Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Projektértékelésnél mivel...

Projektértékelésnél mivel diszkontáljak?

Figyelt kérdés
NPV számolásnál mennyi legyen az R? kockázatmentes hozam? piaci hozam? vagy a CAPM által generált hozam (ha ez, akkor mi legyen a béta)? Kezdő vagyok.

2018. máj. 12. 20:13
 1/5 anonim ***** válasza:
3, 22, 12, 56.
2018. máj. 12. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
64%

A projekttől elvárt hozammal. Azaz azzal a hozammal, ami a projekt kockázatához hasonló kockázatú befektetésektől várnak el. CAPM értelemben meg kellene még a kock.prémium is.

A bétabecslés nem ilyen egyszerű, hogy rámondjjuk, hogy 0.68 és akkor annyi :) Használj esetleg valami iparági bétát, vagy ilyesmi.


De miért nem teszel fel inkább egy kérdést amiben részletesen leírod az egészet? (A másik kérdésedre válaszoló voltam.)

2018. máj. 12. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ :). Az az igazság, hogy ezeket elméletben tudom, de a gyakorlatban, hogy mennyi azt nem tudtam. Bár közben nézem, hogy GRETL, vagy legegyszerűbben az excelben is lehet regressziókat futtatni, tehát az MRP és a béta is megvan (iparági is).


A koncepció az, hogy ki kell találni egy "ötletet", ami adja a projekt alapját, le kell becsülni a hozamokat (pl. 5 évre) és kiértékelni DCF módszerekkel. Itt lesz érdekes ez a bizonyos piaci hozam, vagy diszkontláb. Pl. egy teázót nyitok, akkor a CAPM alkalmazható? r= rf+(vendéglátás iparági béta)*(Rm-Rf)? Ha igen, akkor hogyan tudom megbecsülni egyáltalán, hogy mi lesz pl. 3 év múlva az rm :D


Nagyjából ez a sztori.

2018. máj. 12. 21:09
 4/5 anonim ***** válasza:
64%
Hát ugye alapvetően amit regresszióval becsülsz, arról feltételezed, hogy a jövőben konstans marad (hiszen miért mozogna pl adott iparág a jövőben kevésbé együtt a piaccal mint a múltban?) - ezért előrejelezni úgy tudsz, hogy a kockázatmentes hozamokat projektálod igazából (szóval forwardhozamokat számolsz), majd azt illeszted a CAPM-be, a többi konstans :)
2018. máj. 12. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Oh értem köszi :D Ezt nem említette a szakirodalom.. köszönöm ^^
2018. máj. 12. 22:16

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!