Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Ha 3 évesnél fiatatalabb...

Ha 3 évesnél fiatatalabb gyerkőcöm van, de nem én veszem fel a gyest, mert 8 órás munka mellett nem vehetem, akkor is érvényes a szabály, hogy nem rúghatnak ki, amíg a kicsi be nem tölti a 3-at?

Figyelt kérdés
2011. júl. 20. 11:44
 1/7 anonim ***** válasza:

Én úgy gondolom, hogy nem érvényes.


A Munka Törvénykönyve 90. §-a rendelkezik a felmondási tilalom alatt álló feltételekkel.


A munkáltató nem szüntethei meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam alatt:


... (e) a gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadságnak, illetve a gyermek hároméves koráig - fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is - a gyermekgondozási segély folyósításának időtartama.


A magyarázatban pedig benne van, hogy a felmondási tilalom fogalma azt jelenti, hogy annak a munkavállalónak a munkaviszonyát, aki e tilalmak alá tartozik, ezen időtartam alatt, a munkáltató rendes felmondással nem szüntetheti meg.


Én úgy gondolom, hogy ez arra vonatkozik, aki ezt a gyermekgondozási segélyt kapja, vagy dolgozik (pár éve még lehetett 8 órában), de mellette folyósítják neki a GYES-t (fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is).


Szerintem - ha az apa nevére megy - akkor Őt nem "rúghatják" ki a gyermek 3 éves koráig, attól még az anyát igen.


A GYES jogosultságról pedig többnyire tud a munkáltató.

2011. júl. 20. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszi. Igen, nyilván tud róla, hiszen nála dolgozom (dolgoznék) 8 órában. Na de ha visszavesz 8 órában, akkor csak tud adni munkát, csak nem rúg ki... a remény hal meg utoljára.
2011. júl. 20. 14:04
 3/7 anonim ***** válasza:

Az első válasz téves. A munka törvénykönyvében egész pontosan ez szerepel:


90. § (1) A munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam alatt:

e) a gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadságnak [138. § (5) bekezdés], illetve - a fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is - a gyermek hároméves koráig terjedő,


Vagyis 3 éves koráig gyes nélkül is felmondási védelem alatt állsz.

2011. júl. 20. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
tehát nem szerepel benne ez, hogy "gyermekgondozási segély folyósításának időtartama"? És akkor miből derül ki, hogy az anyára vagy az apára vonatkozik a védelem? Bocsi nem kötözködni szeretnék, sőt, nagyon hálás vagyok, csak nem szeretném magam alatt elvágni a fát a melóhelyemen, ha belemegyek a 8 órába.
2011. júl. 20. 14:33
 5/7 anonim ***** válasza:

Ha te dolgozol, apuka fizetés nélküli szabin van akkor ő védett. Ha mindketten dolgoztok, akkor az a szülő a védett a gyermek három éves koráig, aki utoljára igénybe vette a fizetés nélkülit ( Munka Tvkönyve 90.§ (6) bekezdés).

Vagyis te mindenképpen védett vagy, kivéve, ha a párod fizetés nélküli szabin van a gyerekkel, mert akkor ő a védett.

2011. júl. 20. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Férjem munkanélküli holnaptól, eddig én voltam itthon a gyerekkel fizu nélülin, tehát ha visszamegyek 8 órában és uram kapja a gyest, akkor is védett leszek. Ez szuperjó hír, nagyon hasznos válaszokat adtatok, mindenkinek nagyon szépen köszönöm!
2011. júl. 20. 17:45
 7/7 anonim ***** válasza:

Első válaszoló vagyok.


Elnézést kérek, de tényleg rosszat írtam. Viszont idéztem, de - egy ezek szerint már nem hatályos - Munka Törvénykönyvéből.

Megnéztem az interneten a legfrissebbet, abban már nem így szerepel, sokkal egyértelműbb erre a megfogalmazás.


Nem állt szándékomban senki félrevezetni, de ezek szerint "lemaradtam" erről a részről.


Bocsánat!

2011. júl. 21. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!