Nem túlzás ez egy kicsit? (diákmunka)
Utolsó, nincs igazad. Diákmunkánál is van munkaszerződés, amiben rögzítve van a munka időtartama. Esetleg próbaidő is lehet benne, az alatt fel lehet mondani akármikor, de amúgy nem így megy ez. Az meg, hogy egyik nap gondol egyet az ember és nem megy többet teljesen abszurd, akár a bíróságon is találhatod magad egy ilyen után szerződésszegésért, és a bérednek a sokszorosát perkálhatod ki kártérítés gyanánt.
Ha nem tudod elfogadni a feltételeket, akkor ne jelentkezz.
Hát persze, a diákmunka nem túl egzakt kifejezés.
Iskolaszövetkezeteken keresztül végzett munkáknál nem fogsz olyan szerződést kapni, ami rögzíti, hogy neked eddig és eddig az időpontig dolgoznod kell xy cégnél. Kapsz valami általános maszlagot, meg egy eseti megállapodást, szintén valami általánosat, aztán majd dolgozol, amikor a cég akarja. Ha a cég úgy dönt, hogy nem kellesz, akkor nem mész, és pénz sincs. Cserébe ugyanezt megteheted te is.
Úgy gondolom, még erkölcsileg sem kérdőjelezhető ez meg, mert ha a cég sem vállalja, hogy októberig ténylegesen heti 40 órában alkalmaz, és kifizet, akkor a munkavállaló is mondhatja, hogy bocsi, nekem csak augusztus végéig jó.
Én is iskolaszövetkezetes diákmunkára gondoltam. Én másfél évig dolgoztam heti 20-30 órát egyetem mellett iskolaszövetkezeten keresztül. A szerződést trükkösen mindig 3 hónapra fixen írtuk meg, mert maximum annyi lehet a próbaidő, és az így mindig elölről kezdődött. Így gyakorlatilag végig próbaidős voltam, bármikor kirúghattak volna, és én is bármikor felmondhattam volna, de annyi kikötés volt a szerződésben, hogy legkésőbb 2 nappal előbb szólnom kell, ha nem tudok/akarok menni, és ha szó nélkül nem jelenek meg, akkor perkálnom kell a kártérítést, ami azt hiszem két napnyi béremnek megfelelő összeg volt. Igaz, hogy ez még elég enyhe a bírósághoz képest, de ha nem lett volna a próbaidős trükközés, akkor nem mondhattam volna fel bármikor, a törvényben szabályozott felmondási időt le kellett volna dolgozni akkor is.
Kérdező: azt megpróbálhatod, hogy bekamuzod, hogy rá fogsz érni, aztán szépen figyelmesen átolvasod a szerződést aláírás előtt, és ha nincs benne semmi olyan, hogy nem mondhatsz fel, vagy hogy fizetned kell, ha felmondasz, akkor vállald el, aztán augusztus végén mondj fel.
Egyébként az iskolaszövetkezetek jellemzően határozott idejű szerződést írnak, szóval tényleg nem olyan triviális az, hogy felmondhatsz-e akármikor következmények nélkül.
De az előzőnek is igaza van, hogy a cégek ott vernek át, ahol tudnak, szóval ne félj te is kicseszni velük.
"Egyébként az iskolaszövetkezetek jellemzően határozott idejű szerződést írnak, szóval tényleg nem olyan triviális az, hogy felmondhatsz-e akármikor következmények nélkül."
Igen, nekem pl. mindig is határozott idejű szerződésem volt, a vége a nappali jogviszonyom vége (ez így volt rögzítve a szerződésben). De maga a szerződés csak keretszerződés volt, nem kötelezett munkára engem, és a munkáltatót sem foglalkoztatásra. Ha nem volt munkám x ideig, akkor nem volt, attól még élt a szerződés. Most is van szerződésem 2 szövetkezettel, az egyiknél tavaly nyár óta nem dolgoztam, a másiknál 2013 tele óta. De nem kellett felmondanom, egyszerűen csak nem vállaltam több műszakot.
Na, ilyesmire gondolok én, és nekem eddig az összes ismerősömnek ilyen keretszerződése volt, ami volt ugyan, de nem kötelezett senkit semmire. Olyannal még nem találkoztam, hogy iskolaszövetkezetnél konkrét munkavégzési kötelezettséget írtak volna elő. Ahogy te is írod, neked is 20-30 órád volt hetente, ami nem igazán egzakt, tehát viszonylag szabadság volt ott is, nem hiszem, hogy bele tudtak volna kötni, ha azt mondod, hogy nem mész többet, és szerintem te sem tudtál volna tenni semmit, ha ők azt mondják, hogy nem kellesz nekik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!