tenni ellene.
2017. febr. 19. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Igen sajnos. De ilyen esetben egy munkaügyi ellenőrzéskor ez nem jogsértésnek minősül? Vagy a munkaszerződésben ezt le kell fektetni hogy a túlóráért nem jár pénz?
2017. febr. 19. 20:55
 3/9 anonim ***** válasza:

Maga a túlóra nem jogsértő.

A ki nem fizetése vagy le nem csúsztatása miatt pereskedni lehetne, de ez az, amit nem tesz meg senki.

2017. febr. 19. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Elvárják, hogy 7-től dolgozzon, vagy azért van így, mert a közlekedés miatt korán ér be?

Én pl. önszántamból korábban jártam minden nap egy időben, mert egyrészt így volt jó a busz, másrészt sok volt a munka, és így nyugodtabban tudtam beosztani. Eszembe nem jutott volna ezért plusz pénzt várni, ha egyszer én magam döntöttem így, és senki sem kötelezett.

2017. febr. 19. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Elvárják
2017. febr. 19. 21:20
 6/9 anonim ***** válasza:

Ellenőrzés ? xd Előbb érne oda a munkahelyre a be/feljelentés híre mint maga az ellenőr. Nincsenek itt szabályok, vagy megszoksz, vagy megszöksz.

Nekem is volt egy ilyen munkahelyem hajdanán, együttérzésből, lojalitásból, emberségből elvárták, hogy 1/2-1 órával előbb ott légy a munkahelyen. Mikor éjszakás voltam, 22.00 helyett már 21.00-kor ott kellett lennem. Reggel 6.00 helyett 5.20-kor. Azt hogy 8 óra helyett 9-et dolgoztam senki megnem fizette, az meg pláne senkit nem érdekelt, hogy már 20.00-kor a buszon ültem, hogy oda érjek a munkába.

2017. febr. 19. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Nézd, a következők vannak:


Ha a munkaideje 8 órától van, és nem kötelezték túlórára (természetesen hivatalos formában), akkor nem is köteles 7-re menni dolgozni. Vagy bevállalja, vagy sem.


Ha kötelezték a túlórára, akkor kötelesek is vagy kifizetni, vagy szabadidőben "megváltani".


A fenti esetben a munkáltató jogszabályt sért, tehát ezért büntethető, valamint kötelezhető arra, hogy a túlórákat visszamenőleg fizesse meg a dolgozónak.


A Munkaügyi Felügyelőségen bárki tehet bejelentést szabálysértés esetén, nem csak az ott dolgozók!

Nem minden esetben kell, hogy rajtaüssenek, elég ha az ott dolgozókat tanúként hallgatják meg, és az alapján állapítják meg a jogsértést. A tanúvallomás nem választható opció, a hatóság kötelezhet rá!

2017. febr. 20. 05:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Még annyi kérdésem lenne, hogy egyébként ez alól a munkáltató bármilyen kiskapuval kibújhat? Tehát, hogy jogsértés ne legyen megállapítható, hanem jogszerűen járjon el.

2017. febr. 20. 08:40
 9/9 anonim ***** válasza:
Nézd, ha nem volt hivatalosan túlóra elrendelve (az sem a munkaidő előtt szokott lenni, hanem inkább utána időszakban), és nem tudja felmutatni, hogy kifizette, vagy szabadidőben kiadta, akkor mégis mivel tudna kibújni a felelősség alól? Semmivel.
2017. febr. 21. 04:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!