Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Hogyan oldjam meg a foglalkozá...

Hogyan oldjam meg a foglalkozásom megnevezését / bemutatását hétköznapi helyzetekben, ha nincs magyar megfelelője és ritka?

Figyelt kérdés

Hétköznapi helyzetekben, ismerkedés során gyakran kerülök abba a helyzetbe, hogy el kell mondanom a szokásos bemutatkozó szöveget: XY vagyok, a foglalkozásom ács. Ha nem mondom, rákérdeznek. Fontos, nem munkahelyi és nem állásinterjús helyzetről van szó, ahol értenek a végzettségekhez valamennyire, hanem átlagembereknek kellene elmondanom, hogy "mi vagyok". A foglalkozásomnak nincs magyar megnevezése, mindegy is hogy konkrétan mi vagyok. Legyek "marketing menedzser" vagy akár "mentálhigiéniás szakember", ha nincs magyar elnevezésük, akkor Mari néni vagy akár egy átlag fiatal (és ez nagyon szomorú!) csak bámul rám, hogy "mi az a marketing?" vagy "mi az a mentálhigiénia?". Oké, jól tudok kommunikálni és elmondom, hogy mit takar a foglalkozásom. Mivel nem közismert munka, ezért a reakció általában az, hogy "milyen hülyeséget csináltok, társadalmilag haszontalan, ez nem igazi munka". Szuper. És olyasmikre is simán rámondják, mint egy számítógépes program megírására, reklámcéges munkára, politikai elemzőre - hogy ezek nem igazi munkák, naplopók, stb. Azt is hallottam már, hogy rákérdeztek: "mit csinál egy matematikus?". Ezekben a foglalkozásokban pedig sok milliós projektek vannak, fontos részei a modern gazdaságnak, mégis úgy tekintenek rájuk, mint lumpenprolikra, társadalmi élősködőkre, miközben ha tesco-s feltöltő, pénztáros vagy "kőbaltás ember" lennék, az igen, érthető foglalkozás. Én is próbálom kerülni a primitív, tájékozatlan embereket, de még a normálisabbak is ennyire hülyék. Az meg nem megoldás, hogy "figyu, úgyse értenéd a gazdasági hasznosságát és azt, hogy milyen munkát is végzek."

Hogyan kommunikáljam a végzettségem, ha jól szeretnék kijönni a végén?



2019. márc. 28. 17:08
 1/6 anonim ***** válasza:
Mond hogy kukas azt mindenki ismeri
2019. márc. 28. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
napi troll
2019. márc. 28. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Nem értem a problémád. Nem prolikkal kéne körülvenni magad.
2019. márc. 28. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

2: "napi troll" ?

3: egy konkrét példa: pedagógustól (tehát értelmiségitől, nem prolitól) származik az a megvetés is, hogy a szociológiát csak kitalálták, hogy jól megéljenek belőle a szociológusok. Szerintem nem csak én érzem így, hogy a társadalomban egyik szakma lenézi a másikat. A kérdésem csak az, hogy miként oldjátok meg intelligensen ezeket a helyzeteket, mert nekem eddig nem ment. Buta emberekkel nem lehet dűlőre jutni, de szomorú, hogy az értelmiségiek közt is több olyannal találkoztam, akik a másik szakterületét fikázták.

2019. márc. 28. 18:45
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Ismerős.

Én programozó vagyok, de ne tudd meg hányszor szóltak már be olyat, hogy ez nem is igazi munka, csak verem a f***-t egésznap a gèp előtt. Nyilván...

2019. márc. 28. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Ez komolyan mondom ilyen magyar mentalitás, nem feltétlen csak az alsó-középrétegtől. Csak a saját kis mikroközegüket értik rengetegen, az értelmiségiek közül is. Ami nem ad "kézzelfogható" eredményt, amivel nem "szenvedsz" az nem munka.


Projektmenedzserként kapom ezt meg sokszor. Hogy nem én végzem el a feladatot, hanem a csapat. Hát aki már látott 10 fős projektcsapatot 100 felé szaladni mint a vízzel lespriccelt macskák, akkor nagyjából érti, hogy sok emberbe minimális logika vagy összefüggés-átlátás nem szorul.


Ha nagyon komplex, mondj csak annyit, hogy pld. informatikában dolgozom. Vagy értékesítésben. Stb. Esetleg mondj 1-2 feladatot ha nagyon érdeklődnek. De a károgókat tojd le - nem miattuk fogsz állást váltani.

2019. márc. 31. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!