Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Pszichológus vagy pszichiáter?...

Pszichológus vagy pszichiáter? Miért olyan nehéz megkülönböztetni?

Figyelt kérdés

Azt vettem észre, hogy széles körben keverik ezt a két foglalkozást nemcsak az egyszerű "halandók", hanem a média is:pl.magas műveltségű rádió-riporterek.

Ezen a fórumon is olvastam olyat, hogy:

"pszichológusok gyógyszert írnak fel..."


Mi olyan nehéz ebben?

A pszichológus nem ír fel gyógyszert,mert egy humán végzettségű szakember!

Beszélgetésre képezték ki, pontosabban "barátságos hallgatásra"-bólogatásra.Néha kérdez valamit, bátorít, tanácsot ad...


A pszichiáter ezzel szemben(a jelenlegi gyakorlat szerint, mondjuk a magyar állami ellátóhelyeken) NEM IGAZÁN ÁLL SZÓBA A PÁCIENSSEL, hiszen ezzel könnyen "lefokozhatja" magát pszichológussá, ami ugye egy alacsonyabb presztízsű foglalkozàs!

Ő A GYÓGYSZEREZÉSRE KONCENTRÁL, hiszen ettől érezheti magát igazán orvosnak./Hiszen orvosi végzettsége van, viszont pl.rendes orvosi vizsgálatot-pl.labor- nem tud végezni,mert ilyen nincs a pszichiátriában!Marad a gyógyszerezés.../

Ha jobban belegondolunk,a pszichés betegségek agyi eredetére koncentráló, biokémiai megközelítés (ami a mai napig nem bizonyított egyébként)

tulajdonképpen feleslegessé teszi a beteggel való emberi viszonyulást, személyisége-gondolatai-érzelmei feltérképezését.Ezt a "piszkos munkát" a kórházakban is a pszichológusok végzik, a pszichiáter esetleg jó pénzért, magánpraxisban hajlandó a beteget emberi lényként meghallgatni, pszichoterápiát tartani számára...

A társadalom közönye,viszolygása,a "dühöngő őrült" mítosz pedig egy jó fedezéket nyújt arra az elzárt, eldugott pszichiátriàkon, hogy olyan-jól kezelhető, együttműködni akaró-embereket tegyenek éppen a "gyogyszerezéssel" letompított, leépült,szer-függő ronccsá,akiken lehetett volna segíteni szép szóval, bátorítással...

-meg persze rendes(valódi) orvosi vizsgálatokkal,kezelésekkel, mint pl.pajzsmirigy vizsgálat, vagy B-vitaminszint ellenőrzés.


Hát ezt a két szakmát keverik széles körben még az értelmiség réteg tagjai is-összemosva a kedves,"lélekbúvárkodó" pszichológust a sokszor brutális, erőszakkal is gyógyszert osztogató pszichiáterrel.



2018. nov. 7. 01:45
 1/10 anonim ***** válasza:
87%
Pontosan mi a kérdésed?
2018. nov. 7. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Andizsuzsi ***** válasza:
70%
Jól értelmezem, hogy te az utóbbinak vagy páciense?
2018. nov. 7. 05:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
0%

Szerintem meg egy pszichológus vagy annak tanuló, kit zavar hogy lenézik a szakját.


És igen, a pszichiáternek van haszna, a pszichiáternek nem sok. Akiben van némi empátia, képes segítő beszélgetésekre, és nem kell egy csomó évet elpocsékolnia az életéből hogy leendő munkanélkülivé képezze magát.

2018. nov. 7. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 tgt válasza:
88%

Azért az tévedés, hogy a pszichológus csak bólogat és hallgat. Lehet nagyon aktív is a beszélgetésben, attól függ, milyen terápiás módszert használ.

Van, amikor szükség van gyógyszerre, és azt tényleg pszichiáter tudja felírni. Van, amikor pszichoterápia kell, azt pszichológus csinálja, de pszichiáter is lehet pszichoterapeuta, ha elvégzi a képzést. Van, amikor gyógyszeres kezelésre és pszichoterápiára is szükség van egyszerre. Ezek inkább kiegészítik egymást, és nem ellentétei egymásnak.

2018. nov. 7. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
86%

A pszichiáter ezzel szemben(a jelenlegi gyakorlat szerint, mondjuk a magyar állami ellátóhelyeken) NEM IGAZÁN ÁLL SZÓBA A PÁCIENSSEL, hiszen ezzel könnyen "lefokozhatja" magát pszichológussá, ami ugye egy alacsonyabb presztízsű foglalkozàs!


Ő A GYÓGYSZEREZÉSRE KONCENTRÁL, hiszen ettől érezheti magát igazán orvosnak


Kamaszként nem akartam gimibe menni... elmentem egy eü szakközépbe a kitűnő bizimmel, átlag feletti IQ-val :( NEm kellett volna, napi szinten bántottak, mert jó voltam, a tanulás fontosabb volt a pasizásnál, bulinál. Szüleim okosan úgy gondolták, beszéljek valakivel erről és gyermekpszichiáterhez vittek 15 évesen. Életem legjobb beszélgetései voltak, soha nem kaptam gyógyszert...

Felnőttként is rendszeres látogató maradtam nála.


Na ennyit a barom sztereotípiádról.

2018. nov. 7. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
0%

A kérdező nyilván Kent Hovind fia.

Kérdező!

Gondolj arra, hogy az apád hogyan végezte!

2018. nov. 7. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Kérdésem újra: Egy reál és egy humán szakmát hogy lehet állandóan összekeverni?A pszichiáternek igenis fontos a gyogyszerezés, enélkül "nem különb" a pszichologusnál, muszáj neki osztogatni,ha kell,ha nem.

Saját történetem:

20 évesen kerültem Lipótra(iskolai beilleszkedési gondok miatt),kb.5 perc alatt "leskizofréneztek", szépen le is altattak...

Életem végéig tartó gyógyszerezésre állítottak (volna),úgy hogy semmilyen jellegzetesen skizofrén tünetem nem volt!!!(pl.hallucináció)>>>>>/sebaj,erre az esetre találták ki az ún.skizofr.simplex diagnózist,ami tulajdonképpen a "tünetek nélküli skizofrénia"!!!/


Még szerencse, hogy ellenálltam, néhány hónap múlva lejöttem a gyogyszerről.

Ma már 2 éve,40 éves korom óta papírom van róla, hogy csak aspergeres vagyok!!!

Azt hogy a Lipót-utód intézmények elfogadják a helyes diagnózisomat,és belássák hogy tévedtek+legyen egy átfogó ÁNTSZ vizsgálat az ügyben,-nem tudtam eddig elintézni.

2018. nov. 8. 00:09
 8/10 anonim ***** válasza:
Azért nehéz megkülönböztetni, mert két hasonló szó. Mint a helység meg a helyiség. Ezeket is nehéz megkülönböztetni. De nem csak azokat a szavakat nehéz, amikben egyetlen egy betű az eltérés. Mert ott van a rovar meg a bogár. Na pl. azokat is nehéz megkülönböztetni. De nekem mondjuk azt is, hogy Mel Gibson meg... meg az a másik, ami most nem is jut az eszembe. Ezeket nekem azért nehéz megkülönböztetni, mert szerintem a két pasi hasonlít egymásra. De közben mások meg sose keverik ezt a két nevet, csak én. Úgyhogy van egy ilyen teljesen egyéni része is a dolognak, szóval nem annyira objektív az, hogy kinek mi hasonló. De ha valamilyen szempontból (akármilyen szempontból) hasonló, akkor nehéz lehet különbséget tenni a kettő között. És a pszichológus meg a pszichiáter szó sokaknak már eleve attól is hasonló, hogy egyikkel se volt még dolguk sose úgy testközelből - és akkor még ráadásul mindkettő úgy kezdődik, hogy pszich-.
2019. szept. 15. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Hhó ha tudnád mennyi mindent kevernek össze hozzá nem értők...


Királynét királynővel

Hangszórót mikrofonnal

2023. febr. 26. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Számológépet számítógéppel
2023. febr. 26. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!