Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Munkajogban jártas személy...

Munkajogban jártas személy esetleg?

Figyelt kérdés

Lenne egy kérdésem. Édesanyámat határozott időre vették fel a munkahelyre, iskolai büfé, februártól június 31-ig szólt a szerződés. Júliusban "szabin" volt, tehát kijelentették, de azt mondták augusztusban újra indul a szezon, szóval ne is keressen munkát, kell Ő oda. Na már most augusztusban el is kezdett dolgozni, mikor kérdezte a szerződést, majd visszük majd visszük, nyugodjon meg. Aha. Hát szerződést nem kapott, jelenléti ívet vezetett ugyan, de a munkáltató nem írta alá. Múlthét hétfőn, azaz 23-án azt mondták neki, hogy nem kell bemenni, szabi, szerdán behívták, hogy x büfé megszűnik, így elengedték. Azóta nem kapta meg sem a papírjait, sem a munkabérét erre az augusztusi hónapra és fogalmam sincs, hogy mit is várjunk

Ha nem volt szerződés, akkor magyarul a munkáltató le is tagadhatja, hogy ott dolgozott augusztus 1-23-ig. Ja és mivel júniusban kijelentették és azt mondták, hogy augusztusra be van jelentve, akkor az hogy lehet, hogy elment dokihoz és jelezte a gép, hogy nincs fizetve a TB-je?? Ha június 31-el megszűnt a szerződés a TB 45 napig még él, tehát Ő marháa nem lett bejelentve. Ilyenkor mi a teendő?? Kihez forduljunk? Munkaügyi??



2015. szept. 3. 16:39
 1/8 anonim ***** válasza:

Most már csak a legközelebbi téglafalhoz fordulhatsz. Sajnos szerződés, jelenléti ív nélkül nem tudsz bizonyítani semmit. Csak szerződéssel szabad dolgozni, aminek a munkába állás első napján egy aláírt példányát meg kell kapnod. Ha hagyod hogy hitegessenek, pont azt a kockázatot vállalod, ami miatt most szívsz. A bejelentettséget elvileg az ügyfélkapun tudod ellenőrizni, de arról is kapnod kéne papírt.


Próbálj meg a munkáltatóval egyezkedni, aztán fenyegetőzz, aztán kérdezz meg egy ügyvédet. Sok jóra sajnos nem lehet számítani. :(

2015. szept. 4. 03:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Húha.. köszönöm! Sejtettem, hogy egy aláíratlan jelenléti ívvel semmire nem megyünk.. :-(
2015. szept. 4. 07:58
 3/8 anonim ***** válasza:

Semmi nem írja elő, hogy a jelenléti ívet bárkinek is alá kellene írnia.


Munkaviszony esetén a munkáltató kötelessége a munkaidő-nyilvántartás vezetése. Bérszámfejtésről a dolgozónak kell kapnia papírt, amelyen ellenőrizni tudja annak helyességét. Ha nem stimmel (akár a munkaidő vonatkozásában is) jelzi a munkáltató felé. Azért, hogy az ilyen "bibik" ne bérfizetéskor jelentkezzenek, a két fél szokta egyeztetni a jelenléti ívet/műszaknaplót stb. bérszámfejtés előtt.


Azért, mert nincs semmilyen papír a kezedben, még szerződés nélkül is fennállt a jogviszonyod. A munkáltató kötelessége azt írásba foglalni, nem a dolgozóé. A dolgozó az első munkába állás napját követ 30 napon belül arra hivatkozva, hogy a munkáltató nem adott írásbeli szerződést azonnali hatállyal megszüntetheti a jogviszonyt, de a ledolgozott időre járó és egyéb juttatások még így is járnak.


Mivel a munkáltató szegett kötelezettséget, ezért szépen panaszt tesz Anyukád személyesen a Munkaügyi és Munkavédelmi Felügyelőségen. Kormányhivatalokban találhatóak. Visz minden papírt az előzményekről, és elmondja, hogy mi a szitu. Jegyzőkönyvezik, és lefolytatnak egy ellenőrzést a cégnél. (Már ettől be szoktak parázni.)

Azt tudni kell, hogy mindenki, akit a felügyelők meghallgatnak büntetőjogi felelősségük tudatában nyilatkoznak. Ez lehet az Anyukád által megnevezett vásárló is, de bárki, aki tudja bizonyítani, hogy augusztusban tényleg Ő volt a pult mögött.


Tehát NEM FELADNI, mert az ilyen foglalkoztatók pontosan azért merik megtenni, amit mernek, mert nem vesszük fel a harcot ellenük, hanem hagyjuk magunkat általuk kizsákmányolni.


Szorítok!

2015. szept. 4. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Nagyon-nagyon köszönöm a tájékoztatást!! Természetesen nem adjuk fel, sajnos volt már nekem is dolgom ilyen mocskos céggel és akkor sem hátráltam meg! Köszönjük!!
2015. szept. 4. 09:41
 5/8 A kérdező kommentje:
Azt jól tudom, hogy a munkaviszony megszűnése után, az utolsó munkában töltött naptól számított 5 munkanapon belül köteles kifizetni a munkáltató a munkabért, egyéb járandóságokat?
2015. szept. 4. 09:44
 6/8 anonim ***** válasza:

Jól tudod, legkésőbb akkor.

Még csak "bemenni" sem kötelező érte, ha nem jelensz meg, akkor köteles postai úton továbbítani a dolgozó által megadott címre, vagy ha nem adott meg a dolgozó címet, akkor a munkáltató nyilvántartásában szereplő címre. Ha nem banki utalással rendezték a bért, akkor azt is postán köteles továbbítani!

2015. szept. 5. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm, közben rendeződött tegnap a helyzet, a munkáltató egy forintig kifezette a munkabérét édesanyámnak. A szerződésről semmi...
2015. szept. 5. 18:10
 8/8 anonim ***** válasza:

Jó lenne ellenőrizni a munkaviszony hivatalos voltát az édesanyádnál. Ezt ügyfélkapun keresztül könnyen meg tudná tenni.

Valamint, a munkaviszony megszűnésekor kötelezően kiadandó papírjaira is szüksége lehet bármikor, bárhol.

Én ezt is hajtanám, nem csak a bért. Ez is a munkaügyi felügyelők hatásköre!

Ha pedig nem volt hivatalos a munkaviszonya, akkor a hatóság kötelezné a munkáltatót, hogy utólag, de visszamenőleg bejelentse!

2015. szept. 6. 04:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!