Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Esküvői/családi fotósnak...

Esküvői/családi fotósnak készülök. Jó választás?

Figyelt kérdés
Most érettségiztem, gyűjtök a tandíjra és egy jó gépre. Szerintetek ez keresett/ jövedelmező munka? Hogy lehetne elindulni? Neten hirdetni vagy ilyesmi? Nagyon szeretek fotózni és jó lenne, ha ez lehetne a munkám. + Nagyon jó hangulatú lenne esküvőkön dolgozni.

2017. júl. 27. 17:53
 1/4 anonim ***** válasza:
95%

Hát...


azt tudnod kell, hogy az összes az átlagosnál több szabadidővel rendelkező profi fotós, tv-operatőr és hozzá nem értő kezdő ezt csinálja. Manapság ráadásul a különféle Photopshop szűrők miatt tömegek hiszik azt, hogy tudnak fotózni, ők is csinálják.


Amire számíthatsz:


- az esküvők általában nyáron vannak, délután 2-3-tól hajnalig. Te öltöny-nyakkendőben fogsz fotókázni, akkor is, ha 38 fok van

- a kedves közönség szeret a fotósmunkáért aprópénzt fizetni, és mindig van, aki el is megy annyiért

- a jó 10 órás meló után lehet hazamenni, válogatni, retusálni a képeket, mondjuk többszázat

- mindenféle(!) népség házasodik, lehet, hogy az esküvő végén hajnalban csak egy taslit kapsz, nem pénzt. Ehhez a munkához megfelelő határozottság is szükséges, és jó tárgyalóképesség, például kell tudni előre pénzt kérni.

- sokszor van vita hogy ez vagy az a kép nem jó, dagadt rajta a menyasszony, lemaradt a csók, stb.

- az ünneplő közönség 1 óra magasságában mata részegen gyakran találja meg magának a fotóst (engem fotózz le b...meg vagy pofánrúglak), ilyeneket tudni kell kezelni.


Ha én csinálnám, összeállnék még egy ismerőssel (ennek is vannak persze kockázatai), úgy már kicsit egyszerűbb és kevésbé megterhelő.

2017. júl. 27. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
67%

No, mivel az első válaszolónak láthatóan csak nagyon halovány fogalmai vannak erről a történetről, ezért pontokba szedve:


- az esküvők általában szombaton vannak és jellemzően a készülődéstől, van, hogy reggel nyolctól ott vagyunk a menyasszonnyal, de talán még sohasem fotóztam esküvőt öltönyben (nyilván az ember elegánsan öltözik fel, de az öltöny nem elvárható, mert a földön csúszol-mászol néha egy-egy jó fotóért) pedig a százhoz közeledünk, és valóban, akkor IS dolgozol amikor mások pihennek, kiesnek a fesztiválok, a hétvégi programok,

- ez is igaz, de ha elég jó vagy, elég jó tudsz lenni akkor nem jelentenek számodra konkurenciát az Olcsó Jánosok, mert amíg mindig van aki el is megy annyiért, addig mindig van aki a minőségre, a hozzáadott értékre vágyik és ezért tud és akar is többet fizetni, jóval többet,

- mi átlag 4-6ezer nyersképpel jövünk el egy esküvőről, ebből nagyjából esküvőnként 100-120 munkaórával lesz átadáskész anyag,

- mindenféle népség házasodik, de ha elég jó vagy, ha nem a középkategória iparosa akarsz lenni/vagy, akkor simán mondhatsz nemet azokra akik nem szimpatikusak, szelektálhatsz az ügyfelek között, Neked nem az összes esküvő kell, hanem a Magyarországon tartott majdnem ötezerből mondjuk 20-25 (ennél többet nem tudsz elvállalni ha megfelelő figyelmet fordítasz mindenkire), pont azért van foglaló, hogy a pár is komolyan vegye, hogy itt egy szerződés jön létre, ha valaki nem akar fizetni arra a számla kiállítása után megvan a megfelelő jogi procedúra, ami ha hosszú is, ha nehéz is, a végén kénytelenek fizetni,

- Nekem eddig a közel százból talán egyszer ha volt vita, a csókról pedig nem maradunk le, ha igen, akkor nem vállalunk egyedül esküvőt, mert ez felelősség,

- talán egyszer volt bajom részeg vendéggel, megkértem a párt, hogy fogják vissza, szóltak neki, meg volt oldva a kérdés, egyébként is ritkán vagyunk ott éjfél után (értelmetlen).


Erre is igaz, hogy vagy teljes erőbedobással csinálod, rendesen elvégzed hozzá az iskolát (OKJ-s képzés a minimum amivel esküvőt fotózhatsz), vagy nincs értelme csinálni. Nekem e a hatodik szezonom, most már kényelmesen megélek belőle, de ehhez nagyon-nagyon-nagyon hosszú út, nagyon sok lemondás vezetett. Amikor mások buliztak, én dolgoztam, amikor mások drága autót vettek akkor én olcsóbbat, hogy jusson felszerelésre, amikor mások drága telefont vettek akkor én azon is spóroltam.


Fotósnak lenni ma egy szabadúszó életstílust követelő szakma, amit egyrészt évekig tanulni kell, másrészt óriási felelősség, harmadrészt nem elég ha szeretsz és tudsz fotózni, ha jó képeid vannak. A saját marketingesed vagy, kell hozzá kommunikációs készség, informatikai tudás és egy rakás egyéb olyan készség amely nem kapcsolódik a fotózáshoz, de szükséged van rá ha meg akarsz élni. Készülj fel rá, hogy egy középkategóriás esküvőfotós felszerelése alulról veri az ötmillió forintot, kénytelen vagy autót tartani és van egy csomó olyan dolog ami nem forintosítható, de megterheli a kasszát és Téged is. Az első években csak viszi a pénzt.


Összegezve, nem rossz dolog, én szeretem csinálni, sikeres vagyok benne, nemzetközi szinten is (el)ismernek, de nem keresem hülyére magam (pedig esküvőnként átlagosan 250.000 Ft felett van a vállalási árunk, de így sem keresek átlag felett), szezonban megszakadok, szóval, ahogy rengeteg előnye úgy rengeteg hátránya is van. Semmivel nem könnyebb mint bármilyen másik szakma vagy hivatás, sőt, sok tekintetben sokkal nehezebb is. Egyébként úgy három-négy év mire a "szeretek fotózni" szintről eljutsz az esküvőfotósig, ha elég kitartó vagy, ha hajlandó vagy elég munkát, időt és pénzt belefektetni.


Hajrá!

2017. júl. 27. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

az első sem írt (teljesen) rosszakat, második pedig kifejezetten nagyon jókat írt. a lényeg, hogy ez egy nagyon nehéz és küzdelmes szakma, aminek nagyon sok nehézsége és buktatója van, nem csak a fény és csillogás, amit sokan látnak belőle. a fotózás részén is nagyon sok mindent meg kell tanulni, hogy készség és rutin szinten, jó minőségben menjen, mert a csókról és más fontos pillanatokról, személyekről, stb nem lehet lemaradni, mint amikor csak hobbiból fotózol és "majd holnap visszajövök jobban lefényképezni"...


az igazi nehézséget viszont a legtöbb fotósnak szerintem az üzleti dolgok jelentik. nagyon sok nagyon jó fotóst ismerek (nem csak esküvős területen), akiknek felkopik az álluk és sosem tudnak rendesen megélni a munkájukból, mert nem képesek magukat és az üzleti vállalkozásukat jól menedzselni. ahogy második is írta, meg kell kérned a munkád árát, hogy meg tudj élni, meg kell tudnod találni azt a közönséget, akik tudnak és akarnak is fizetni a munkádért annyit, amiből meg tudsz élni, el kell tudnod adni a munkádat, meg kell tudnod értetni velük, hogy ez az ára és nem dolgozol olcsóbban, mint amennyiért neked megéri - ehhez persze nagyon is jól kell tudnod, hogy neked mennyiért éri meg dolgoznod, mi mennyibe kerül neked.


ha ezt akarod csinálni, akkor tanulj, olvass sokat a fotózásról, de mégtöbbet az üzleti, gazdasági, vállalkozási ismeretekről, mert mindkét fajta ismeretre szükséged lesz hozzá, hogy meg tudj élni a fotózásból, különben csak csalódások érnek majd és felkopik az állad...

2017. júl. 28. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Rendezvényfotó Videó válasza:
Ehhez már nincs nagyon mit hozzátenni, Az öt millát kicsit soknak találom elsőre, és elsőre ne vállalj be élesbe, menj el esküvőkre figyeld meg a szertartások menetrendjét, é s előtte portrézzál, erre van lehetőség sokan keresnek TFC alapon vagy is csere alapon fotóst. A modellnek nem kerül pénzébe Neked meg gyarapszik a gyakorlatod mellé a portfóliód is
2017. okt. 29. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!