Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Svédországban, mondjuk Stockho...

Svédországban, mondjuk Stockholmban jobban keresnek az orvosok mint itthon, ha számítjuk az élelmiszer és albérletek közötti árkülönbséget is?

Figyelt kérdés
Vagyis leegyszerűsítve, több dologra tudnak költeni, magasabb színvonalon élhetnek?
2018. szept. 9. 14:03
 1/5 anonim ***** válasza:
53%
Igen, azért még ennyire nem emelkedtek a magyarországi bérek.
2018. szept. 9. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
45%

Svédországban egy szakorvos fizetése forinba átszámolva 2-3 millió forint


míg nálunk enneka törekékét keresik

az árak kis eltéréssel nagyából ugyanazok mint itthon


vagyis nem nehéz rájönni hogy jobb az életszínvonal ott:)

2018. szept. 9. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
13%
Azért egy menő szülész-nőgyógyász zsebbe a többszörösét megkapja itthon annak, mint az ottani fizetés.
2018. szept. 9. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
95%

Tudom, hogy több hónapos a kérdés, de nem tudtam elmenni a 2-es válasza mellett szó nélkül.


Tutira nem járt még Svédország közelében sem, ugyanis egy orvos közel sem keres havi 2-3 millió forintot, és az árak sem közel azonosak, nagyon nem.


Az alábbi információk Stockholmra vonatkoznak, vidéken eltérő fizetések és árak lehetnek!


Bár a kérdező nem részletezte, hogy milyen orvos és mennyi tapasztalattal rendelkezik, így annyit tudok mondani, hogy egy orvos kereshet bármit bruttó 35 ezer és 75 ezer SEK között. Ez forintra átszámolva kb 1.1-2.5 milló bruttó, ami kb 850 ezer - 1.5 millió forint nettóban. Az alját kezdő rezidensek, a tetejét főszakorvosok (ha van ilyen) kapják.


Az albérletárakról:

Egy átlagos 1,5 szobás lakás ára havonta kb 12000 SEK rezsivel együtt egy normálisabb környéken (kb 370 ezer forint). Ha hajlandó vagy kiköltözni a város szélére a gettóba, vagy valamelyik külvárosba, akkor megúszhatod 8-10 ezerből is. Ha nem egyedül vagy és nem elég 1 hálószoba, akkor inkább 15+ ezer SEK a lakbér rezsivel együtt.


A tömegközlekedés itt egész jó, egy havi felnőttbérlet 890 SEK (27 ezer forint), autót fenntartani nem tudom mibe kerül, de állítólag elég drága.

A ruhák nagyjából ugyanannyiba kerülnek, mint otthon, a kozmetikumok, háztartási szerek szintén, vagy esetleg egy picit drágábbak csak (pl egy Axe dezodor általában 30 SEK, azaz kb 930 forint, de én a múltkor akciósan 20-ért vettem, azaz kb 620 forintért; egy 1 literes Ariel folyékony mosószer 31.50 SEK volt, kb 980 forint, nem akciósan). A műszaki cikkek valamivel talán olcsóbbak, mint otthon, de nem annyival, hogy megérje kiruccanni értük :)


Az élelmiszer szerintem durván 50-100 százalékkal drággább az otthoninál. Ha munkából kiugrasz valahova enni (tehát ne pincéres étteremre gondolj), akkor egy adag étel kb 100-120 korona lesz, 3100-3700 forint, üdítő nélkül. Ehhez azért hozzátartozik, hogy itt nem a pesti kifőzdék minőségét kapja az ember, annál sokkal jobbat. A boltban egy kiló csirkemell 100-130 SEK (3-4 ezer forint), 10 db tojás 30 SEK (950 forint), egy Ristorante mirelit pizza szintén ekörül van. Egy Snickers szelet 7 SEK (220 forint), egy dobozos kóla szintén. Ketchup, mustár, stb. kb ugyanannyi, mint otthon, egy doboz Pringles viszont csak 20 korona (kb 620 forint), otthon nyáron 799 volt a tescoban.


Ami engem illet, nem vagyok orvos, 26 éves szoftverfejlesztő vagyok, asszony, gyerek, kutya stb. nélkül. Otthon bruttó 840 ezer forint volt a fizetésem, majdnem 560 ezer forint nettó. Stockholmban most 42 ezer SEK a bruttó, 31 ezer a nettó fizetésem, ez most olyan 960-970 ezer forint. Otthon elég jól voltam fizetve szerintem, itt kb átlagosan (mármint átlagos fejlesztői fizetést kapok), néhány hónap után egyelőre úgy látszik, hogy hó végén kb ugyanannyi pénzt tudok félretenni mindkét helyen. A különbségek: Stockholmban jobb a lakásom, szebb, nagyobb, minőségibbek a bútorok, jobban felszerelt, stb. Minőségibb ételeket eszek, kicsivel tudatosabban vásárolok, kicsit drágább ruhákat veszek. Cserébe viszon kevesebbet járok szórakozni, egyrészt mert a kollégákon kívül nincs kivel elmennem, másrészt mert irgalmatlanul drága az alkohol, harmadrészt mert itt az éjszakai élet elég lapos Pesthez képest, bár állítólag nyáron kicsit jobb, de én úgy látom, hogy az igényekhez képest túl alacsony a klubok/bárok száma, így nagyon hamar tömegnyomor van bennük, amit én nem szeretek. A múzeumbelépők is tudnak elég húzósak lenni, a mozi viszont király, mert nem szinkronizálnak, így tudsz angol nyelven filmeket nézni. A jegyár sem durva, bár az is kb kétszerese az otthoninak. Szintén kevesebbszer megyek étterembe, többet főzök, így spórolok is. Lényegében én némi kompromisszum árán anyagilag kb ugyanott vagyok, nem tudom, hogy orvosok esetében ez hogyan lehet, de nyilván nagyban függ attól, hogy otthon mennyit kerestél, van-e családod, akiket el kell tartani, hogyan töltöd a szabadidőket, milyen helyen szeretnél lakni, stb.

2019. jan. 6. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Én is egyetértek a 3-as válaszolóval, ha itthon befutott orvos vagy (és erre pont jó pl volt a szülész-nőgyógyász, vagy sebész), akkor lehet nagyjából megvan ugyanaz a kereset, mert ahogyan leírták, az ottani élet sokkal többe kerül, és nem keresnek 2-3 milliót a szakorvosok, hanem 1,5-1,8 millió körül.


Bár írhatna ide olyan aki kint él, és orvos.

2019. aug. 13. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!