Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Személyesen kell felmondani a...

Személyesen kell felmondani a próbaidő alatt, vagy pedig lehet home office-ban is a nap elején?

Figyelt kérdés
2021. szept. 30. 18:06
 1/4 A kérdező kommentje:
Utana persze bemegyek,hogy visszaadjam a laptopot es dolgokat,viszont nem szeretnek mar ott talalkozni kozvetlen a kollegakkal es menedzserekkel, hanem Hr osztalyra menni es annyi.
2021. szept. 30. 18:06
 2/4 sszeszi válasza:
0%

Próbaidő alatt akár fel se kell mondanod tudtommal, csak nem kell bemenni és kész. Aztán pár nappal rá átmész átvenni a kilépős papírokat akkor vissza lehet vinni a cuccokat.

Persze az a legetikusabb ha élőben csinálod.

Ez a két véglet.

2021. szept. 30. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Eleg ha a hr osztalyra bemesz es nekik megmondod hogy fel akarsz mondani es jottel leadni a dolgokat
2021. szept. 30. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

"Személyesen kell felmondani a próbaidő alatt, vagy pedig lehet home office-ban is a nap elején?"


Nem kell személyesen, viszont írásban! MT előírása alapján, azokat a megállapodásokat, amelyeket írásba foglaltak, csak írásban lehet módosítani, megszüntetni. A munkaszerződés is egy ilyen megállapodás a két fél között, tehát úgymond - a híresztelésekkel ellentétben - jogszabályilag kötelező írásban megtenni.


Mivel a felmondásodat nem a kollégákkal kell közölnöd, ezért a problémádat nem is értem. Bemész a munkaügyre (humánpolitika magyar szóval :D), és átadod a munkáltatónak vagy annak képviselőjének.


Két egyező példányban kell megírni. Egyiket átadod a munkáltatónak, a másik, nálad maradó példányon pedig dátummal ellátva átveteted.

Az átvétel dátumának azért van jelentősége, mert azzal bizonyíthatod, hogy a munkáltatóval a felmondásod mikor közölted (nyújtottad át neki). Ugyanis a közlés napjához sok-sok joghatás kötődhet, ezért szélsőséges esetben az is előfordulhat, hogy annak dátumát muszáj bizonyítani.


A dolgozó sem a próbaidő alatti, sem a "sima" felmondását nem köteles indokolni. Ha nem kötelező, akkor ne is tedd meg!

Próbaidő alatti felmondás azonnalinak minősül, ami annyit jelent, hogy a felmondás "közlését" követő pillanattól megszűnik a munkavégzési kötelezettséged. A még aktuális műszakodat végigdolgozhatod, ha a munkáltató is hozzájárul, de nem vagy köteles.


Ugye azt tudod, hogy próbaidő kizárólag akkor van, ha azt a munkaszerződésed tartalmazza is. A próbaidő nem egy kötelező elem egy munkaviszony esetén sem. Az kizárólag akkor van, ha a munkaszerződésben kikötitek a próbaidőt. Ha nincs kikötve benne, akkor nincs próbaidőd, és itt jön be a fenti mondatom, miszert a felmondás közlésének időpontja fontos, ugyanis joghatást vált ki, vagyis ha próbaidőn túl "közlöd" a felmondásod, akkor az már nem próbaidő alattinak minősül és a közlés időpontját követő napon automatikusan elindul a felmondási idő és nem beszélhetünk azonnali munkaviszony megszüntetésről.

Viszont ha próbaidő alatt közlöd még a felmondást, akkor nincs felmondási idő, a munkaviszony aznap megszűnik.


A felmondás közölhető elektronikus levélben is, viszont itt vannak az aggályok:


"Az írásbeli jognyilatkozat (FELMONDÁS IS AZ!) akkor tekinthető közöltnek, ha azt a címzettnek vagy az átvételre jogosult más személynek átadják, vagy az elektronikus dokumentum részükre hozzáférhetővé válik,"


"Az elektronikus dokumentum akkor válik hozzáférhetővé, amikor a címzettnek vagy az átvételre jogosult más személynek lehetősége nyílik arra, hogy annak tartalmát megismerje. A közlés akkor is hatályos, ha a címzett vagy az átvételre jogosult más személy az átvételt megtagadja vagy szándékosan megakadályozza."



Továbbá marad a tértivevényes ajánlott küldeményként postán történő kézbesítés. Ez viszont azért aggályos, mert ha a posta már próbaidőn túl kézbesíti, akkor az próbaidőn túli felmondásnak fog minősülni. Ahogy fentebb már írtam, fontos a felmondás KÖZLÉSÉNEK (átvételének) napja.



Egyébként egy felmondás nagyon egyszerű:


XY munkáltató neve/címe


Alulírott Buga Jakab (személyes adataid) az Önöknél X. Y. naptól fennálló munkaviszonyomat a mai nappal felmondom.

Dátum és az aláírásod

Ennyi...


A felmondás közlésének időpontja határozza meg, hogy munkajogilag kinek milyen kötelezettsége keletkezik a másikkal szemben, keletkezik-e egyáltalán és milyen módon, mikor fog a munkaviszony megszűnni.

2021. okt. 1. 06:06
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!