Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Közlekedésmérnök BSc, Ellátási...

Közlekedésmérnök BSc, Ellátásilánc-menedzsment MSc után Executive MBA menedzser?

Figyelt kérdés

Van egyáltalán értelme?

Az eddigi BSc + MSc kombó nekem nagyon bevált, ezen a területen dolgozom, a jövőmet is logisztika/folyamatfejlesztés/ellátásilánc területen képzelem el.

Minden feltétel adott az MBA-hoz (szakmai tapasztalat is), MSc védésen a bizottság kifejezetten javasolta (csak nekem az adott napon, szóval talán nem általános promó volt). Azonban ipari környezetben eddig csak olyan véleményt kaptam, hogy max. nagy multik értékelik az MBA-t és többet nyom a latba a tapasztalat, nem éri meg a befektetett energia. Mi lehet az igazság?

Magyar MBA-t? hogy értékelik külföldön?

Hogyan lehetne elhelyezni értékét tekintve az MBA diplomát? Valami olyasmi, mint a phd csak inkább gyakorlati, míg előbbi kutató/elméletibb?



2019. jún. 30. 10:21
 1/5 anonim ***** válasza:
51%

Magyarországon nincsen rendes MBA képzés.


Az ilyesmit nevesebb külföldi egyetemen kellene csinálni.

2019. jún. 30. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Estádio de Felchút ***** válasza:

Ezt olvasd el első körben:


[link]


Andor 20 évig csinálta az MBA képzést a BME-n, nagyon nagy forma. Tavaly átment az ELTE-re és ott is beindították. Nagyon ért hozzá.


Ha külföldre akarsz menni, a magyar MBA nem fog sokat érni. Itthonra bőven elég lesz a BCE, BME, ELTE MBA, de sajnos egy noname balkáni ország vagyunk, nevenincs egyetemekkel nemzetközi szinten :\


Ha a költségkeretedbe belefér, akkor UK vagy az INSEAD Fro-ban, esetleg egy német, vagy holland egyetem, nézz rangsorokat. Az igazi nyilván egy amerikai MBA lenne, de arra a világ pénze nem elég.


Az MBA-t alapvetően akkor éri meg elvégezni, ha multinál dolgozol, nemzetközi környezetben, vagy saját vállalkozást akarsz indítani.

A tapasztalat nagyon fontos, de vannak dolgok, amiket nem lehet "on the job" megtanulni. Kell egy szemléletmód, egy holisztikus kép a businessről és a vállalatokról, ezt a büdös életben nem fogod "magadtól" felszedni: vállalati pénzügyek, pénzügyi és vezetői számvitel, HR, szervezeti magatartás és szervezetfejlesztés, termelésszervezés, lineáris programozás, alkalmazott statisztika, ökonometria, operációkutatás, üzleti stratégia, változásmenedzsment, projekt hálótervelemzés, sztochasztikus folyamatok és modellezés, hat szigma, hipotézisvizsgálat, korreláció- és regressziószámítás, matematikai előrejelzési módszerek... ezeket nem fogod vérpistikeként két míting között megtanulni.


Az MBA-nek emellett sajnos van egy nagy hátránya is: drága leszel tőle, nem fognak/akarnak majd megfizetni, kevés az olyan pozíció, amely valóban MBA szintű tudást kíván (Mo-ról beszélek).


Általánosságban azt mondom, hogy ha multinál dolgozol és vezetői karrierben gondolkodsz, akkor jó lesz neked az MBA. Egyrészt a presztízs miatt, másrészt tényleg kapsz egy vezetői/tulajdonosi/értékközpontú szemléletet.


MBA versus PhD:

- mindkettő posztgraduális képzés, de más a fókusz

- PhD tudományos, kutatói fokozat, "magasabb szintű", mint a "gyakorlatiasabb" MBA

- Mo-n ugye 2006-tól spagetti rendszer van, a korábbi posztgraduális MBA képzéseket MSc-ként akkreditálta a magyar állam. Ennek van előnye és hátránya is, előnye, hogy az egyetemi felvételin nem kell a GMAT-tal szopni, hátránya, hogy mással szopatnak (kreditvizsgálat, kacifántos felvételi eljárás)


Nem tudom, mikor diplomáztál, de MBA-re akkor menj, ha van már 6-8-10 év tapasztalatod. Úgy fogod tudni rendesen kihasználni a benne rejlő lehetőségeket.

2019. jún. 30. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a kimerítő választ.

Az interjút olvastam én is a napokban.

Azt látom, hogy a magyar MBA az nem az a szint, mint máshol, nem is kérdés.

A külföldi munkavállalás csak elméleti, úgy látom, hogy a magyar piacon is jól el tudok helyezkedni a kvalitásaimmal. Tehát a magyar viszonyokra fokuszálva nekem is pont ez az aggodalmam. Biztosan ad egy jó üzleti alapot gondolkodásmódban, viszont, hogy előnye legyen nagyon magas pozícióba kell kerülni. Most végeztem MSc-n, levelezőn, van már lassan 5 év releváns tapasztalatom, viszont nem vagyok igazi vezető (mint egy tárca nélküli miniszter funkcionálok, kacifántos...), szóval karrierépítésben még nem égető meglépni az MBA-t, csak felmerült bennem az ajánlás miatt, hogy ha most benne vagyok a tanulásban, megvan a jó kapcsolat néhány oktatóval, akkor lehetne benne fantázia. Viszont egyre inkább abba az irányba hajlok, hogy először valódi vezetői pozícióban kellene pár év tapasztalatot gyűjteni még, és esetleg utána MBA.

2019. jún. 30. 11:21
 4/5 Estádio de Felchút ***** válasza:

Három dolgot tanácsolnék:

1. beszélgess el fél-egy órát a céged ügyvezetőjével és a HR vezetővel, ők mit tanácsolnak, hogyan látnak téged, és hogyan látják az MBA-t; nem szégyen tanácsot kérni, néma gyereknek anyja sem érzi a szagát (ha nagyon nyitottak, még az is lehet, hogy tanulmányi szerződéssel kifizetik a borsos tandíj egy részét)

2. Keress Linkedinen olyan embereket, akiknek a neve mögött ott van, hogy "MBA", vagy a headline-ban szerepel az "MBA". Írj rájuk bátran, udvariasan, kérdezd meg őket. Megenni nem fognak, sokan el fogják mondani, milyen volt, mit tanultak, miben segített nekik. Networkölj, vazzeg.

3. Menj el a nagy BP-i egyetemek (BCE, BME, ELTE) nyílt napjára január-februárban, figyelj, és kérdezz: oktatókat, szakembereket, a veled együtt érdeklődőket. Megenni megint csak nem fog senki...

Érdemes jól körbe járni a témát, mert még Mo-n is nagyon magas a tandíj, UK/Fro-ban még magasabb + megélhetési ktg-ek, az USA (Harvard, Princeton, Yale, Stanford) meg egy magyarnak sajnos megfizethetetlen :(

2019. jún. 30. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

1. Megvolt, igaz csak vezetőkkel (HR-t nem jellemezném itt) Az álláspont valami hasonló, mint a tiéd és az enyém is.

2. Nincs linkedin profilom (Tudom, tudom...)

3. Lehet az lesz, most az őszi félévre augusztus 31 a jelentkezési határidő ezért hagyatkoztam inkább első körben a netre.


Egyébként arra jutottam, hogy érdemes lenne, de talán majd 1-2 év múlva...

2019. júl. 1. 08:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!