Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Melyik stratégiával lesz az...

Melyik stratégiával lesz az ember sikeresebb mérnök egy multinál?

Figyelt kérdés

Egyszerűsítsük le a helyzetet kétféle hozzáállásra.

1. Az ember teljes mértékben segítőkész a kollégái irányába. Jó csapattárs. Bármilyen új hasznos dologra rájön, azonnal elmondja a többieknek, az ő érdekükben. Az újoncokat odaadással szépen megtanítja mindenre. Mindezért cserébe azt várja, hogy a felettesei elismerjék a csapatmunkában való részvételét, és így válik a csapat értékes tagjává.


2. Az ember sok tudást szerez, de ezeket nem osztja meg a többiekkel. Megtartja magának. Csak akkor mond el dolgokat, ha kérdezik, egyébként teljes mértékben a saját munkájával van elfoglalva. Nemcsak hogy semmi szándékában nem áll a tudás átadása, hanem szándékosan nem adja át. Nagyon sok olyan dolgot tud, amit csak ő tud. Mások nem látják át és nem tudják, miért sikerül neki a feladat hamarabb. Ő így akar értékessé válni: ha szabadságon van, rájönnek, hogy pótolhatatlan, mert nem tudják helyettesíteni, nem tudják megcsinálni azt, amit ő. Ha elmenne, nem tudnák pótolni, és sokáig tartana betanítani a helyére bárkit is. Ő így akar a csapatnak egy értékes tagja lenni, hogy egyedül ő rendelkezik egy adott területen azzal a tudással.


Melyik útvonal a célravezetőbb?



2020. okt. 16. 13:17
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Ha annál a cégnél akarsz maradni évtizedekig, akkor a 2., ha pár év után esetleg váltanál, akkor az 1.
2020. okt. 16. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Szerintem a kettő keveréke. Egyszerűbb dolgokat megoszt, tanítja az újoncokat. Viszont az információk egy részét megtartja magának.
2020. okt. 16. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Senki nem pótolhatatlan. Senki. Gondolj egy picit bele a második példádba, vezetői szemmel:


Csinálok ugye egy céget. Csinálom az üzleti tervet, a költségvetést. Például tudom, hogy kell valaki aki bérszámfejt meg utalja a béreket. Azt mondom, hogy ezt az SAP-vel kell majd csinálni, pontosan lehet tudni hogy egy folyamatnak milyen az időigénye, tudom hogy hány alkalmazottam lesz, tudom tehát hogy hány munkaóra ezeknek a bérét számfejteni. Azt mondom hogy ez heti 40 óra, és felveszek 1 darab teljes munkaidős HR-est.


Na most, tegyük el hogy a HR-es a heti 40 óra munkát 20 óra alatt elvégzi, mert ügyes, okos, "olyat tud amit más nem". Ez a szíve joga, és örülök neki. Az én elvárásom és az én költségvetésem ugyanakkor ahhoz igazodik, hogy ezt a munkát 40 óra alatt kell elvégezni. Tehát ha az ügyes ember szabadságra megy akkor én egy olyan valakivel fogom helyettesíteni aki 40 óra alatt el tudja végezni a munkát, és nem is fog csalódás érni, mert ugye kiszámoltam és tudom hogy 40 óra alatt elvégezhető. Vezetőként tehát rá se jövök, hogy te olyat tudsz amit más nem, mert a munka ugyanúgy el van végezve, bárki csinálja. Ez csak neked jó, hogy gyors vagy, mert van 20 fizetett órád minden héten amit másra tudsz használni. De ne gondold, hogy ettől pótolhatatlan tagja lettél a csapatnak, mert senki nem kéri hogy a feladat 20 óra alatt legyen ellátva. Van rá 40.


Plusz arról nem is beszélve hogy személy szerint ha rájönnék arra hogy valaki a cégen belül a saját fontosságát akarja körbebástyázni és ezért információt tart vissza bárkitől, akkor olyan erővel és hirtelenséggel rúgnám ki hogy a lába se érné a földet, pontosan azért, hogy megelőzzek egy olyan helyzetet amikor egy emberre vagyok utalva, neki vagyok kiszolgáltatva.


Úgyhogy csak az 1-es opció a járható út.

2020. okt. 16. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

"Az ember sok tudást szerez, de ezeket nem osztja meg a többiekkel. Megtartja magának."


100+ fős cégnél dolgozom, volt egy ilyen kolléga. Úgy intézte a szálakat, hogy minden információ rajta fusson át és teljesen mértékben az ő irányítása alatt legyen a projekt.


Hamar kiutáltuk, mint a sz-rt, mert ez a projekt haladását gátolta és mi szívtunk miatta (mi kaptunk megrovást mert nem készültünk el időre, holott nem volt elérhető a szükséges információ).


Szóltunk a felettesnek, ő beszélt az egyénnel, megkérte hogy mindent dokumentáljon le a belső rendszerben, aztán következő hónapban felmondtak neki.


És itt most nem alja emberekről van szó, diplomás mérnökemberek vagyunk. Nincs áskálódás, nincs furkálás, egyszerűen nyíltan és kultúráltan elmondjuk hogy mi a szituáció és a vezetőség megoldja a problémát.


Senki sem pótolhatatlan, soha egyetlen cég sem ment tönkre azért mert egy ember távozott.


Egy cég számára attól leszel értékes ha 1) bevételt hozol a cégnek vagy 2) pénzt/időt spórolsz a cégnek. Az ilyen belső csatározásással csak rontod a hatékonyságot, a többiek morálját, úgy kiraknak mint a huzat.

2020. okt. 16. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

1. stratégia: Te kiemelkedsz a csapatodból, mert jó csapatjátékos vagy, ÉS a csapatod teljesíteni tudja a célkitűzéseit


2. stratégia: Te kiemelkedsz a csapatodból a személyes tudásod miatt, viszont a csapatod nem tudja teljesíteni a célkitűzéseit


A főnöködet egyetlen dolog érdekli: hogy a csapatod teljesíteni tudja a célkitűzéseket. Ha visszatartasz infókat, akkor nem fogjátok tudni teljesíteni. Nem számíthatsz előléptetésre, ha egy olyan csapat tagja vagy, ami rendszeresen besül. Plusz, még ha a főnököd nem is tudja, hogy miattad sülnek be, a társaid tudni fogják, és utálni fognak.


Egyedül az olyan munkakörnyezetben állja meg a helyét az ilyen fajta titkolózás, ahol könnyen teljesíthetőek a célok. Akkor ki tudsz emelkedni a csapatodból, ÉS a csapatod teljesíteni tudja a célokat, és jól járhatsz. De ha könnyen teljesíthető célokat akarsz teljesíteni, akkor ne egy multihoz menj mérnöknek, ez a munkakör nem arról szól...

2020. okt. 16. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
86%

Szerintem nem jol kozelited meg a kerdest. Az elorelepesnek es a sikernek a legfobb mozgatorugoja, hogy a fonok lassa a munkad kiemelkedo eredmenyet. Ezt nem ugy kell elerni, hogy visszatartod az infot. Az, hogy valaki szakmailag magasabb szinten kvalifikalt egy csoportban, nem vonja magaval sem az informacio visszatartast, sem a tanarbacsi szerepet. Ha egy kollega kerdes es tudsz valaszolni, segits neki. Ha egy projektet ugyan akkora energiabefektetessel jobban tudsz huzni mint a tobbiek, tedd meg.

Roviden, ne legyel ge_i. 😁

2020. okt. 16. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Az 1. a jó stratégia, kivéve ha le akarnak építeni.
2020. okt. 16. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Nincs pótolhatatlan ember. Ez csak egy városi legenda, hogy bárki jobb tárgyalási pozícióba kerülhet. Az ilyen emberekkel szoktak példát statuálni aztán kirúgják őket. A céget nem fogja érdekelni hogy mennyi plusz költséggel jár de el fog távolítani ha játszod a nagymenőt.

Azt kell reklámozni, hogy én találtam ki és a csapattal közösen megoldottuk. Ezzel érzékelteted hogy te vagy az ész de tudsz csapatban is dolgozni.

Nagyon sokan így jutnak előre a multinál, akkor is ha lopott ötletekkel dolgoznak.

2020. okt. 16. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
65%
A siker receptje multinál? Felfelé nyalni, lefelé taposni, oldalra könyökölni. A szakmai tudás nem számít.
2020. okt. 16. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

#9: Sajnos pontosan ezt tapasztalom. Közvetlen csapattagok felfelé nyalnak, oldalra könyökölnek, a főnököm meg tapos.

Ennek megfelelően (mivel nekem nincs széles nyelvem) én minden apróságért le vagyok b*xva, míg a kollégák meg magasztalva vannak, ha meg kérdezek tőlük valamit (mert mondjuk abban a dologban több a tapasztalatuk) akkor "ezt már tudni kéne", de nem segítenének.

Amint kapok egy jó ajánlatot, lépek is.

2020. okt. 16. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!