Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Valaki felvilágosítana, hogy...

Valaki felvilágosítana, hogy jogilag hogy történt a magánnyugdíjak államosítása?

Figyelt kérdés

A keretsztorit ismerem, googliztam, de nem kaptam kielégítő választ. Elvileg szüleim évekig fizettek magánnyugdíjpénztárba, államosításkor néhány százezer forint volt a kimutatásban. Nem tudom, hogy ennek mekkora részét fizették ők, és mik voltak a hozamok. Mikor átléptek az állami rendszerbe, kb. tízezer forintot kaptak vissza.


Ezt mégis hogy csinálták jogilag? Mert azt értem, hogy a lakástakarékok állami támogatását megszüntették, de el tudott veszni a magánemberek szerződéssel alátámasztott befizetése?


Sok helyen olvastam, hogy a mostani magánnyugdíjpénztári befizetések/megtakarítások soha nem veszhetnek el, mert szerződés védi őket, ez nem ugyan az. Dehát ugyan ezt mondták a korábbi konstrukciókra is. Valaki világosítson már fel, mert fogalmam sincs, hogy mit javasolhatnék a szüleimnek megtakarítási formára, ha mindenben csalódnak. Az államkincstár szónál tették le a telefont, hogy hagyjuk inkább.


2019. febr. 8. 12:21
 1/2 Koplárovics Béci ***** válasza:
100%

"lvileg szüleim évekig fizettek magánnyugdíjpénztárba, államosításkor néhány százezer forint volt a kimutatásban. "


Általában az alapfeltételezés ami nem stimmel: a (kötelező) mnyp-be a szüleid alpaból nem fizettek be a saját pénzükből egyetlen forintot sem (megjegyzés: lehetett plusz befizetéssel élni). Azt ugyanis az állam fizette a te neveden futó számlára. A számlán rendelkezési jogod volt (azaz megmondhattad, hogy melyik pénztár melyik portfóliójában legyen a pénzed). Az állam ezeket a befizetéseket a saját pénzéből tette meg: a levont nyugdíjjárulék egy (nagy) részét ide irányította át. Azaz a pénz tulajdonjoga nem volt a tiéd (szüleidé).


A másik pillér, az önkéntes mnyp az viszont a te saját, már leadózott keresetedből befizetett megtakarítás, a te tulajdonod, a te rendelkezésed. Persze van, aki nagyon szeretne félelmet kelteni, hogy azt is el fogják venni, de nem, ez teljesen más dolog. Azt sem Orbán, sem Soros nem fogja elvenni.

2019. febr. 8. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Áhh. Értem. Ez így tiszta is. Bár én úgy tudom, hogy fizettek is be, és abból nem láttak viszont semmit. Majd rákérdezek. Az létezik, hogy a befizetett pénzekkel nem számoltak el?
2019. febr. 8. 14:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!