Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Hogyan válthatnék adatelemző...

Hogyan válthatnék adatelemző (vagy hasonló) munkakörbe?

Figyelt kérdés

A kérdésem azért ilyen pontatlan, mert bár utánaolvastam nem egyszer, hogy mi a különbség a data analyst/data scientist/data engineer stb. pozíciók között, az álláshirdetéseket nézegetve mégis kicsit ellentmondást érzek. Pl Linkedin-en junior data analyst pozira azt írja, mesterképzéssel, sőt phd-vel jelentkeznek 80-90%-ban, ami meglepő számomra és elbizonytalanít.


Rólam annyit, hogy 27 éves lány vagyok és közgazdász (HR) diploma után váltottam IT területre a COVID alatt/után egy gyorstalpaló tanfolyamnak köszönhetően. Nem a tanfolyamon lettem IT-s természetesen (még most sem érzem magam informatikusnak), de a jelenlegi munkahelyemen töltött 2 év alatt nagyon jó rálátásom lett szerintem az IT területre. Elkezdtem mellette a gazdinfó alapszakot is levelezőn, mert szeretnék egy fokkal komolyabb diplomát is, de ez még minimum 2 év mire meglesz, így mesterképzés egyelőre nem opció.

Jelenleg supportos pozícióban dolgozom, és amire rájöttem a 2 év alatt, hogy a klasszikus üzemeltetői feladatokat nem igazán szeretem (telepítések, sérülékenységek kezelése stb).

Viszont sajnos egyre több ilyen van mostanában.

Ellenben az SQL-t nagyon szeretem, sokszor csak hobbiból készítek riportokat, hogy gyakoroljam. Nagyon szívesen foglalkoznék a munkaidőm nagyobb részében ilyen jellegű feladatokkal, illetve szeretnék több adatelemző módszerrel is megismerkedni.

Szintén hobbiból például megcsináltam egy PowerBI kurzust, de a jelenlegi pozíciómban sajnos nem tudom használni.


Egy közepesen erős SQL (meg persze Excel) tudás önmagában elég lehet, hogy váltsak az elképzeléseimhez jobban passzoló pozícióba? Vagy mit lenne érdemes még elsajátítanom? Illetve milyen pozíciókat lenne érdemes megpályáznom?


Érdeklődési körömet tekintve egyébként a HR még mindig erősen jelen van, leginkább humán erőforrással kapcsolatos adatokkal szeretek dolgozni, és szuper lenne, ha kombinálni tudnám a két területet, de ez abszolút csak kiegészítő megjegyzés :)


Köszönöm előre is a segíséget!



#adatelelemzes
2023. okt. 8. 14:48
 1/4 anonim ***** válasza:
47%

Negatív komment következik, aztán majd jönnek a többiek, és talán mondanak valami használhatót is, úgy látom jár ide néhány komolyabb data-s arc is.

Viszont mindenekelőtt szuper az is hogy IT-ban el tudtál helyezkedni, szuper a gazdinfo szak is és az elképzelésed is.

Jár türelemmel, ne akarj mindent egyből. Építs saját portfóliót de közben maradj nyugodtan a mostani munkahelyeden, csináld amit eddig csináltál. A portfólió építéséről, az egész otthoni tanulási folyamatról és az elhelyezkedésről olvasok egy jó anyagot. Nekem nincs túl sok reményem ilyesmire, esélytelenek nyugalmával olvasgatom, de ha gondolod pm-ben átküldhetem.

Hogy miért vagyok negatív.

Ha az ember egyszer elkezd ssc-kben dolgozni akkor az ssc-kből is, de az ssc szektoron belüli adott munkakörből is csak kínok kínjával tud kitörni.

Előbbiről, az ssc-kből valón kitörésről én már le is tettem. 35 évesen ezekkel a tapasztalatokkal én már nem fogok 'normális' cégnek kelleni.

Utóbbiról, a sima munkakörváltásról annyit, hogy minden ilyen lépésemet munkanélküliség, anyagi csődök szegélyezték és sokszor csak a véletlennek köszönhettem.

Rengeteget tanultam hozzá is, elsősorban excelt.

Exceled milyen?

Azzal bekerülhetsz egy kezdő, ctrl+v-zős excel melóba. Ott sem fogják díjazni sem a technikai tudásodat, sem a törekvésedet, de legalább a saját munkádat jelentősen begyorsíthatod, és talán találsz egy powerbi-s hirdetést amit jó eséllyel megpályáhatsz.

Én magamnak power queryzek meg gyártom a jobbnál jobb template-eket a mostani helyemen és simán bekamuzom a cv-be hogy ezek a munkaköröm részei.

Frászt részei, minden fejlesztés Indiában történik. Ezért sem díjazzák itthon, még az ssc-kben sem, ha ilyesmikhez értesz. Előre rögzített process-ek vannak amiket csak fölső utasításra, külső szereplők módosítanak. Az itthoniaknak annyi a dolga, hogy szolgai módon betanulják, elvégezzék a rögzített process-t. A jelentősen leegyszerűsített változatát pedig már nem te, hanem az fogja végezni, akit helyetted fölvettek, alacsonyabb fizetésért.

Szóval nagyjából itt el is bukik a terved/tervünk, de talán van egy-egy rés, ahol betehetjük a lábunkat az ajtón. Igazán hosszú távon szerintem neked is hr vezetői vagy szakértői szinteket kéne becéloznod ahol csak tool-kent használod ezeket az eszközöket (nekem is ez a célom a saját szakterületemen.)

Hajrá és sok sikert, remélem írsz még erről, ide is.

2023. okt. 8. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Kitanulod amit kell aztán jelentkezel álláshírdetésekre. Hogy másképp...?
2023. okt. 8. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Az első válaszolónak köszönöm.

Excel is megy természetesen (azért írtam oda zárójelben, mert tudom, hogy az nagyon alap egy ilyen munkakörben), egyetemen sokat használtam statisztikai számításokhoz. Bár most a munkám során nem nagyon használom, de legfeljebb egy gyors online kurzus kellene szerintem, hogy felfrissítsem az emlékeimet és nem lenne gond.

Igazából nem is érzem azt, hogy mindenképp azonnal menni akarnék, szeretem a jelenlegi munkámat és a fizetéssel is elégedett vagyok, csak hogyha nagyon elmennek a napi feladataim abba az irányba, amit most tapasztalok, akkor attól tartok, hogy idővel nem fogok tudni igazán kiteljesedni benne. Úgyhogy próbálok előre gondolkozni :)

HR-es pozícióba most egyrészt a fizetés miatt sem váltanék, másrészt hiányozna a technikai rész is, mert nagyon élvezem azt a fajta logikus gondolkodást, amit a scriptelésnél kell használni (az SQL mellett Powershell scripteket is kell írnom viszonylag gyakran).

Python-on gondolkozom, hogy szeretném még elkezdeni, csak kívancsi voltam, van-e más javaslat, amit érdemesebb lenne tanulnom.


A második hozzászólástól sajnos nem lettem okosabb. 😅

2023. okt. 8. 19:08
 4/4 anonim ***** válasza:

Ha előremenekülsz, az csak jó, sajnos könnyen lehet hogy a te pozidat is ügyfélszolgálatossá silányítják, te meg ott állsz használható tudás nélkül.

Ha SQL megy az félsiker. Én a helyedben kimondottam SQL-t igénylő munkákat néznék és max olyan tanulnék már amit ott kérnek mellé pluszban.

Excel belátom hülye kérdés volt 😀

2023. okt. 9. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!