Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Mennyire nézik pl egy szakács...

Qwert999 kérdése:

Mennyire nézik pl egy szakács bizonyítványában, hogy hanyasra vizsgázott?

Figyelt kérdés
2019. ápr. 8. 06:13
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Semennyire, csak legyen meg a papír.
2019. ápr. 8. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
A papír meglétét nézik és a tudást.
2019. ápr. 8. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
60%
Eljutottunk arra a szintre, hogy levadásszák azokat akik pl. szkt-ra eljutnak, a többi esetben meg az számít, mit tudsz. Akár papír nélkül is.
2019. ápr. 8. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

3-as, dehogyis. Soha senkit nem érdekelt az SZKT.

Én ott kaptam a bizonyítványom lassan 15 éve. Mégsem alkalmaztak a legtöbb helyen, mert nő vagyok. És amúgysem kérdezte soha senki, honnan van a bizonyítványom.

Férjem 2-3-as bizonyítvánnyal végzett, ő mindig szakácsként dolgozott, és nagyon szerették mindenhol, mert jó szakember.


Szóval a papír nem számít.

Mindenkit az érdekel, hogy a próbanapon mit produkálsz, mennyire értesz a szakmához.

És bejelentésnél beírhatják a kódot, hogy szakmunkás (tehát megvan a bizonyítvány).

2019. ápr. 8. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Nemzetközi színtéren kicsit másabb, mint itthon. ( 19 éve végeztem én is szkt-val,itthon nem is sokat dolgoztam benne, inkább tovább tanultam. 10 éve járok ki, itthon meg saját üzleteket nyitottam, de kétkezi normális munkaerőt találni nem könnyű.) Jelenleg több az autószerelő, festő, karosszérialakatos konyhafőnök lassan, mint a szakmabeli. Külön képzési programok futnak nálunk is a motiváltabb tanulókért, már aki nem lesz egyáltalán egyből pályaelhagyó miután végzett. Sok esetben mosogatókból kerül ki az utánpótlás nálunk, reggeliztetőt tanítottam már be a 8.-ik kerületi kukásautóstól, a tanáron át, a személyi edzőig, sokféle kvalitással, de a legdurvább a génsebész MSC-s mosogatónk volt.
2019. ápr. 8. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Egy kis adalék info még 5 évvel ezelőttről, amikor terveztük a felkészítő tréningeket ( piackutatás ) :


"A tanulók jelentkezésüket követően, felvételi eljárásban nem vesznek részt, így az iskola kizárólag az általános iskolai eredményeik alapján köteles felvenni az adott szakra jelentkezőket. A jelentkezési arányról elmondható, hogy a meghirdetett létszámra, közel 5-10-szeres a túljelentkezés. Azáltal, hogy szűrő nincs beépítve a jelentkezők számára, könnyen előfordulhat, hogy a gyengébb minőségű oktatási intézmények jó osztályzatú, de gyengébb képességű tanulói kerülnek felvételre és nem a magasabb minőségű oktatási intézmények tanulói.

A jelentkezők zömében nincs reális rálátása a vendéglátóipari szakmunkákra, ebből adódóan idealizált szakmai képpel rendelkeznek, melyet tovább fokoz a médiában megjelenő főzőshow-k és az internetes sztárszakácsok, valóságtól eltérő munkakörülményei mely a jelentkezők számára, az etalont jelenti.

A szakács szakképzésben, egy osztály 30 fővel indul, amelyből közel 30%-uk morzsolódik le, így a sikeresen végzők száma 20 fő, melyből összesen a fele az aki alkalmas is, vagy feltételesen alkalmas az elméleti anyag gyakorlati alkalmazására. 5 fő képes az önálló munkavégzésre, további 5 fő irányítás és felügyelet mellett képes ellátni a feladatokat. A motiváltságot tekintve a tanulók zömében alul motiváltak, melynek oka, többek között, a korábban említett idealizált szakmaképből történő kiábrándultság, a szakmai gyakorlatokon megtapasztalt negatív sikerélmények. Ebből adódóan a pályaelhagyók viszonylag magas aránya jellemző ezen a szakterületen. A végzett tanulók 30%-a mondható a szakmai munkára alkalmasnak, azonban a szakma iránti motiváció nem feltétlen az ő esetükben mutatható ki.

Ez kísértetiesen összecseng a Magyar Gasztronómiai Egyesület cikkével, melyben az alábbi hazai szakképzésben tapasztalható tendenciákat, a „Mai magyar szakácsképzés” c. cikkben foglalja össze: „Nincs felvételi, a későbbiek során sincs semmilyen "szűrés". A szakiskolák fejpénzből élnek, lasszóval fogják a diákokat, soha nem buktatnak. A szakképzés mennyiségben érdekelt üzleti vállalkozás lett, a minőség igénye legfeljebb egyes oktatóknál jelenik meg. Aránytalanul sok a motiválatlan, minimális teljesítményt nyújtó tanuló. Ők kifejezetten akadályozzák motivált és teljesítőképes társaikat. A vizsgán való átjutáshoz elég a 20-25%-os tudásküszöböt elérni: az iskola érdeke a tanuló megtartása, a tanuló érdeke gyakran a családi pótlék megszerzése, a munkába állás elodázása.

A végzősök igen nagy arányban (80%) hagyják el a pályát, számolatlanul képződnek "álképzett" vendéglátóipari menedzserek is. Ugyanakkor rendkívüli a hiány jól képzett szakácsban, cukrászban. Furcsa igazságtalansága még a rendszernek, hogy a néhány hónapos OKJ képzés (= felnőtt gyorstalpaló képzés/átképzés) a hároméves "normál" alapképzéssel egyenrangú (!) szakmai bizonyítványt ad, a valóságban azonban csupán egyfajta "főzőlegényt" (betanított munkást) állít elő. Ez még jobban leépíti a szakácsszakma tekintélyét.”

Mivel az iskola pályakövetési rendszerrel nem rendelkezik, így csak egy alap követési módszert alkalmaznak a végzett tanulók munkásságának követésére. Ennek megnyilvánulása, egy kérdőív elektronikus, vagy írott levélben történő kiküldése, amelyre adott válaszok nehezen, vagy egyáltalán nem is érkezik vissza. Ennek oka a megváltozott lakóhely és az egyre inkább fokozódó érzelmi kötődés hiánya, már nem csak az iskola, hanem a szülő és társas kapcsolatok vonatkozásában is a tanulók részéről.

A vizsgált településtípusok és az onnan származó, hátrányos helyzetű diákok vonatkozásában elhangzott, hogy az iskola rendelkezik több lehetőséggel is a középfokú tanulmányokat folytató diákok támogatására. Ilyen például az „Arany János Program” és az „Út a Szakmához” program.

A munkaerő piac szempontjából előnytelen képesítéssel rendelkező, vagy szakképzetlen munkaerő átképzéséhez az intézmény a Munkaügyi Központtal együttműködve folytatja a Támop 1.1.2-11/1-2012-0001 „A hátrányos helyzetűek foglalkoztathatóságának javítása (Decentralizált programok a konvergencia régiókban)” c. pályázaton belüli képzéseket.

A képzések évente 16 fővel indulnak, 1206 órás ( 366 óra elmélet és 840 óra gyakorlat) szakács és 1196 órás (366 óra elmélet és 833 óra gyakorlat) cukrász képesítéssel. A pályázat keretében, a tanulók képzéseink költségét a Munkaügyi Központ biztosítja, tanulónként 500.000 Ft értékben. A támogatás és a felnőtt oktatásban részt vevők számára nyújtott, kiterjesztett idejű keresetpótló támogatása ellenére a képzésben résztvevők közül, a végzettek száma itt sem 100%-os. A 2013. március 11. és november 19. közötti OKJ-s tanfolyami időszakban, a beiratkozott 16 főből 14 fő végezte el a tanfolyamot a szakács képzés keretén belül.Az igazgatóhelyettes kifejtette, gyakran keresik fel az iskolát külföldi munkára vonatkozó felhívással különböző munkaerő közvetítő szervezetek, így például olaszországi szakács munkát kínálnak a Marco Polo program keretén belül."

2019. ápr. 8. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

3.A munkaerő-piac részéről: A munkaadói oldalról elmondható, hogy fokozott igény mutatkozik a hosszabb távon gondolkodó, jól képzett és megbízható munkaerő iránt a foglalkoztató transznacionális vállalatok részéről, melyre jelenleg megbízott munkaerő közvetítő cégeket alkalmaznak, sajátos jogi keretű együttműködések mellett.

A bemutatott kérdőíves felmérés eredményeként a megkérdezett munkaerő közvetítő irodák 50%-a nyilatkozott arról, hogy az utánpótláshiány a szakács (elsősorban: Chef De Partie, Sous Chef) cukrász, felszolgáló, bárfelszolgáló, fodrász szakmákban jellemzők leginkább. Tehát ezek azok a szakmák és szakterületek, melyekben a potenciális elhelyezkedés lehetősége kimagasló, míg a szakképesítést nem igénylő munkakörökben a túljelentkezés aránya jellemző, különösen a szezonkezdés előtti (január-március) időszakban.

A gyakorlatra jellemző, hogy a junior szakácsok promóciója, gyakran a képesítés nélküli mosogatókból kerülnek ki. Így, ennek megfelelően a munkaerő piaci képzések közül ezeket a szakterületeket érdemes megcélozni, akár a rendelkezésre álló adatokból szintén jól kimutatható szakképzetlen munkaerő támogatott átképzésével, akár az ilyen szakképesítéssel már rendelkező pályakezdő fiatalok, külföldi referenciaszerzési lehetőségeinek kiterjesztésével.

A munkaerő közvetítő irodák, egyenként évente 250-6000 fő közötti új jelentkezőt regisztrálnak nyilvántartásukba, melyek közül átlagosan 50-%-uk számára biztosítanak munkalehetőséget egy éven, vagy egy szezon (jellemzően 6-8 hónap) időszakán belül.

A megkérdezettek mindegyike úgy nyilatkozott szívesen működne együtt konvergencia régióban található tanácsadó-közvetítő irodával szervezett módon, így egy ilyen jellegű tevékenység indítása a programon belül indokolt és piacképes lehet.

2019. ápr. 8. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Az a baj Norbi, hogy az egész vendéglátás elkrvult ebben az országban.

Ne csodálkozzatok, hogy rendes szakember nem akar a szakmában dolgozni, amikor 15 év tapasztalattal azzal kell szembesülni, hogy napi 12-15 ezer ft, 2 órás minimálbér bejelentés, és se szabadság, se táppénz. Ellenben 14 órás munka az van, meg hétvégén, ünnepnapon is meló. Ja, és a hulladék alapanyagból készítsen ehető ételeket...


Ellenben pl egy munkagép mosó bruttó 300-ért hétfő-péntek dolgozik 8 órát, hétvége szabad, ünnepnapok szabadok, lehet táppénzre menni, ki KELL venni a szabadságot...

És ez csak egy olyan meló, ahova elég a 8 általános, ergo még felelősség sincs rajta. Nem úgy mint egy szakácson...


Szóval az egész vendéglátás tehet arról, hogy itt tart a szakma. Ne csodálkozzatok, hogy a valamit tudó szakácsok külföldön, aki meg itthon maradt, az pályát váltott (ugyanez mondható el a felszolgálókról is).


Hát ezért kell vadászni a szakácsokra, és ezért tök mindegy, mi van a bizonyítványban. Legyen, és kész...

2019. ápr. 8. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
Kicsit se!!
2019. jún. 19. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!