Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Ha teljesítménybérben dolgozun...

Ha teljesítménybérben dolgozunk akkor a munkáltató megteheti hogy nem fizeti ki a minimálbért sem? Hanem pl. csak 50ezret?

Figyelt kérdés
2011. dec. 6. 20:26
 1/7 anonim ***** válasza:
54%
Elvileg valószínűleg nem, gyakorlatilag igen.
2011. dec. 6. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem igen, azért teljesítménybér, annyit kapsz, amennyit teljesítesz.
2011. dec. 6. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Az igaz, hogy annyit kapsz, amennyit teljesítesz. Itt a lényeg a munkabérrendszeren van, tehát annak kialakításán.

Elméletileg nem lehetne keresni minimálbér alatt, de a gyakorlatban előfordul.


A Munka Törvénykönyve 143 - 144. §-a rendelkezik a bérrendszerekről. Ebben benne foglaltatik, hogy a munkáltató olyan előzetes, objektív mérésen és számításon alapuló eljárás alapján köteles a teljesítménykövetelményt meghatározni, amely kiterjed a követelmény rendes munkaidőben történő 100 %-os teljesíthetőségének vizsgálatára. Ebben figyelembe kell venni a dolgozókat, a munkaszervezést, az alkalmazott technológiákat, a működési körbe tartozó feltételeket.

Ha a teljesítménykövetelmény teljesítése jelentős részben nemcsak a munkavállalón múlik, akkor garantált bér megállapítása is kötelező.


A teljesítménykövetelmény sérti a fentieket és a jóhiszeműség, tisztesség elvét, amennyiben a hónap átlagában a dolgozók legalább a fele nem éri el a 100 %-os teljesítményt, valamint tényleges átlagos teljesítményük 100 %-nál kevesebb. Ilyenkor a munkáltató köteles a kiigazításra, magyarul a teljesítménykövetelményt úgy meghatározni, hogy a dolgozók átlagos teljesítménye a 100 %-os szintet elérje.

Ennek érdekében különböző nyilvántartásokat, számításokat, statisztikát köteles vezetni, készíteni.


Tehát el kell gondolkodni, hogy csak Te vagy ennyire "kisteljesítményű", vagy a többség sem tudja a teljesítménykövetelményt teljesíteni.


Ezeket a dolgokat a Munkaügyi Felügyelőség vizsgálja egy adott ellenőrzés esetén.


A munkáltatóval történt egyeztetés után, vita esetén munkaügyi perben megdönthető a munkáltató által kialakított teljesítmény-bérrendszer.

2011. dec. 7. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat! Szerencsére én még tudom teljesíteni a normát ,de ma összehívtak minket hogy a múlt hónapban 4 százalékkal megemeli a normát holott visszamenőleg ezt nem tehetné meg, sőt ebben a hónapban még + 4%-ot emel csak ezzel az a bibi hogy már itt van 7.-e és már lement 5 munkanap tehát ezt is visszamenőleg akarja megemelni ráadásul mindenki a két hónappal ezelőtti norma szerint dolgozott mert nem jelentette be hogy megemeli a normát. Így már be sem lehetne még ezt a hónapot sem hozni mert már csak jövő héten lesz termelés. Ráadásul most küldtek el 15 dolgozót és még csak ki sem fizették őket. Ráadásul pár hónapja mindig késve kapjuk meg a bérünket.
2011. dec. 7. 16:56
 5/7 anonim ***** válasza:

A leírtak alapján gond van a céggel. Feltételezem, hogy anyagi problémáik vannak, ezért próbálnak spórolni a béreken, de viszont nagyobb árbevétel reményében emelik a normát, amit szerintem visszamenőleg nem lehetne megcsinálni.

Nem gondolom, hogy ezt hagyni kellene a részetekről. Nem tudom, milyen a helyzet nálatok, le lehet-e ülni a vezérrel erről egy kicsit elbeszélgetni. Ha igen, próbáljátok meg.

Egyébként személyesen adnak felvilágosítást is a Munkaügyi Felügyelőségen, hogy az, amit a cég csinál törvényes-e. Ez nem jár semmiféle hátránnyal a dolgozóra nézve, de lehet, hogy figyelemfelhívásnak nem lenne rossz.

2011. dec. 8. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Ma írtunk egy levelet az igazgatónak mert nem volt hajlandó tárgyalni velünk. Leírtuk neki hogy amennyiben nem ül le velünk tárgyalni és nem rendezi a bérünket rendesen nem fogjuk felvenni a munkát. Persze mindezt egy ügyvéd bevonásával tettük. Egyből jött vissza a válasz hogy rendezi a novemberi béreket és hétfőtől további megbeszélések várhatók. Másképp sajna nem lehetett hatni rá. Remélem hogy elérjük amit akarunk! Köszönöm a válaszaitokat!
2011. dec. 8. 18:35
 7/7 anonim ***** válasza:

Én viszont nagyon örülök, hogy végre van egy csapat, amelyik nem egy "birka" nép. És ezzel senki nem akartam megbántani, biztosan van olyan szituáció, amikor nem lehet felvállalni, hogy széllel szemben kéne pisilni. De egy biztos, csak akkor lehet a dolgozókkal ezt sokáig csinálni, ha hagyják magukat. És persze az is megállja a helyét, hogy többségben az erő!

Szurkolok nektek!

2011. dec. 9. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!