Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Sok idősebb, diplomával...

Sok idősebb, diplomával rendelkező ember (vezető beosztásban) hogy lehet, hogy nincs tisztában az alapképzés és a mesterképzés közötti különbséggel?

Figyelt kérdés

Azt megértem, hogy az ő idejükben voltak a főiskolák és az egyetemek, de feltételezem hozzájuk is eljutott, hogy 2005-től, lassan 15 éve bevezetésre került a bolognai rendszer, amelyben van a BA/BSc, MSc, doktori fokozat.

Eddig két helyen dolgoztam, az első helyen a BSc utolsó félévében kezdtem, ott amikor szóba került a főnökömmel (40 éves volt), hogy főiskolai vagy egyetemi képzésen tanulok-e mondtam, hogy egyetemen BSc szakon, akkor a főnököm fél órás értetlenkedésbe kezdett, hogy ez meg mit jelent. Ezt követően, 2 évre rá egy 30-as kollégának meséltem, hogy elgondolkodtam, hogy jelentkezem Msc-re, ekkor értetlenkedett, hogy mégis miért, mi az, ő még az 5 éve rendszerben tanult, így nem tudja.

Pár hónapja egy új munkahelyen kezdtem, az önéletrajzban is látta a főnököm, hogy Bsc diplomával rendelkezem, az interjún is elmondtam neki, majd a múltkor előhoztam, hogy jelentkeztem mesterképzésre, felvettek és el kéne mennem fél órával előbb beiratkozni. Mondta, hogy ok, de mégis miért jelentkeztem mesterképzésre, mégis mi az, hisz már van egy egyetemi diplomám, esetleg nem tetszik a munkaköröm és át akarom képezni magam? Próbáltam neki elmagyarázni, majd tovább értetlenkedett, végül már arra jutott, hogy ez valamiféle tanfolyam lehet, ami fizetős.. innen nem akartam neki tovább ragozni, hogy vannak állami félévek...

Hogy lehet az, hogy egyes 30 felettiek, pláne vezető beosztásban ennyire nincsenek képben?


2018. febr. 8. 20:19
 1/10 anonim ***** válasza:
87%
Úgy lehet, hogy nem foglalkoznak az oktatásban történt változásokkal. Ha nem vettek fel mostanában fiatalokat, simán elkerülhette őket a bolognai rendszer sajátossága. Téged fog érdekelni szerinted a felsőoktatás 40 évesen, ha egy cégnél dolgozol majd?
2018. febr. 8. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Amennyiben vezető beosztásban dolgozom, tehát van beleszólásom abba, hogy kit vegyenek fel, úgy igen. Azonban ha őket ilyen szinten nem is érdekli, csak azt látta, hogy "egyetem", gondolta ez jó lesz, akkor ha már látta, hogy BSc, ami teljesen ismeretlen volt ezek szerint számukra, utána kellett volna nézniük jobb esetben még az interjú előtt, hogy mégis mit akar ez jelenteni, ahelyett, hogy később értetlenkednek azon, hogy miért akarok még tanulni munka mellett.

De persze az a baj, hogy a vezetőkön kívül ez a legtöbb embert érinti, aki még a régi rendszerben tanult, valójában nekik sincs kedvem magyarázkodni, mert alig akarják felfogni, de leginkább a vezető beosztású embereket lepődöm meg.

2018. febr. 8. 20:54
 3/10 anonim ***** válasza:
21%

Te figyu, én ebben a rendszerben tanultam és vezető is vagyok 7 éve, de nekem sincs fogalmam se hogy pl mit tanulnak a többi alap szakon, arról is csak halvány sejtésem van, a mesterszakon konkrétan mit tanultam volna (felvettek, de hánytam a bürokráciától és az értelmetlen szakoktól, inkább nem mentem).

Láss csodát, a mesteres emberkék pár év múlva ott ültek az interjúimon. Abban a munkakörben édesmindegy hogy alap vagy mesterképzésed van.


Sőt, továbbmegyek - a mai szakmák nagy részénél nem kell, nem számít a mesterképzés. Egy maroknyi szakma van, amihez van hozzáadott értelme.

Nem azt mondom hogy valaki ne tanuljon mestert, ha akar, mert tanulni jó, tanulni kell. De ne higgye hogy akkor ő mekkora májer, mert beült megint valami üzleti etika haladóknak kollokviumra 5 kreditért amit valami kiöregedett állami felsővezető tart, míg én inkább a arra csengettem ki jó sok pénzt hogy az amerikai Berkeley egyetemen adjanak egy rövid, de 100%ban használható továbbképzést.

2018. febr. 8. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Utolsó! Nagyon de nagyon félre értetted a kérdést!!! Ki beszél itt arról, hogy nem mindegy, hogy alap vagy mester képzése van-e valakinek? Egy szóval nem írtam, hogy azért akarok mesterképzésre menni, mert az alapot kevesebbre becsülöm, ha érdekel azért jelentkeztem, mert ez egyfajta elfoglaltság lenne számomra, hisz szabadidőmben jelenleg nincs jobb elfoglaltságom és valamit szerettem volna tanulni.

Sőt én is továbbmegyek, nekem sincs halvány lila gőzöm se arról, hogy egy teljesen más szakon mit oktatnak, csak maximum elképzelni tudom DE ismétlem, nem is ez volt a kérdés, probléma. A probléma továbbra is a következő: sokaknak fogalmuk sincs, hogy LÉTEZIK alap és mesterképzés, ugyanis számukra főiskola és egyetem létezik, azzal képtelenek azonosulni, hogy megváltozott a rendszer évekkel ezelőtt. Az ok, hogy te tudod mi a különbség, de sokan, akik nem ebben tanultak nem tudják. Na nekem velük, legfőképp az ő értetlenkedésükkel van bajom, legszívesebben megkérném őket arra, hogy olvassanak utána, na de amikor elkéreckedek fél órával előbb mégse lökhetem oda a főnöknek, hogy : figyu már az értetlenkedés helyett nyisd meg a böngészőt és keress rá, olvass utána.

2018. febr. 8. 21:16
 5/10 A kérdező kommentje:
Ja, a legpoénosabb: megnyitottam a HR-nek egy nyilvántartását, akinek van diplomája vagy főiskolai vagy egyetemi diplomaként kell feltüntetni, a kérdésem az volt, hogy mégis mi alapján sorolják be valakinek a diplomáját - SAP-ban is ez szerepel? A válasz az volt, hogy csak találomra beírják, ugyanis ők sincsenek képben! Ezzel szemben mégis meg van határozva egy minimum főiskolai és egy minimum egyetemi bérsáv - akkor mégis minek? Rákérdeztem, a válasz az volt, hogy majd idővel rendbe rakják, de ahhoz egy jogász segítsége kell, aki nyomon követte a változásokat.
2018. febr. 8. 21:22
 6/10 Estádio de Felchút ***** válasza:
32%
Elképzelhető, hogy a Jóska&Pista kákávénál jómagyar módra le vannak maradva 30 évvel, de egy nemzetközi multicég tisztában van vele, hogy mi az a BSc, MSc, vagy MBA...
2018. febr. 8. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Elképzelhető de! Esetemben multikról van szó, az egyik egy angliai cég leányvállalata, másik egy németé.
2018. febr. 9. 07:12
 8/10 anonim ***** válasza:
50%

3-as vagyok,


Amit mondani akartam kérdező, hogy ha nekem mondanád hogy mesterre mész, én ugyanúgy megkérdezném hogy mit lehet ott tanulni ami téged előrevisz (és mondjuk értően meg is hallgatnám a véleményed).


Az előző válaszommal azt a nézőpontot próbáltam szemléltetni, amit valószínűleg ezek a főnökök is vallanak belül, csak lehet nem mondják ki - hogy ennek a nagy szétválós képzésnek jórészt semmi értelme nem volt.


A HRes meg azért nem foglalkozik vele, mert megint mondom, a multis állások 98%-ban teljesen, tökéletesen mindegy, milyen papírod van. Sokszor már akkor örülnek ha szakmába vág legalább, hogy BA, BSc, MSc vagy mi, senkit se zavar, érdekel.

Hogy van mégis bérsáv ami erre is (de valsz nem csak erre) alapoz? Régi rossz szokás, vagy multi szabályozás, amit nem a mostani fiatal HRes, aki amúgy is el van úszva, fog megváltoztatni.


Én úgy érzem te most sértve érzed magad mert a főnökeid megkérdőjelezték a Te értékeid, ami itt most a továbbtanulás.

De egy teljesen pragmatikus kérdést tettek fel, vagyis - mit fog ez hozzáadni az életedhez? (Hisz kihatással van a munkádra, tehát érthető, hogy megkérdezik)


Erre reflektáltam a mester szakokat munkáltató szemmel lefestve, főleg a mai helyzetben.

2018. febr. 9. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
43%
Szerintem ezen kár fönnakadnod... Az az igazság, hogy amíg a régi rendszerben 5évig tanultál legalább az egyetemi diplomáért, addig max diákmunkát végezhettél, ha volt időd. Jelenleg az egyetem bő felénél adnak neked most egy papírt, hogy tessék, diplomás vagy! Erre te megörülsz, hogy akkor elmehetsz dolgozni jó kis fizetésért végre, ahogy tervezted. Aztán a munkahelyeden/állásinterjún elmeséled a 40-50 + korabelieknek,hogy hááát ez igazából még csak Bsc, úgyhogy el kéne járnod iskolába.... Persze, hogy nem értik, hiszen azt írod van diplomád, most akkor végeztél, vagy nem végeztél... Azoknak a vezetőknek nem világos ez, akik vagy nem vettek fel embereket az utóbbi kb 10 évben, vagy mindig Msc végzettségűek jelentkeztek/vettek fel... Valójában a munkahelyek nem alkalmazkodtak a rendszerhez, hogy mennyit is érjen nekik egy bsc ill. msc diplomás.
2018. febr. 9. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

3. A hangsúly egyértelműen nem azon volt, hogy miért tanulok tovább, ha van munkahelyem már, hanem azon, hogyha már van egy diplomám, akkor miért, minek még egy. Abszolút nem érzem magam megsértve, nagyon is félreértettél. Mint írtam inkább azt érzem sértőnek, hogy 15 év alatt nem jutott el hozzájuk az az infó, hogy szétvált - az most lényegtelen, hogy jobb-e így, hisz jelen esetben nem ez a kérdés tárgya - , lett Bsc, Msc, doktori, és nekem kell fél órákat magyaráznom nekik, hogy mi is ez, a végén meg vagy megértik, de inkább nem, és nekem megy el ezzel az időm.


De egy teljesen pragmatikus kérdést tettek fel, vagyis - mit fog ez hozzáadni az életedhez? - Egyáltalán nem ezt kérdezték. A jelenlegi főnököm azért kérdezte meg, mert abban a hitben volt hirtelen, hogy egy egész más területű szakra megyek és megijedt, hogy esetleg nem vagyok elégedett a munkakörömmel, felmondok. Hirtelen fel is ajánlotta, hogy tud adni olyasmi jellegű munkákat is. Szóval itt egyáltalán nem arról van szó, amit te a dolgokba próbálsz belemagyarázni, pusztán nincsenek képben.


Utolsó, tökéletesen igazad van. Ha kiderül a többi kolléga előtt is, hogy én MSc-re járok, akkor ők is kérdezgetni fognak, ebben biztos vagyok, így azt találtam ki, hogy magyarázkodás helyett azt mondom, hogy ez egy továbbképzés. :D

2018. febr. 9. 20:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!