Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Jelenleg új munkahelyet...

Jelenleg új munkahelyet keresek, mennyi a felmondási időm? Részletek lent.

Figyelt kérdés

Március 16-án új munkahelyem lett, el is kezdtem dolgozni, viszont munkaszerződést nem kaptam, mert a főnököm valahogyan sose ért rá (egyébként se szereti a papírmumkát). Mint kiderült, senkinek sincs munkaszerződése, de a kollégák hozzáállása olyan, hogy amíg jön a fizu, tojnak rá. Utánanéztem és be vagyok jelentve, viszont csak március 21-től. Erre azt mondta a főnököm, hogy nekik könnyebb volt így, mivel tört hétről van szó (na persze...). Mivel levelező képzésre is járok, ezért a 16-21. közötti napokat fizetés nélküli szabiként kezelte (ezt szintén utólag tudtam meg), ez szintén eltér a megbeszéltektől.


Mivel szerződést azóta se írtam velük alá, ezért most ismét munkát keresek. A szóbeli megegyezés alapján 1 hónap próbaidőm van, ami a napokban jár le. Ha sikeres lennék az interjún, akkor nem biztos, hogy szeretném a 30 napos felmondási időt megvárni (főként úgy, hogy ez szintén nincs sehol se rögzítve hivatalosan), mivel se a munkakörülmények, se a főnököm hozzáállása nem tetszik. Ha esetleg nem várom meg a felmondási időt, tartok tőle, hogy nem fizetnek ki, viszont annyira nem szeretek a jelenlegi helyemen dolgozni, hogy nincsenek rá szavak. Kötelezhet-e rá, hogy ezt az időt letöltsem náluk?


(Igen, tudom, butaság volt így elkezdeni dolgozni, viszont kellett a munka és muszáj voltam elfogadni...)


2022. ápr. 17. 05:58
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Nincs szerződés,nem írtál alá semmit bármelyik pillanatban mehetsz
2022. ápr. 17. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Nincs 30 napos felmondási idő mivel nem írtad alá ....
2022. ápr. 17. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Igen, én is így gondolom, de mi van, ha a főnököm valamit betrükköz? Tud valamit tenni ez ellen?
2022. ápr. 17. 06:30
 4/12 anonim ***** válasza:
Fizu utánra időzítsd a felmondást, így akkor max azt az egy hetet bukod, ami hó vége és fizunap között eltelt.
2022. ápr. 17. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Ha fizetnek utánad járulékot akkor be vagy jelentve, függetlenül attól hogy van e munkaszerződesed. Feljelenteni biztosan nem fog, mert ő kapna bírságot. Hagyd ott, de előtte szólj neki, hogy holnap már nem jössz. Fizu után.
2022. ápr. 17. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Nem írtál alá semmit. Megkapod a fizudat és másnap könnyes búcsút vesztek.
2022. ápr. 17. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
új munkahely esetén 3 hónap a próbaidő nem 1 és ezen a főnököd sem tud változtatni, mert ez a törvény. Főleg így hogy alá sem írtál semmit, bármikor kiléphetsz, mindegy mivel fenyegetőzik a főnik. Legrosszabb amit tehetnek, hogy nem adják oda a kilépő papírjaidat. Aláírásod nincs meg nekik remélem? Mert ezek alapján kinézem belőlük, hogy aláhamisítják az aláírásodat.
2022. ápr. 17. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Hoppá! Utána néztem és tényleg 30 nap a próbaidő, ha a munkaszerződésben nincs külön rögzítve az időtartama. Az szopó akkor! #7-es voltam
2022. ápr. 17. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

8

Nem sokat számít, mivel csak szóbeli megegyezés történt, így mondatja a kérdező, hogy szóban 3 havi probaidoben egyeztek meg. A munkaszerzodes nélküli vállalkozó nem fog emiatt bíróságra menni, az garantált.

2022. ápr. 17. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

"új munkahely esetén 3 hónap a próbaidő nem 1 és ezen a főnököd sem tud változtatni, mert ez a törvény."


Nincs kötelező próbaidő! Próbaidő akkor van, ha azt a munkaszerződés vagy a felek megállapodása tartalmazza. Ha nem tartalmazza, akkor nem kötöttek ki próbaidőt a munkaviszonnyal kapcsolatban.


"Ha fizetnek utánad járulékot akkor be vagy jelentve, függetlenül attól hogy van e munkaszerződesed"

Nem akkor vagy "bejelentve", ha fizetnek utánad járulékot, hanem akkor, amikor a munkáltató a biztosított munkavállalóját bejelenti. Ha egy bejelentett munkavállaló után nem fizetik tovább az államnak a dolgozótól levont járulékot, attól még a munkavállalót hátrány nem érheti.


"Utána néztem és tényleg 30 nap a próbaidő, ha a munkaszerződésben nincs külön rögzítve az időtartama. "

Mint fentebb már említettem, próbaidő akkor van, ha azt a munkaszerződés vagy a felek megállapodása tartalmazza. Ha nem tartalmazza, akkor nincs próbaidő. A próbaidő kikötése csak egy lehetőség, nem a munkaviszony kötelező eleme. Azon kívül a próbaidő akár 6 hónap hosszúságú is lehet.


"Nincs 30 napos felmondási idő mivel nem írtad alá ...."

Felmondási idő viszont az MT szabálya alapján akkor is van, ha azt a munkaszerződésben külön nem rögzítik. Az MT szerinti 30 napos felmondási időtől (ami akkor van, ha a dolgozó mondja fel a munkaviszonyát) a felek megállapodása alapján el lehet térni (felfelé).


A felek szóbeli megállapodása is munkaviszonyt keletkeztet. A megállapodás írásba foglalása a munkáltató dolga. Ha ezt nem biztosítja a dolgozónak, akkor a dolgozó a munkába állását követő 30 napon belül ezzel az indokkal a munkaviszonyát mindenféle következmény nélkül felmondhatja.


Az írásba foglalt, valamint a szóban megkötött megállapodás között az a lényegi különbség, hogy vita esetén egyik fél sem tudja az állítását igazolni. Ha nem tudnak megegyezni, akkor a bíróság fog dönteni.


Mivel a munkaviszony létrejöttét március 21-től datálták a NAV rendszerben, ezért legkésőbb április 19-én van lehetőséged a munkaviszonyt mindenféle következmény nélkül felmondani, betartva a fentebb említett 30 napos határidőt. Az INDOK ilyen esetben KÖTELEZŐ! Vagyis az, hogy nem foglalta a munkáltató írásba a munkaviszonnyal kapcsolatos megállapodást.

Ezt írásban lépd meg, az egyik példányt átadod a munkáltatónak, a másik példányon pedig dátummal ellátva átveteted velük és megtartod magadnak.


A ledolgozott időre bérezés jár! Ha nem óhajt kifizetni, akkor a kormányhivatalokban található munkaügyi hatósághoz (munkaügyi felügyelőség) fordult panasszal. Intézkedni fognak, hogy mielőbb megkapd a jogos béred.

2022. ápr. 17. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!