Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Mérnökből villanyszerelő?...

Mérnökből villanyszerelő? Megérné váltani?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Körülbelül 5 éve dolgozom villamosmérnökként beágyazott rendszerek fejlesztésével foglalkozom. Jelenleg a fizetésem nettó 600 ezer forint.


Igazából már kb 1 éve motoszkál bennem a gondolat, hogy borzalmasan unom ezt az egészet. Egész nap a laptopom előtt ülök, megbeszélésekre járok, igazából egy számomra teljesen idegen céget gazdagítok. Utálom az egész "vállalati bullshitet" is ("ez több mint egy munkahely", "csapatépítők" stb stb.). Jelenleg ez a 3. munkahelyen. Az első helyen felmondtam mert már annyira untam a dolgot. A második helyem egy kisebb magyar cég volt ami sajnos bedőlt a covid miatt. Ez most a harmadik egy nagy amerikai cég.


Úgy érzem egy szakmát nagyon szeretnék. Nyílván a villanyszerelés állna legközelebb hozzám. Még nem néztem utána, hogy mennyit lehetne keresni vele, de inkább katás vállalkozásban gondolkoznék, nem alkalmazottként mennék el valahova dolgozni. (Egyébként jelenleg is van katás vállalkozásom, amivel 1 éve van egy megrendelőm kisebb munkákra havi 250 ezer forintért, de ez akármikor véget érhet.)


Szerintetek megpróbáljam? Az egyetlen visszatartó erő azok az anyagiak. Mindig számolgatom a pénzügyeket, és egyszerűen havi 400 ezer forint alatt nem jönnék ki sehogyse (különböző kötelező kiadások miatt, lakás, hitel stb.). Van félrerakott 8.5 millió forintom (ennek kb harmada lakáskasszában) amit ház/lakásvásárlásra gyűjtök. Ebből el tudnék lenni egy darabig ha nem úgy jönne össze a dolog, viszont azért hülyeséget sem akarok csinálni.


Köszönöm a válaszokat előre is.


28/F



2021. júl. 5. 15:04
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
74%

Szia!

Először is gratulálok az eddigi karrieredhez, nagyon szép teljesítmény 28 évesen ilyen életszínvonalat teremteni magadnak.

Sajnos a szakmai résszel kapcsolatban nem tudok segíteni, de az okok amik miatt a váltáson gondolkozol engem is minden nap gyötörnek. Én pályakezdő közgazdász vagyok, szintén amerikai multinál, nem kell bemutatni, viszont közgazdászként úgy érzem még nagyobb patthelyzet.


Multi hét csütörtökön volt nálunk egy villanyszerelő, pár kábelt kötött át (tehát anyagköltség sem volt nagyon), mivel nem volt nullán a hálózat és levert a fi relé, 35k-t fizettem neki. (Budapest)

Nyilván ebből lejönnek az olyan költségek mint a kiszállás, a parkolás, az eszközök, anyagköltség ha van, meg a vállalkozói léttel járó dolgok, de az Úr szerintem akárhogy nézzük, sokkal többet keres mint Te vagy Én, szóval így is lehet.


Nem tudom hogy zajlik a kiút ebből a multis förmedvényből, de sok sikert kivanok hogy neked sikerüljön.

2021. júl. 5. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Irigylem a problémáidat. Én is multinál dolgozok. Javaslom a lesz@rom tabletta renddszeres szedését. Ha túladagolod úgy is ki fognak rúgni és akkor ez a problémád meg is szűnik.

Csináld meg a munkád szakmai részét rendesen, ahogy eddig is a bullshit meetingeken meg csatapleépítéseken meg vedd be a tabit.

Az ilyen multiknál egyébként is pár évente jönnek mennek az emberek, általában nem valószínű, hogy ott fogod megtalálni az öribaridat.

Ha lesz majd feleséged, meg 1-2 gyereket már nem fog zavarni a folyosón terjengő bullshit szag, hidd el, csak az fog számítani mennyit keresel.

2021. júl. 5. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
78%

Előző válaszból kihagytam:

NEM, szerintem nem érné meg, ha ennyire unod már a beágyazott rendszereket és épületvillamosággal szeretnél foglalkozni, akkor inkább végezz el valami durungáram szakirányt az alapdiplomád mellé és kezdj el foglalkozni épületvillámossági tervezéssel, akár mellékállásban, vállalkozóként.

2021. júl. 5. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
62%

Hát, nem tudom.

1. Voltam katához hasonló konstrukcióban mellékállásban, soha többet ilyen kényszert. Megennéd a 8 milliódat? Sosem fogsz már lakást birtokolni.

2. Mit tudsz a villanyszerelésről? Szerintem semmit, A 3 fázisú teljesítményszámítását már rég elfelejtetted, a többit meg sosem tanultad.

3. Totálisan egyetértek a bullshitellenességeddel.

4. A tervezői élet, na, az aztán a favágóság.

2021. júl. 5. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Hasonló cipőben járok. Én 29 vagyok, szintén villamosmérnök, műszeren végeztem, korábbról van műszerész és automatikai OKJ-m. PLC programozással foglalkoztam 6 évig alkalmazottként, igaz én a multis környezetet régóta hanyagolom, kb. leírtad hogy miért. Dolgoztam elektromos tervezőként is, szerviz és karbantartó mérnökként is, van bőven tapasztalatom ipari automatikai villanyszerelésben, erősáramú berendezésgyártásban, hidraulikában, pneumatikában, mechatronikában. Most fél éve műszaki előkészítő vagyok berendezés gyártásban, 500 nettó az alap bérem. Dögunalom, ugyan úgy mint a tervezés, vagy a PLC, bár utóbbival jobban lehet keresni, csak ki akartam próbálni valami mást.

Tavaly az utolsó OKJ kurzusban elkezdtem a villanyszerelő képzést, alig várom hogy meglegyen. Hétvégente egy ismerősömnél épületvillamossági szerelést csinálok, imádom. Semmi kötöttség, a fizetés segédmunkásként feketén ugyan annyi mint ha alkalmazott mérnökként túlórázok, mozgok, nem a monitor előtt görnyedek, a munkaidő repül, nincs túlóra. Néha kicsit gipszes leszek, de könnyebb lemosni mint az emulziót vagy a hidraulika olajat. :D

Hogy mennyit lehet vele keresni? Pest megyében egy 100-120m2 családi ház alap szerelése 1,2-1,5 millió ft + anyag. Egy segéddel egy hét alatt meg tudod csinálni.

Plusz van egy olyan oldala is a dolognak, hogy kivitelező oldalról könnyebb bekerülni olyan körökbe, ahonnan kaphatsz megbízást tervezésre vagy szoftveres automatikai feladatra is. Közép távú célom az, hogy komplett vezérlést tudjak gyártani, számlával, árajánlattól a tervezésen és kivitelezésen át a beüzemelésig. Relatíve kis tőkéből (5-6mft) össze lehet szedni egy olyan eszközparkot (akkus gépek, kézi szerszám, szigetelt szerszámok, laptop (PLC-hez, virtualizációhoz), egy dobozos autó amibe befér a 7-es létra), ami lakossági és ipari automatikai kivitelezéshez is szükséges.

Én azt mondom vágj bele. Van már egy erős megélhetési szintű tapasztalatod beágyazott szoftverfejlesztésben, ahova bármikor visszatérhetsz, ha nem jönnek be a számításaid. Továbbá nem kell úgymond végleg elhagyni a mérnöki pályát, azért mert kipróbálod a villanyszerelést, még nem szűnik meg a mérnöki vénád, tapasztalatod, sőt a szakmai spektrumod csak szélesedik. Kezdj el egy villanyszerelő képzést, mellette akár az energetikát (feltételezem műszeren vagy automatikán végeztél) is megcsinálhatod villamosmérnökin. Ha akkreditáltatod az alap tárgyaidat, 13-14 tantárgy marad 3 félévre elosztva az energetikán a Kandón, abszolút teljesíthető. És itt megemlítenék még valamit, amit berendezésgyártásban tapasztaltam: azoknak a mérnököknek a száma akik értenek a beágyazott vagy PLC vezérlők programozásához, fel tudnak konfigurálni egy kommunikációs protokollt, ÉS nem riadnak meg ha egy 630 amperes átkapcsoló automatikát meg kell tervezni, netán át kell alakítani a sinezést, valamint tud hibát keresni egy 2500 vezetékes elosztóban, konvergál a nullához. És ahogy elkezdtek terjedni a programozható megoldások a berendezésgyártásban, energetikában, akár a lakossági alkalmazásban (okos otthon, intelligens épület vezérlés) egyre jobban nő az igény az ilyen tudású szakemberekre.

Ha mozgatja a fantáziád a villanyszerelés és az erősáram, a jelenlegi tapasztalatoddal együtt relatíve rövid időn belül tudsz szert tenni egy valóban kiváló, ritka, komplex villamosipari szaktudásra. Én szurkolok, hajrá. :)

2021. júl. 5. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
81%
#3 Az épületvillamossághoz kell kamarai tagság. Az onnantól kezdve hogy meg van az energetika BSC-d 5 év, MSC után 3 év, munkáltató által igazolt tervezői munkakörben eltöltött releváns munkavégzés után "jár". Közép-hosszú távon jut el addig, hogy tud számlát adni. És nem, nem valószínű, hogy jobban fog keresni vállalkozó tervezőként, mint egy olyan villanyszerelő vállalkozó, aki berendezésgyártásból él. ;) Ha elvégzi a VBF-et, és azzal vállal munkát, akkor mindkettőnél egy nagyságrenddel jobban tud keresni.
2021. júl. 5. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

Nos, én 44 vagyok, mérnök még csak nem is villamosmérnök, én is unom, amit csinálok (ev-ként), most járok okj-ra.

Az biztos, hogy másodállásnak jó lesz, és át is fogok menni a vizsgán, mert mindenkit átrugdalnak.


Te kb semmit nem veszítesz vele, ha megcsinálod, mert ugyan pénzbe és időbe kerül, de ha elmész folyamatmérnöknek vagy karbantartó mérnöknek vagy egyedi géptervezésbe, akkor mérnökként is hasznod lesz belőle , pláne, hogy villamosmérnökként nem kötheted be a gépet pl.


Aztán majd meglátod, hogy vállalkozni akarsz-e mellette.

2021. júl. 5. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
76%

Így mérnöki háttérrel valóban jobb villanyt szerelni, mert 45 éves korodban, mikorra kikoppan a térded, a csuklód és a derekad, vissza lehet váltani, a parkolóból az irodába reggel még el lehet sántikálni, és a székből naponta csak egyszer, csak akkor felkelni (derékfájás, meg messze van a WC), mikor már a bepisálás fenyeget.


Naa persze idáig csak az jut el, aki 30 éven át élvezi, hogy novemberben plusz kettőben orkánerejű szélben a még be nem ablakozott pest megyei 100-120 m2-es családi házban keveri a gipszet. Meert ha nem élvezné, nem is csinálná addig, míg tönkre nem megy bele. Vagy huzatot kap a nyaka, és a karjába sugárzik élete végéig a fájdalom, vagy a dereka, és nem érzi, hogy nyomja-e a kuplungot... ezek a gerincproblémák csodálatosak.

2021. júl. 5. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
Villanyszerelő vagyok, vagyis voltam jó pár évig, én most próbálok "felfelé" lépni inkább, mert elegem van már pár dologból, nem akarok ide sírni meg kisregényt írni. Felfelé nekem nehezebb képezni magam, neked talán könnyebb dolgod lesz, ha nem tetszik visszatérsz a mérnöki vonalra, próbáld ki. Igazából azt vettem észre már mezei villanyszerelőként az embernek nehezebb eladni magát, nincs már akkor hiány, ugye amíg volt ez rövid OKJ képzés azért sokan lerakták, felénk elég telített lett a piac villanyszerelőből. A hagyományos vésős-gipszelős szerelést szerintem ne is erőltesd mert az inkább a lakossági része a dolognak, most nagyon szállnak el az árak egyre kevesebb lesz a megrendelés is lakossági oldalról.
2021. júl. 6. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
#8 Termeszetesen van ilyen oldala is a dolognak, amit leirtal. Erre az ismerosom akinel most kevergetem a gipszet hetvegente annyit mondott, hogy oktobertol marciusig nem foglalkozik lakossagi szerelessel, pont azert amit leirtal. Akkor eloszto vagy automatika szekrenyt gyart. Eleg sok szinu szakma, de azert nem egy agysebeszet, ha az elmeleti alapokkal valoban tisztaban vagy, relative konnyen lehet mozogni az eros-gyengearamu, ipari-lakossagi, eloszto-automatika vezerloszekrenyek kozott. Es nyilvan a kapcsolatok, az a kulcsa az egesznek (mint barmely mas szakmaban).
2021. júl. 6. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!