Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Nyomdába miket dolgoznak az...

Nyomdába miket dolgoznak az emberek?

Figyelt kérdés
Miket csinálnak, hány fajta munkakör van?

2013. jan. 1. 22:49
 1/7 anonim ***** válasza:
95%

Nyomdába bele? Nyomdába árut visznek, villanyszámlát visznek, uzsonnát visznek stb.


Nyomdai tevékenységek köre az elmúlt egy-két évtizedben átalakult. Sok nyomda van, ahol csak nyomtatnak, s csak részben végeznek kötészeti munkát.


Egy nyomógép minimális személyzete a gépmester. Teljes személyzete a gépmester, segédmunkás, karakónő lenne.

A három leggyakoribb nyomtatási eljárás közül a magasnyomás már alig-alig létezik. Mélynyomás még van, de kevés helyen. A legáltalánosabb az ofszetnyomás. Hallhattál még pl. tamponnyomásról, flexóról is.


A gépmester feladata a nyomógép beigazítása. A legutóbbi idők korszerű gépei már sok terhet levesznek a válláról, munkáját segíti. Sajnos ennek tudatában egyes helyeken gyakorlatilag bárki lehet gépmester, de ez káros gyakorlat.

Ő az, aki beszabályozza festékterhelést, a színek illeszkedését, ő állítja be a gépet az eltérő méretű, vastagságú papírhoz vagy kartonhoz is. Szemmel és műszeresen ellenőrzi a gépről lekerülő nyomat minőségét.

A segédmunkás feladata a papír felrakása a gépre, a kinyomott ívek kivétele, segédkezik a gép mosásánál stb.

Kirakónőt nyomás közben folyamatosan szemmel követi a nyomatokat, ha szükséges a rontott ívet kiemeli (íves nyomásnál) és/vagy tájékoztatja a gépmestert, esetleg meg is állítja a nyomtatást.


A vágó nagy, precíziós vágógépen vág fel kisebb méretűre a nyers ívet nyomás előtt (ha szükséges), illetve nyomás után az un. vágott méretre vágja.


Ezen felül a kézi hajtogatást is elvégzi vagy ő, vagy erre a feladatra alkalmazott személyzet. Csak egyszerű hajtogatásról lehet így szó, pl. prospektusok esetében.


Több szolgáltatást nyújtó nyomdában a kötészeti munkákat is elvégzik. Pl. a könyvek esetében az ívek hajtogatását géppel, körülvágását háromkéses vágógéppel, az ívek összehordását, táblázását. Kemény táblás könyveknél a tábla elkészítését, majd a könyvtest beakasztását.


Korábban a nyomóforma készítés is a nyomdában történt. Ennek a főbb részterületei: reprodukciós fényképész műterem fotóssal, retusőrrel; montírozó, kézi- vagy gépszedő; cinkográfus, marató, lemezkikészítő; próbanyomó gépmester és segédmunkás;

Ezen felül a technikai kiszolgáló személyzet az asztalostól, villanyszerelőtől a nyomdamérnökig, gépészmérnökig, illetve az expediálás személyzete, s persze a sok irodista.

2013. jan. 1. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
22%

Az első nagyon szépen leírta.

Én ma a szakmámra mindig azt mondom hogy halott szakma. Könyvkötőnek tanultam. Még a 80-as években, és kimondottan kézi kötészetet. Hiába tudok könyveket szépen bekötni, ma már a legkisebb nyomdákban is inkább csak összehordás, vagy gépi hajtogatás van..

Így voltaképpen nyomdában dolgozom nyomdai végzettséggel olyan munkákat végzek amit bárki aki az utcáról bejön 1 napi tanulással megtudja csinálni.. De legalább azt elértem hogy Angliában dolgozom egy nyomdában.

2013. jan. 1. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
93%
A második válasz lehúzását még csak értem valamennyire, de az elsővel kinek mi volt a baja?
2013. jan. 2. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
63%
1965-től három évig tanultam a klasszikus ólmos kéziszedő (betűszedő) szakmát és 10 évig dolgoztam egy nagy nyomdában. Nem kerestünk rosszul, de az egészség az ráment. Máshol, más munkát végeztem egészen 1992-ig, amikor beleszerettem a számítógépbe, lényegében három nap alatt tanultam meg. Nem véletlenül, a tipográfiát Bill Gates-ék átvették az Word-be, majd az MSOffice-ba. Azt tudjuk, hogy hány pontos betűvel írjuk a .doc fájlt, de arra ki emlékszik az egykori nyomdászokon kívűl, hogy a 12 pontos betű miért Ciceró? Nonparel, petit, borgisz, garmond, ciceró, tercia... Mi volt a szedőszekrény és annak beosztása? Vagy táblázatnál a réz lemezke, amivel a vonalazás készült, miért volt lénia? Miért volt a szaknyelv német-latin keveréke? De áldom Bill Gates és társai nevét, hogy annyi ember egészségét, életét mentették meg. Egy biztos: nemrég egy kiállításon kezembe vehettem a winkelt (szedővas) és igenis tudok ma is tükörírást olvasni, sőt szedni is. 35 évvel később...
2013. jan. 2. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
59%
Az a baj, hogy ma sokan tényleg azt hiszik, hogy Bill bácsi mindent megoldott, s a Wordben meg Corel Draw-ban mindent meg lehet csinálni. :(((
2013. jan. 2. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
23%
Egyet elfelejtettem: a mai magyar számítógépes billentyűzet alapja egy-az-egyben a szedőszekrény kis műanyag dobozkáinak elhelyezésével azonos. Ami gyakran kellett (pl. a) az volt kéznél, abból volt több. Vagyis a Gutemberg-féle nyomóforma készítés helyét átvette a számítógép.
2013. jan. 2. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
34%
Amikor engem ólommérgezés miatt leszázalékoltak (naqyon fiatalon), utána kiderült, hogy mindenki beteg, 197 embert kellett sűrgősen B12-vel és más injekciókkal kezelni. A vörösvérsejteket támadta és azok száma vészesen lecsökkent. De a fényszedés nem vált be, ott meg a szalmiákszesz jelentett veszélyt. Még tíz év telt el, mire ideért a számítógép.
2013. jan. 2. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!