Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Előny vagy hátrány betanított...

Előny vagy hátrány betanított munkánál továbbtanulási szándékot mutatni?

Figyelt kérdés

25 éves leszek, 10 osztályom van, de szeretném estin folytatni. Jelenleg másik munkahelyet keresek. Hosszúak az előzmények, szerintem most nem is számít. Az iskola ideje alatt maradnak a gyári/raktári munkák, ahol köztudottan nem szokták díjazni, hogy a melós gondolkodni merészel.

Szerintetek előny vagy hátrány, ha akár már az önéletrajz pár mondatos magamról írt részében megemlítem, hogy le akarok érettségizni? Akinek állásinterjún szóba jött a téma és hasonló cipőben járt, hogyan fogadták, mik a visszajelzések? Megkaptátok az állást? Jobban tenném, ha hallgatok erről, mint a sír? :D

Örömmel, sőt legszívesebben olyan helyen lennék alkalmazott, ahol támogatják a dolgozók egyéni fejlődését is, mert biztos van ilyen, ahol ez kifejezetten jó pont… Csak erre alapozva ki tudja mennyi ideig keresgélhetek új munkahelyet, HA találok egyáltalán ilyet betanított munkában. :D Direkt levelezőn szeretném amúgy, vagy olyan helyen, ahol rugalmas az intézmény, hogy tudjak mellette teljes munkaidőben dolgozni. Ez a munkáltatót is érintené, hatással lenne a beosztásra, hogy én heti 2 délután előbb lelépek, hiába dolgozom le más napokon. Úgyhogy ha felmerül a tanulás, azt feltétlen hozzá kell tenni, hogy levelezőn. Viszont akkor mondjam, vagy ne mondjam?

Köszönöm a válaszokat!



2023. ápr. 25. 03:02
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
100%

Számomra olyan hihetetlen, hogy milyen jól fogalmazol, és gondolkozol a dolgokról, de nincs érettségid. Mindenképp csináld végig, és menj tovább. Ezt egyetemi tanárként mondom.


Sajnos nem vagyok képben a gyártósori etikettel, de szerintem egy levelezős érettségi aspirációért nem fognak kinézni, viszont az hogy a beosztásodba bekavar, az már talán nem jó pont.

Nincs más munka alternativa? Vendéglátás? Takarítás? stb.

2023. ápr. 25. 03:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 A kérdező kommentje:

1-es, köszönöm, ez nagyon jól esett, különösen egy egyetemi tanártól! :) Minden tiszteletem, rengeteg szorgalom, elhivatottság kellhet ilyen szintű tudást elsajátítani, ráadásul mindezt átadni a diákoknak fantasztikus dolog. :)

Vendéglátás általában szakmához kötött, de úgy nagyon jó pénz, sok munka. Ami nem, az kritikán aluli fizetés vagy ott vendégekkel kell kommunikálni, a “kiszolgáló” szerepet mindenképp szeretném elkerülni. :( Az egyik raktárban elvárták az ügyfelekkel való kommunikációt, rettenetes volt. Tudtam magamról, hogy nem az én világom, de rosszabb, mint gondoltam. :D Takarítóként szintén rossz a fizetés. Némelyik gyárban, raktárban ahhoz képest nem is olyan vállalhatatlan. Bár, az előbbit hallomásból tudom, így opciónak fenntartom, raktári tapasztalatom van több év. Poros, lenne érdekesebb munka, de nem kellett még megszakadnom. Tanulás mellé igazából kifejezetten jó, ugyanis agyilag egyáltalán nem fáradok el benne. :D Így, hogy ebben van gyakorlatom, ha szerencsém van, ki is lehet vele váltani a végzettségre vonatkozó elvárásokat. :D Az ügyfelezős helyen is kellett volna középiskola, elvileg. :D Sajnos volt arra nem egy példa, hogy érettségivel rendelkező ismerőseim ugyanannyit, vagy kevesebbet kerestek, mint én. :( Ebben az a szomorú, hogy többet tettek nálam normális munkahelyért, és még nem is szerették ők sem, amit csináltak. Pedig lány vagyok, komoly fizikai munkát nem bírok.

Az ügyfeleken kívül a másik mumusom a matematika. Papírom nincs róla, felnőttként nem is nagyon reménykedek, hogy lesz, de rettentő nehezen “megy”.

2023. ápr. 25. 04:51
 3/23 anonim ***** válasza:
86%
Alapból nem is kellene magamról részt írni az önéletrajzomba. Senkit se érdekel. Munkáltatót az érdekli hogy bejárj, termelj. És ezt lehetőleg minél olcsóbban és minél többet
2023. ápr. 25. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Sokáig dolgoztam autóiparban mint mérnökségi és termelés vezető. Nekem ez a hozzáállás pozitív de lutri hogy ki hogyan értelmezi. Kifejezetten nem reklámoznám a CV-ben, de ha kérdezik akkor nyugodtan elmondhatod.


Plusz sok helyen operátori szinten a felvételi úgy néz ki hogy beterelnek rengeteg embert mondjuk az étkezőbe, majd alsó tagozatos feladatokat oldatnak meg (kis matek, kis szövegértés, ilyesmi) szóval olyan nagy tér nem lesz kibontakozni.


Amennyiben teheted mindenféleképpen elektronikai gyártásba próbálj bekerülni. Tiszta, rendezett, csendes. Esetleg még a fröccsöntés.


Ha ez megvan (meglesz, fogalmazásod szerint biztos vagyok benne) ugorj neki az érettséginek azonnal.


Párhuzamosan angol! Nem tudom milyen szinten vagy, de gondolom annyira nem acélos, ami nem baj, mert nulláról sokkal több sikerélményt tudsz szerezni. Csak a megfelelő módszert kell megtalálni, ehhez ajánlom ezt a blogot:


5ev5nyelv.hu


Olvasd végig, első körben csak 2 hét olvasd át az egészet. Ezek alapján lesz egy képed arról hogyan kéne tanulni, azaz megtanulsz tanulni. Nagyon jó módszereket ír a srác. Ha elakadsz írj privátot és a lehetőségeim szerint segítek.


Egy B2-s szint 1 év alatt megvan, ha beleteszed a munkát.


Amint megvagy ezzel akkor adott 2 választás. Vagy nyomod még egy évig az angolt vagy jön a német. Mivel német gyarmat vagyunk, lehet jobban jársz a némettel.


Okés, nyelvekre már van tervünk. Érettségi is meglesz. Faszályos. Kéne egy terv a jövőre.


Ugyan írod hogy a matek nem megy, de nem dobnám el a lehetőségét annak hogy megpróbálj egy emelt matekot. Lehet eddig nem érdekelt, rosszul tanították, stb., de annyira alap a matek, hogy 1-1 hitelszerződésnél a jövőd múlhat rajta.


Na, de hogy ne a levegőbe beszéljek:


mateking.hu


Több ismerősöm ezzel készült fel egyetemre. Ugyan fizetős, de pár ezer forint, de ráérsz még.


Van még ez:


khanacademy.com


Ez teljesen ingyenes de angol nyelvű. Ezzel viszont kezdj azonnal. Matekot is tanulsz és angolt is. Nem ciki, nyugodtan kezdj az első osztályos leckéknél. Egymásra épülnek. Legyenek rendbe az alapok.


Miért fontos a matek? Mivel én egy olyan tervet vázoltam neked ami lehetővé teszi azt hogy később tovább tanulj, márpedig ha megcsinálod az érettségit, elkezdesz angolozni, akkor már miért ne lenne nyitva ez az opció? És a matek az alapja minden tárgynak. Honnan tudod hogy később nem akarsz mondjuk logisztikai mérnök lenni? Vagy megszereted a termelést és ott folyamatmérnök, vagy APQP stb. Ha lendületben vagy most kell letolni mindent. Mert ha nem is mész egyetemre majd, ott lesz a lehetőség, ha mondjuk 35 évesen találod ki.


Plusz egy nagyon fontos dolog:


kiszamolo.hu


Blog a pénzügyekről. Neki van a youtube-on egy elérhető ingyenes kurzusa. Ajánlom megtekintésre. Ha csak megnézed és néhány gondolat szöget út a fejedben már megérte.


Sok sikert!

2023. ápr. 25. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
81%

Hátrány.


Sőt! Ha megtudják, hogy ambícióid vannak, akkor ott tesznek neked keresztbe, ahol csak tudnak vagy már eleve fel sem vesznek..


Szerintem csak akkor beszélj a tovább tanulásodról, ha nagyon muszáj vagy konkrétan rákérdeznek, egyébként védd magad és a céljaidat!

2023. ápr. 25. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 Thunderfairy ***** válasza:
82%
Sajnos a 3-as hozzászoló elmondta a valóságot.
2023. ápr. 25. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
76%

1-es és 4-es: köszönöm, az ilyen hozzászólásokért érdemes ide járni! Teljesen más élethelyzetben is erőt tudtam meríteni abból, amit írtatok.

Kérdésre válaszolva, szerintem is leghamarabb a szerződés aláírása előtti pillanatban érdemes ilyet közölni.

2023. ápr. 25. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
100%

#7


Örülök hogy legalább közvetett módon tudtam segíteni. :)


Amivel még kiegészíteném a korábbi kommentemet (4-es) a kérdezőnek, hogy az se baj ha 1-2 hétig semmi mást sem csinálsz, csak utána olvasol annak hogy milyen tanulási technikák léteznek és sorban kipróbálod őket. Mert sokkal-sokkal hatékonyabb ha magadtól haladsz és nem fügsz másoktól mondjuk az esti levelezőn.


Pl. törit/irodalmat én úgy tanultam meg hogy fogtam egy rövidített összefoglalót egy könyvből, vagy wikipedia cikket (de azért azzal óvatosan), elolvastam, értelmeztem, majd annyit csináltam hogy 1-1 fontosabb szót kiemeltem ami köré fejben tudtam építeni egy "sztorit". Tehát nem erőltettem hogy szóról szóra minden megragadjon, de időben és térben eltudjam helyezni, nagyjából tudjam milyen ok-okozati összefüggés volt, stb., de lehet másnak teljesen más a hatékony.


És itt ki kell mondanunk hogy mivel lemaradásban vagy, a hatékonyság a legfontosabb amivel időt/energiát spórolsz - és ez nem azt jelenti hogy elkéstél, ugyan ennyi időd van hátra még - ha nem több, ami baromi sok belegondolva (igazából kevés :)), ezért érdemes most letenni az alapot és megtalálni a számodra működő módszert.


Ha annak idején középiskolában úgy oktattak volna angolt mint amit kínkeserves évek után autodidakta módon találtam tanulási módszereket, sokkal-sokkal könnyebb lenne az életem. Mert mi volt? Száraz nyelvtani szabályok sulykolása, "szótárfüzet", szinte nulla beszéddel.


Szerinted mikor japán, kínai, német vagy épp szlovák beszállítóval, partnerrel kell telefonon beszélni vagy auditon résztvenni, mi a fontosabb? Elméletben pengének lenni a nyelvtannal, vagy folyékonyan beszélni? Kutyát nem érdekli ha nyelvtani hibát vétesz - egy szintig. Ők is hibáznak, nem anyanyelvük.


Tudod hogy technikailag hogy tanultam angolul?


- Napi 20 új szó, de mondatba rakva. Miért jó? Mert egyből tanulod a mondatszerkezeteket, automatikus lesz, nem fogsz gondolkodni rajta, de ha ez soknak tűnik legyen csak 10.


tatoeba.org


Kezdésnek. Itt beírsz egy szót amit szeretnél megtanulni és egyből kapsz példamondatot.


Oké, de hoppá nem tudjuk hogy ejtik ki. Van megoldás:


hu.forvo.com


Najó, de jó lenne nem elefejteni, ugye? Arra is van megoldás:


otevotnyelv.com/hatekony_szotanulas/

otevotnyelv.com/anki/


- Jó lenne metrón, buszon picit bővíteni a szintednek megfelelően a szövegértésed? Nézd csak:


newsinlevels.com


Híreket tudsz olvasni 3 szintre bontva. Ugyanaz az a cikk, ugyanarról szól, de szintenként eltérő bonyolultságú mondatokkal, szavakkal. Vagy szereted a képregényeket? Tele van a net angol képregényekkel, meg úgy bármivel. Van kedvenc sorozatod amit már kivülről tudsz? Ha van akkor tessék angolul, angol felirattal nézni.


De legyen itt mondjuk egy frankóbb összefoglaló:


otevotnyelv.com/angol-nyelvtanulas/


Hidd el, 1 évet végig csinálsz így, ez lesz a legnagyobb húzóerőd az angol. Tudod milyen menő mikor felhívnak a HR-esek és rákerdéznek hogy milyen szinten megy az angol, és ahelyett hogy magyarul válaszolsz egyből váltasz a másik nyelvre? Nem kell magyarázkodni, semmi, egyből váltunk nyelvet, lepődjön meg ő ne mi.


És mellé lehet nyugodtan gyakorolni az excelt, mert azaz alap minden irodai munkánál.

2023. ápr. 25. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 A kérdező kommentje:

4-es (és 8-as) hozzászóló, nagyon köszönöm ezt a rengeteg hasznos információt! :) Ilyenkor visszatér az emberiségbe vetett meggyengült hitem, ezért külön hálás vagyok. Hihetetlenül sokat segítettél, nagy vonalakban megvoltak a céljaim, de a konkrét tervekkel bajban voltam, így már tudom, hogyan induljak el.

Az angolom nem rossz egyébként, olvasva sokat megértek, egy online teszt B1 szintre tett. Beszélgetésnél sajnos nem tartok itt, gyakran nehezemre esik megérteni, és az önmagam kifejezése sem egyszerű, mert sok kiejtéssel nem vagyok tisztában. Azért egy kecskéért nem adtak el Hollandiában, hétköznapi dolgokra elegendő volt, de sokkal jobb lehetne. Így jár, aki külföldi cikkekből és videojátékokból tanul nyelvet. :'D Nekem a legelső angoltanárnővel, aki általánosban tanított (sajnos csak 1 évig, átment más intézménybe meg én is, nem ugyanoda) óriási szerencsém volt, játékosan, hatékonyan tanított, mintha a jövőből jött volna. :D Nagy szerepe van abban, hogy később is fennmaradt az érdeklődésem az angol iránt, és netről (konkrét tanulás nélkül, szimpla odafigyeléssel) rám tudott ragadni ennyi minden.

Matekból 4. osztályig jó voltam (főleg 4-es, néha 5-ös, egyszer zártam az utóbbival évet), 5. után másik iskolába kerültem, onnantól mintha kimosták volna az agyam. Bár, az új "tanárnő" nem szeretett magyarázni, volt (jó)néhány éltanuló az osztályban, velük haladt, a többiek majd megoldják. Visszatekintve véletlen sem függhet össze azzal, hogy az osztály matekteljesítménye szinte 2 végletre szakadt, nem ám. :'D Ettől függetlenül lehet a bonyolultabb műveletekkel már máshol is problémáim lettek volna.

Inkább humán beállítottságú voltam/vagyok. Nyelvtanból, irodalomból akkor is megvolt a 4-es, ha minimális időt szántam a tanulásra. Viszont mindenképp elkezdem a matekot tanulni az általad írt oldalak segítségével, ha sikerélményem lesz benne, ki tudja, minden lehetőséget nyitva hagyok. :) A fizetőst szintén használni fogom, ilyesmire nem sajnálom a pénzt, amúgy is sokkal olcsóbb a magántanárnál, és nem időhöz kötött. Fél éve azt sem gondoltam volna, hogy felveszem ezt az irányt, külföldön próbálkoztunk párommal, de nem vált be. Lehet 1 év múlva jól fog menni a matek, és már szakmát is alapoznék rá. Visszatérve a humán tárgyakra, amit írtál a töri/irodalom tanulásról módszert, még nem hallottam, de zseniális. A magolás sosem volt az erősségem, sem a verstanulás, összefüggésekben gondolkodom. Erre az általad említett tökéletes megoldás, jobbat keresve sem találtam volna.

4-es (és 8-as) hozzászóló, még egyszer köszönök mindent, ritka figyelmes, segítőkész ember vagy! Őszintén remélem és bízom benne, hogy ezt a környezeted is látja, és ugyanezt kapod vissza tőlük, megérdemled. Köszönöm a válaszokat a többieknek is! Átírtam az önéletrajzomat, érettségiszándék-mentesítve. :D

2023. ápr. 27. 08:38
 10/23 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon szívesen!


Még pár dolog ami eszembe jutott hirtelen:


Excelt nagyon tanuld meg, mert amint megvan az érettségi ez lesz a vízválasztó a sori és az irodai munka között (+ az angol). Pl. a 3 legfontosabb dolog benne:


- FKERES függvény / vlookup

- pivot tábla

- grafikon készítés


Természetesen érdemes mintafeladatokat keresni és megoldani, mert pl. amikor mi kerestünk adminisztrátort a mérnökségre én konkrétan a jelentkező elé tettem a laptopot egy SAP-ból lekérdezett adathalmazzal, és megkértem hogy csináljon ilyen-olyan kimutatást. Itt fontos megjegyezni, hogy ha épp nem ment mert stresszelt, de elméletben elmondta hogy kezdene neki, az is szuperül megfelelt nekem. Youtubeon tuti vannak excel oktató videók, tessék foglalkozni vele.


Pro tipp: ha nem unod az excelben való turkálást, esetleg még tetszik is, akkor érdemes megismerkedni az excel programozási nyelvével a VBA-val. Nagyon durva dolgokat lehet vele csinálni, néhány villanymérnök kolléga konkrétan programokat készített vele - de ha másra nem is, automatizálni dolgokat nagyon jó. És ez hatalmas piros pont bármilyen admin interjún.


Nagyon pro tipp: ha a VBA is tetszik, akkor mindenféleképpen elmozdulnék valamilyen programozási nyelv felé is, mondjuk legyen a Python. Autóiparban mi sokat használtuk, könnyen értelmezhető, maga a programozási nyelv hasonlít az angol nyelvre, szerintem könnyen tanulható. Konkrétan én ezt ajánlom:


[link]


Azt hiszem ez ráadásul teljesen ingyenes. Ha ez is tetszik és megy is, akkor meg is van milyen irányba kell menni... (pl. SW tesztelő, az az IT-s operátori munka, azzal a különbséggel hogy van perspektíva). De ha nem tetszik, de megy, akkor pedig baromi sokat dob rajtad szintén, mert mint az oldal neve is mutatja, csomó unalmas dolgot lehet vele automatizálni, ami mondjuk egy kezdő beugrós irodai munkánál tök jó. ;)


-----------------------------------


Amennyiben sikerül elektronikai gyártásban elhelyezkedni, én mondjuk ezeknek utánanéznék:


- IPC-610 (elektronikai szerelésre vonatkozó minőségügyi szabványok)

- alapvető alkatrészismeret (furatszerelt és felületszerelt [ellenállás, dióda, stb.] + SMT technológia

- tényleg alap elektros, fizikai tudásismeret


Ja igen, erre is van forrás:


[link] (teljesen magyar!)


Kérdezheted hogy mi a francnak. Azért mert legalább az esélyt is megadtad magadnak arra hogy ha csak egyszer is kell mondjuk egy folyamatmérnökkel kontaktálni, és látja hogy baszki valami fogalmad van annak híre megy. Legalábbis mi felfigyeltünk a soron dolgozó ilyen emberekre. FONTOS, műszakvezető előtt nem! Többnyire ők ellenfelet látnak, nem érdekük kinevelni az új generációt. Többnyire. Ez fontos megjegyzés.


+ ha gyártásból mész majd később irodára, az 90%-ban mérnökségi adminisztrátor, vagy minőségügy lesz, ott szintén előtudod húzni hogy ismered az alapvető alkatrészeket, gyártási folyamatokat, ami lehet döntő tényező is egy kiválasztás során.


-----------------------------------


Ha autóiparba kerülsz és oda is mennél irodába, ott az alfa és omega a VDA szabványsorozat és az isten adta LEAN gyártás és egy icipici FMEA. Nem kell tudnod, mert sok kötet van és baromi unalmas olvasmány kivéve ha perverz vagy, de ezekről illik tudni és szeretni fognak interjún:


- FMEA + VDA4

- LEAN eszközök, folyamatok

- ISO 9001

- IATF 16949


FONTOS, csak annyit tudj meg róluk hogy mik ezek, és csak 1-1 konkrét dolgot belőlük. Pl. interjún én megkérdeztem viccesen hogy adott szabványból mi a kedvenc fejezete az illetőnek. :) Csak egyet mondjon és elhiszem hogy hallott róla. :)


Nálad az lesz a kulcs ha ebbe az irányba mész tovább, hogy megfogják kérdezni hogy egy operátor miért tud ilyenekről. Na, erre is válaszunk:


"Már kisfiú korom óta érdekelt az autóipari gyártás hogy csaló, lelketlen német multiknál lehessek rabszolga, ezért minden adandó alkalmat megragadtam arra hogy a folyamatmérnököktől illetve feletteseimtől tanuljak, hiszen a bruttó 300 ezer forintért végzett folyamatos műszakban végzett munka hihetetlen motiváló ilyen inflációs gazdasági helyzetben." -> a lényeg hogy az jöjjön le, hogy érdekel és autodidakta módon utána mentél. Általában elvárják a bullshitet sajnos, szóval adjuk meg nekik. ;)


-----------------------------------


De ha ez mind nem érdekel, ellenben a nyelvekkel jól haladsz, akkor vár a logisztika, beszerzés.

2023. ápr. 27. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!