Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » El lehet-e titkolni egy...

El lehet-e titkolni egy munkahelyen, hogyha valaki megváltozott munkaképességű?

Figyelt kérdés
Férjemet felvennék egy munkahelyre 8 órás munkaidőben, holnapra hívták be ismét, mert megfelelt a felvételi elbeszélgetésen. Viszont azt nem mondta, hogy megváltozott munkaképességű és rokkantsági ellátást is kap. Jogilag kötelessége-e ezt közölni, vagy nem lesz semmilyen következménye, mert úgysem derül ki. Az adózásban, a bér kiszámításánál, a könyvelésnél fontos-e hogy tudjanak a másik jövedelméről? Azért akarja eltitkolni, mert ha tudnák, hogy beteg, akkor lehet hogy fel sem vennék. Egyébként gyógyszerrel teljesen tünetmentes, észre sem vennék, hogy van valami baja. Van itt valaki aki hozzáértő és tudna nekem válaszolni? Előre is köszönöm!

2013. máj. 21. 17:31
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem tudok róla, hogy köteles lenne megmondani, bár a munkavállaló köteles tájékoztatni a munkáltatóját minden olyan körülményről, ami a munkavégzésével kapcsolatos lehet, azt befolyásolhatja.

Viszont a cégnek jól is jöhet egy megváltozott munkaképességű dolgozó.

Valamint a férjednek azzal tisztában kell lennie, hogy a rokkantsági ellátása mellett milyen feltételekkel lehet munkát vállalni.


A 2011. december 31-ét követően megállapított – nem korábbi ellátásból átalakított – rokkantsági ellátás folyósítását meg kell szüntetni, ha az ellátásban részesülő keresőtevékenységéből származó jövedelme három egymást követő hónapra vonatkozó havi átlaga meghaladja a minimálbér 150 százalékát (2013. évben 98.000,-Ft x 1,50 = 147.000,-Ft).


Ebből következően csak kereseti korlátozás van, munkaidő korlát nincs.


A korlátot meghaladó jövedelmet eredményező keresőtevékenységről 15 napon belüli bejelentési kötelezettsége van az érintetteknek a rehabilitációs hatóság felé.


A keresőtevékenységről szóló értesítéssel egyidejűleg igazolnia kell a jövedelem összegét is.


Az említettekről a Nemzeti Adó- és Vámhivatal is rendszeresen szolgáltat adatot a rehabilitációs hatóság részére.

2013. máj. 22. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Én is megváltozott munkaképességű vagyok, nemcsak a férjem és az én munkáltatóm tud róla, mivel engem 4 órában foglalkoztatnak. De nekem minden januárban bekéri a munkáltatóm azt az iratot, ami tartalmazza, hogy mennyi lesz abban az évben a rehabilitációs ellátásom, mennyit fognak nekem utalni. Erre miért van szükség akkor?
2013. máj. 23. 08:18
 3/3 anonim ***** válasza:
Gondolom, pont a keresetkorlát miatt. Figyelik, hogy át ne lépd...
2013. máj. 24. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!