Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Mi a különbség a CNC operátor,...

Mi a különbség a CNC operátor, CNC marós és a CNC programozó között?

Figyelt kérdés

A CNC operátor az aki sorozatgyártásban dolgozik és zöld gombot nyomkod,kiszolgálja a gépet gondolom.


Én CNC marósként dolgozom,rajz alapján legyártom az anyagot egyedi gyártásban, furatokat,zsebeket,kibontásokat megcsinálom rá. na mármost a 3D-s programot én csak ráengedem azt a programozó írja meg az irodában. De nálunk a műhelyben a "sima" marós is sokszor 3D-s modell alapján ír egy programot de nem olyan precízet mint az irodista aki megír egy 3 órásat is akár.


Azért kérdezem mert sok külföldi állásnál látom h CNC marós programozót keresnek és az van oda írva hogy programírás Heidenhain vezérlésű gépen. A furatok,zsebek,kibontások programírásnak számítanak? Mert rajz alapján én írom. És a sorozatgyártástól messze van, de a precíz programozástól is.......ezért nem tudom hova belőni...



2017. ápr. 18. 08:54
 1/3 anonim ***** válasza:

Felteszel egy kérdést és megválaszolod? Érdekes... Ebben dolgozol és nem tudod mi a különbség?


Na mindegy is, a CNC operátor munkadarabot cserél, elindítja a szerszámgépet. (8 általánosos munka)


A CNC gépkezelő: Maró, Eszterga, Szikraforgácsoló, Megmunkáló-központot kezel. Ezt azt jelenti, hogy:

-szerszámgépet beállít/kezel

-szerszámot cserél

-korrekciózik (szerszámhossz/szerszámsugár)

-kész programokban javít

-programot ír (G kódos programozás)

-műszaki dokumentációt készít/olvas

Pl: szerszámterv, felfogási terv koordináta terv, műveletterv, technológiai terv, műveleti utasátás stb.

Ezeket mind tudnia kell egy CNC gépkezelőnek, az más kérdés, hogy nem mindenki tudja és hogy a legtöbb cégnek nem vár el mindent ebből.


CNC programozó

- haladó szinten CNC programokat ír gyakran CAD-CAM programmal, kiegészítve G kódos programozással

- általában mérnökök csinálják

- már nincs ilyen Okj

2017. ápr. 19. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2017. ápr. 19. 16:45
 3/3 anonim ***** válasza:

Operátor egy szimpla gépkiszolgáló műveletet végző dolgozó. CNC marósként dolgozom,de a kezelésen kívül én állítom be a gépet,korrekciózom,szerszámozom és felügyelem. A programokat magam írom,g kód,heidenhain,siemens. A programozónak nem lehet tanulni konkrétan ( iskolában ) azzá fejlődik a gépnél dolgozó ember aki szimpla dolgokkal kezdi majd ha elég bátor és kitartó akkor egy jó programozó válhat belőle. Én egy vezérlésen kezdtem majd akkor megtanultam egy másikat. Később két gépet kezeltem már,végül megtanultam egy harmadik vezérlést és már én oktatom az új tanulókat.


Külföldre ha cnc marós programozót keresnek akkor valószínűleg hasonló feltételekkel mint ahogy te is dolgozol jelenlegi munkahelyeden. A bonyolultabb 3D-s alkatrészeket ha értelmes a vezető akkor CAM el generálják le.

A programírás ott kezdődik amikor nem ciklusokkal dolgozol,hanem makró,paraméteres programozással. :)


Üdv,egy CNC marós

2017. máj. 8. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!