Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Él (t) valaki közületek...

Él (t) valaki közületek Skóciában? Tapasztalatok (bővebben lent)?

Figyelt kérdés

Úgy tervezzük egyik barátnőmmel, hogy fél éven belül kiköltözünk Skóciába (Edinburgh). Laknak ott ismerősök, akik a kezdetekben segítenének, de értelemszerűen nem szeretnénk tőlük függeni.

Szóval az első kérdésem, milyenek ott a munkalehetőségek? Van igény szakképzetlen munkásokra is? Gondolok itt olyasmire, mint árufeltöltő, ruhabolti kisegítő, kézilány, szobalány, stb. Vagy itt is inkább a hiányszakmákra van igény?

Mennyire drága ott az élet (lakásbérlés, élelmiszer árak, tömegközlekedés)?

Hallottam, nagyon nehéz megérteni a skót akcentust, ez igaz? Én olyan közép-haladó szinten beszélek angolul, de persze a fél év alatt még tervezek elvégezni egy beszédcentrikus tanfolyamot.

Mennyi kezdőtőke szükséges? Kb. 4-500 000 Ft-ot terveztünk. Ennyi elegendő a kezdetekhez?

Akinek van kedve, privátot is írhat, és megoszthatná velem a kinti élményeit, tapasztalatait. Előre is köszönöm!:)



2013. szept. 25. 19:26
 1/6 anonim ***** válasza:
91%
Angliához képest, Skóciában jóval kevesebb a munkalehetőség. Lakbér jóval olcsóbb, mint máshol, kaja árak kb egyszinten vannak az ország más részein tapasztalható árakkal. A skót kiejtés brutális, nagyon nehezen érthető még egy anyanyelvi angolt beszélőnek is. Nagyon kell fülelni, hogy megértsed mit mondanak. Nekem is volt skót kollégám, hát, akadtak nehéz percek, pedig jól beszélek angolul. Az otthoni tanfolyammal idekinn kitörölheted, bár több, mint a semmi azért. Kezdőtőke szerintem annyi kell, amennyiből 2 hónapig elvagytok munka nélkül. Ez az összeg egyénfüggő, de 2000 font alatt szerintem nem szabad kijönni, mert kitudja, bármi közbejöhet, történhet valami, stb, kell a tartalék mindenképpen. Tömegközlekedést nem használtam, amíg Skóciában éltem, kocsival jártam, mert a város ahol laktam (Ayr), elég gyenge tömegközlekedéssel rendelkezett, ahol laktam, a munkahelyemre, csak óránként ment csak busz, a kocsival mobilabb voltam. A nagyvárosok kivételével szerintem a kocsi jobban megéri, mert a kisvárosi, vidéki tömegközlekedés tapasztalatom szerint eléggé fejletlen, ritka.
2013. szept. 25. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
13%

1) kérdezd meg az ismerőseid

2) google-ön sok dologról lehet infót szerezni

2013. szept. 25. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A kint élő ismerőseid pontosan tudják minden kérdésedre a választ.

Mivel kint élek így én is válaszolok a kérdéseidre.

- milyenek ott a munkalehetőségek?

Nem a legjobb. Munkanélküliség elég magas. Egyre nehezebb munkát szerezni

- Van igény szakképzetlen munkásokra is? Gondolok itt olyasmire, mint árufeltöltő, ruhabolti kisegítő, kézilány, szobalány, stb.

Vannak ilyen munkák, de mivel nagy a munkanélküliek száma így ezeket a munkákat is ma már örömmel bevállalja a skót állampolgár. Árufeltöltésre, bolti eladóra nagyobb esélye van annak akinek már van gyakorlata, referenciája.

- Vagy itt is inkább a hiányszakmákra van igény?

A hiányszakmára mindig és mindenhol igény van. De ide is elvárnak gyakorlatot.

- Mennyire drága ott az élet (lakásbérlés, élelmiszer árak, tömegközlekedés)?

Drága. Lakást eleinte nem fogtok tudni bérelni, csak szobát. A szobák ára mindig attól függ hogy a városon belül melyik zónában bérelsz, milyen szobát bérelsz.

Árat nem mondok, a neten mindenre megvan az ára, csak utána kell nézni. Az élelmiszerek hasonló árakkal mozognak mint otthon (legalábbis nyáron amikor otthon nyaraltam ezt tapasztaltam) Van ami olcsóbb itt kint, van ami drágább..

A tömegközlekedés drága. Végül is ami itt kint drága az a szállás, és közlekedés.

- Hallottam, nagyon nehéz megérteni a skót akcentust, ez igaz?

Igaz. Vannak skótok akik nagyon erős tájszólással beszélnek, és ha a tájszólása mellé még a skót szlenget is használja akkor egy született angol is alig érti meg.

De ha valaki hosszabb ideje él kint annak a füle idővel rááll.. A skótok igyekeznek azért viszonylag normálisan beszélni hogy megértsd őket.. De volt rá példa hogy a párom annyira nem értette egy skót kolléga beszédét, hogy az angol kolléga "tolmácsolt"..

- Mennyi kezdőtőke szükséges? Kb. 4-500 000 Ft-ot terveztünk. Ennyi elegendő a kezdetekhez?

400.000 forint az most olyan 1123 GBP (1330 euro).. 500.000 forint az pedig 1400 GBP.(1660 euro)

Ez a mai árfolyam. Ha ketten akartok kijönni, akkor érdemes spórolni még, mert ezt az összeget 1 embernek tanácsolják.

sok sikert

2013. szept. 25. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

#1 köszönöm a gyors választ! Jó lenne, ha indulnának olyan tanfolyamok, amiknél választhatsz, hogy milyen akcentussal szeretnél beszélni.:D (Viccelek)

#2 inkább menj és játssz magaddal, de ne rontsd itt a levegőt, mert úgy látom érdemben nem tudsz hasznos választ adni.:)

2013. szept. 25. 20:00
 5/6 A kérdező kommentje:
Persze, ezt az összeget fejenként gondoltuk. Az "ismerősökhöz" igazából nem sok közöm van, barátnőm tartja velük a kapcsolatot, és egyenlőre csak gondolat szintjén merült fel, még nem jelentettük be nekik.:) Szomorúan olvasom, hogy egyre rosszabbak ott is a munkalehetőségek.:( Mindenesetre köszönöm a további infókat!
2013. szept. 25. 20:06
 6/6 anonim válasza:

"Szóval az első kérdésem, milyenek ott a munkalehetőségek? Van igény szakképzetlen munkásokra is? Gondolok itt olyasmire, mint árufeltöltő, ruhabolti kisegítő, kézilány, szobalány, stb. Vagy itt is inkább a hiányszakmákra van igény? "


Én Glasgowban lakom, de szerintem egész Skóciában elég rosszak, itt pl. a munkaképes lakosság több, mint negyede munkanélküli. Sok az álláshirdetés képzetlen munkára, de ezeket viszik, mint a cukrot. A legtöbb állás bolti eladó, jutalék alapú sales, konyhai kisegítő, takarító, nagyon sok ápolót keresnek gondozóotthonokba.


"Hallottam, nagyon nehéz megérteni a skót akcentust, ez igaz?"


A skót akcentus valóban nem egyszerű, de Edinburgh még aránylag jobb tészta. Glasgow-ba ne gyere, felsőfokú nyelvvizsgával (8.0 IELTS) az első fél évben egy k* szót nem értettem abból amit itt angolnak csúfolnak. Az Edinburghi sem az amit valszeg a suliban tanultál, de azt én már 2-3 hónap alatt aránylag jól megértettem, a Glasgow-it még 2 év után is nagyon hullámzó szinten csak.


Kezdőtőkét nem tudom Edi-re, de készülj fel, hogy lehet, hogy hónapokig nem találsz állást (én részmunkaidőst kerestem egyetem mellett, és 4-5 hónapba telt mire találtam). Amit tudok javasolni, amint van 1-2 elutasító e-mailed állásjelentkezésekre, rohanj Jobseeker's Allowance-t igényelni, jár neked amint felmutatsz bizonyítékot hogy keresel állást, heti 56 font.

2013. okt. 20. 03:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!