Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Mekis rabszolga ( McDonald's...

Mekis rabszolga ( McDonald's diákmunka ) vagy tesco katona ( Tesco Global diákmunka )? Avagy a két legvitatottabb diákmunkákról szerzett tapasztalatok.

Figyelt kérdés

25 éves vagyok. Nappalis diákként volt részem 2 évig McDonalds-ban dolgozni, illetve másfél évig Tescoban. Kérdésemet mindenki úgy értelmezze ahogy akarja -nem mintha sokféleképp lehetne-, de előre közlöm mivoltát: nem a két multi cég elleni kis megmozdulás a lényege, hanem támpontot mutatni a dolgozni kívánó leendő diákmunkásoknak!


Saját tapasztalatok (kiegészítve aktuális adatokkal):


McDonald's: alapórabér bruttó 535 ft (14-22-ig 20% mászakpótlék; 22-06-ig 40% műszakpótlék egészen a nyáron bevezetésre kerülő új Munka Törvénykövének életbe lépéséig, amely elvileg megszünteti a műszakpótlékokat, legalábbis jelentősen csökkenti azokat.)

Beosztáskérelembe saját munkára szánt időd alapján írhatsz magadnak beosztást a tárgyhét előtti hét közepéig. ( Ez természetesen éttermenként változik a figyelembevételt tekintve, vagyis nem mindig úgy alakul, ahogy te tervezed!)


Licenc vs. központi -irányítású- éttermek: előbbiben rugalmasabban kezelik pöppet a sztenderd szabályokat, illetve családiasabb tud lenni a munkahangulat, míg utóbbiban valóban igazi robotként kezelnek. Ennek ellenére, aki jó munkabírású és szorgalmas+ráér dolgozni, azoknak a központi étterem javasolt, ugyanis ott viszonylag gyorsan oktató, manager vagy akár műszakvezető lehet belőled!(ezek nyilván magasabb fizetéssel járnak!)Licensz éttermek esetében előfordul, hogy elmarad az amúgy munkarendszerbe foglalt előrelépés!

Munkamorál+munkahangulat: vezetőknek sztenderd módra kell az általános dolgozókat kezelni, vagyis úgy basznak le, ha rosszul dolgozol, hogy közben megdicsérnek. Szituációs példa: Barbi! Látom te már egész ügyesen kezeled a kasszát, úgy tudod ezt mégjobban csiszolni, hogy törekedsz közben a gyorsaságra is! Eközben értékelés készül rólad (SOC). Ezekkel nincs is gond, egész barátságosnak tűnik, ugyanakkor ha egy kis pisszenésed nemtetszik valamelyik vezetőnek, utána jellemző, hogy vagy nagyon hamar kiutálnak téged onnan vagy rendszerint te leszel a legnagyobb csicska a többi csókos dolgozóval szemben! (ez függ attól is, hogy a vezetők mennyire olvadnak össze szabadidejükben a dolgozókkal).

Szabadidő: szabadidődben bármikor csöröghet a telefon, hogy ráérsz-e aznap dolgozni. Szorgalmas diákként azonnal ugrasz, bemész, zajlik minden a megszokottak szerint. Amennyiben nem-et mondasz, azonnal pikkelni fognak rád és ha rendszeresen lemondod számíthatsz a lebaszásra és a szigorra.

Összességében, a mekiben el lehet tengődni egy ideig fárasztó munkával, de hosszútávon idegölővé válik. Kemény étteremtisztasági és élelmiszerbiztonsági, illetve viselkedési szabályaik vannak. Ezek szükségesek, kicsit bosszantóak, de hamar bele lehet rázódni.


Tesco Global-nál töltött idő tapasztalata:


bekerülés: iskolaszövetkezetnél jelentkezel, behívnak, tájékoztató, szerződéskötés.

Előnyök: Kiválaszthatod, hogy melyik áruházak felelnek meg neked helyileg, vagyis ahol dolgozni szeretnél.

rugalmas (4-6-8) órás munkaidő reggeli, délutáni, éjszakai mászakban.(ez olyan, mint a mekinél)

Hátrányok: Vezetők nagyon bunkók, de cserébe nem sokat érintkezel velük, csak ha baj van vagy ellenőrzés(mekiben nagyon sokat érintkezel velük, de ők legalább "bújtatott mondókával" basznak le, míg a hipermarketben elég megalázóan bepróbálkoznak-hacsak nemvagy csókos-)

Lehetsz Árufeltöltő és Kasszás. Mindkettő robotmeló, de a kényszer nagy úr...

Biztosítnak gyakorlati időt, viszonylag hamar bele lehet jönni az alapokba. Ez természetes is, mint a mekinél, ahol végig kell járnod bizonyos időn belül az összes területet, majd oda osztanak be, ahol "ász" vagy. Az azonban már cseppet sem természetes, hogy a tesconál mindez puszimunka, vagyis nem kapsz érte munkabért.


A tesconál bruttó 535ft az alapórabér, azonban itt nincs mászakpótlék délután, kizárólag éjszaka 15%.

Itt nincs beosztáskérelem, rendszerint akutális héten küldi meg a tesco az iskolaszövetkezetnek az aktuális heti diákmunka-igényeket. Ezt követően az iskolaszövetkezet felkeres telefonon, hogy az általuk jelzett időpontban tudsz-e menni. ha ráérsz mész, ha nem akkor sincs presztízsveszteség:)


Meki vs. Tesco=> Meki jobbesetben kiszámítható a munkabér kapcsán, a Tesco beszámíthatatlan még ha rendszeresen fel is keresed a diákszövetkezetet. Célszerű több áruházban is munkát vállalni, ha valaki szorgalmasan le szeretne dolgozni pl. néhány hónapot.


Ezekmellett számos diákmunka lehetőség él a szövetkezeteknél. Ezekben van éves tapasztalatom, gondoltam megosztom itt, hátha segít valakinek a döntésben így a nyári szezonra nézve:)


Fizetésedből számíts rá, hogy az új adózási szabályok miatt 16%-os SzJA előleget levonnak. Tesconál még havonta 500-forintot leszednek baleseti biztosítás címszóval.


Munkakezdéshez sok sikert és kellő kitartást!:)


2012. márc. 26. 19:21
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
25%

Örülj, hogy lehetővé teszi az állam, hogy diákként dolgozhass!


Sok munkanélküli köztük én is azértr nem kap még lehetőséget sem, nemhogy 535 forintos alapórabért (még 450 est se)


MErt Annyiba kerül a foglalkoztatás, hogy nem tudnak felvenni a cégek embert.



Az meg rajtad múlik, mennyi eszed van, és mennyire hagyod magadat kihazsnálni!


AZ iylen helyeken nem űrhajósok, meg agysebészek dolgoznak, és egy kis emberi ráhatással, némi színészkedéssel + ha még jól is nézel ki arany életed lehet, ha bevágódsz.


Persze vannak midnenhol szabályok, csak nem mindenkire vonatkoznak egyformán.



Ilyen a világ.

2012. márc. 27. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
72%

Azpon meg jobb, ha elgondolkodsz, hogy fiatalon sokkal hatékoynabban és többet tudsz tanulni, mint bármikor máskor hátralevő életedben (biológiai tény)!


Érdemes aprópénzért kiárusítani a jövődet, hogy aztán majd olcsó munkaerő maradj egész életedben mert nincs elegendő végzettséged, vizsgád és papírod?


Én is bánom már nagyon, hogy érettségi előtt és után diákmunkázni kezdtem, és nem inkább 2 nyelvvizsgát csináltam meg, vagy próbáltam volna rákészülni egy fősulira.

2012. márc. 27. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
85%
Az árufeltöltésre, vagy a kasszázásra gondoltál, hogy abba kell jönni?
2012. márc. 27. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
77%
Amúgy meg nem trolkkodással kapcsán kérdeztem. Bár így nézve, a pénztározáshoz érdemes csak betanulni.
2012. márc. 27. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:

Nem személyes ok(ok)ból írtam le a tapasztalataimat a két multiról. Az aktuális helyzet diákmunkák terén nem áll másból 80-90%-ban, mint a mekiből és a teszkóból. (A többi vagy nyelvtudást, vagy szakképzettséget igényel.) Léteznek hostess, adminisztrativ és szórólapos munkák is. De azokban nincs tapasztalatom, így nem írtam róluk.


Támpontot kívánok nyújtani ezzel a témával, nem vitatémát indítani...Sok tizen-huszon éves diák/hallgató van, aki e két multi között akar vagy fog választani diákmelót bármiféle külső hatás eredményeképp.


Ez egy objektív téma maradjon! Véleményt is kérem csak az írjon, akinek tapasztalata van, s ne az, aki csak azt gondolja!

2012. márc. 27. 18:59
 6/20 anonim ***** válasza:
17%
Ha ilyen véleménnyel vagy a két cégről, nem kötelező ott dolgozni. Van helyetted bőven jelentkező, nem fog senki könnyeket hullatni a két kezed munkájáért. Személyes véleményem az, hogy aki diákként akar dolgozni, és elszánt.. megtalálja a számításait. Mindkét cég jóval korrektebb a diákokkal, mint a tulajdon dolgozóival tehát nyafogásra sem neked, sem más "diáknak" nincs oka.
2012. márc. 28. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:

Úgy látom nem sikerül egyeseknek megérteni, hogy mi a különbség az egyéni tapasztalat és a vélemény között!


Amit leírtam az nem egy vélemény, hanem valós dolog. Ezeken a helyeken ez megy nagyjából, amit leírtam -ezzel próbálok támpontot adni-


Ezek a munkaadók pedig nem önszántukból bánnak kedvezményezettebben a diákokkal! A törvények hatása, hogy a diákmunkás előnyben van részesítve adó-, illetve munkakörülményeket tekintve.


"Ez a nem kötelező ott dolgozni"-duma pedig annak való, aki húzza a száját! Nemtudom érthetően írtam-e le, hogy nem kívánok egyik hely ellen sem írni??!! Pro és kontra...tudod mi az gondolom...

2012. márc. 28. 18:59
 8/20 anonim ***** válasza:
100%
Bár én soha nem dolgotam egyik cégnél sem, de ismerőseim igen. Jó tapasztalatokat még senkitől sem hallottam. Dolgoztam viszont másik multi cégnél, ahol a Tesco, mint partner volt jelent. Egy undorító, kizsákmányoló cég az egész, ahol nincs meg a lojalitás a partnerek felé sem, akik neki profitot produkálnak! Ahogyan az ügyeiket intézik valami hányinger keltő... Ráadául folyamatosan fel jelentik őket a bérek ki nem fizetése, a munkavállalók kizsákmányolása és etc miatt... szerintem ez is sok mindent elárul.
2012. ápr. 10. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:

Ez így is van!


Amennyiben olyasvalaki olvassa ezt a témát, akinek tapasztalata van, kérem, ossza meg velünk azt!


Lehet átfogóan diákmunkákkal kapcsolatos, illetve a témához releváns infókat megosztani velünk.


Köszönjünk!

2012. ápr. 12. 11:22
 10/20 anonim ***** válasza:
100%
Köszi hogy leírtad, szerintem hasznos!
2012. ápr. 12. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!