Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Garantált a bérminimum mindenk...

Garantált a bérminimum mindenkinek? A közalkalmazotti bértábla szerint járó illetményt kell kiegészíteni 114 ezer forintra, vagy beszámíthatnak egyéb illetményrészt is, és így kevesebbel kell megtoldani?

Figyelt kérdés
Nekem van 10000 forint munkáltatói döntés által odaítélt illetményem. 2008.01.01-től adta ezt a munkáltatóm, mint garantált illetményen felüli illetmény, mert nem tudtak átsorolni, hiába végeztem el egy felsőfokú, amúgy a besorolásomhoz használható, de nem kötelező főiskolai képzést. Az alapilletményemhez a bérjegyzékem szerint kapok minimálbérre és garantált bérminimumra való kiegészítést. Az egyik 93, a másik 108 ezerre egészíti ki azt. Ezek 2012-ben voltak érvényben , ha jól tudom. Ezenkívül szerepel a munkáltatói döntéses illetmény, a 10000, és így jár nekem 118000. Akkor ezek szerint, hogy meg legyen a 114 ezer, a 10-ből úgymond számítsak bele 6000-et, és csak 4000 marad belőle? Tavaly ugyan ezek az összegek voltak, de akkor ennyinek is kellett lenni. Hozzáadódott a 108-hoz a 10 ezer, és volt még 8500 kompenzáció is. Akkor 126500 forint volt a járandóságom. 126500-118000=8500-al bruttóban kevesebb az idei bérem. Előre erről a bércsökkenésről nem értesítettek, abból vettem észre, hogy kevesebb utalást kaptam. Kértem bérjegyzéket, és azon láttam a változást. Azt mondták nyugodjak bele, ez most ennyi. Így is kapok a nekem járón felül 21100 forintot -ami egyébként 86900-, meg még ott van a 4 ezer is. Hát tehetek én arról, hogy a bértábla ennyivel a minimálbérek alatt van? Nagyon kellemetlenül éreztem magam, mintha valami olyat kérnék amihez nincs jogom. Én csak azt akartam megtudni, mért jár másnak a teljes kiegészítés, nekem meg csak részben, és mért nincs már a kompenzáció? Ha úgy van persze elfogadom, de legalább utólag tájékoztassanak róla. Egy gyermekem után tavaly és idén is igénybe vehető számomra a gyermek kedvezmény, ezt még biztos figyelembe kell venni. Igaz ez egy adót csökkentő körülmény és nem béremelés szerintem. Amúgy ezt is odamondták' mikor érdeklődtem, mintha szégyellni kéne miatta magamat talán. Szóval, ha valaki tudja a mostani közalkalmazotti bérszámítás módját, kérem írjon, tudni szeretném valóban szemtelen és telhetetlen volt-e kérdésem/kérésem? Előre is köszönöm.

2013. okt. 8. 09:09
 1/1 anonim ***** válasza:
Szia! Kérdésedre válaszolva, a bérminimum az garantált mindenkinek. Azonban a munkáltatói döntésen alapuló összeg már nem. Ugyanis, a törvény szerint, ezt az összeget annyival lehet csökkenteni, hogy a kinevezés módosításon szereplő illetmény összesen ne csökkenjen, tehát ha 4000 Ft-tal emelkedik a garantált bérminimum, akkor ugyanennyivel lehet csökkenteni a munkáltatóin alapulót, hiszen a bér-összesen változatlan marad. Szóval a munkáltatódnak joga volt így eljárni. Sajnos... A kompenzáció pedig jár, AZONBAN: a bérhez tartozó kompenzációs összegből levonják a 2011-ben és 2012-ben a minimálbér és garantált bérminimumra való kiegészítés miatt kapott összegeket, és csak a fennmaradót kapod meg. Tehát ha neked pl. 8500 Ft kompenzáció járna, de már eleve 2012-ben 21100 Ft kiegészítést kaptál, akkor már nem kapsz kompenzációt.
2014. febr. 25. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!