Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Mi változik 2020 július 1-től...

Mi változik 2020 július 1-től az őstermelőknél? Mit jelent ez, hogy "jogosultak lesznek munkaerőpiaci ellátásokra"?

Figyelt kérdés

Idézett szövegrész forrása:

[link]


Éppen júliusban fog lejárni a munkaszerződésem és eddig csak hobbiból voltam őstermelő főállás mellett, 600 alatt, csak az évi 2.000 Ft tagdíjat fizetem ~7 éve.


Most viszont elkezdtem utána járni mi lesz,ha főállású őstermelő leszek és látom pont most lesz valami változás!?


Kérlek segítsetek mert az eddigi főállású őstermelői jogviszonnyal sem voltam tisztában, nem hogy az újjal.



2020. máj. 30. 11:21
 1/4 anonim ***** válasza:

Ne a NAK oldalán tájékozódj, mert félinfókat adnak.

Mivel te már az előző években is őstermelő voltál, nem minősülsz kezdő őstermelőnek, a járulék alapod az előző évben elért jövedelmed alapján kerül kiszámításra.

Az egyszerűbb számolás érdekében tételezzük fel, hogy 2019-ben kereken 400.000.- Ft volt az őstermelői bevételed és 2020-ban minden nap főállású őstermelő voltál.

A járulékbevallásokat negyedévente kell beadni, a negyedéves bevételed így 100.000.- Ft.

2020 első felében a járulékalapod a bevétel 20%-a, azaz 20.000.- Ft.

Ebből 4% természetbeni egészségbiztosítási járulékot és 10% nyugdíjjárulékot kell számolni, ami forintosítva 800.-Ft és 2.000.- Ft. Mivel az ezer forint alatti összeget nem kell megfizetned, csak a 2.000.- Ft nyugdíjjárulékot fizeted negyedévente.

2020 második felében a járulékalapod a bevétel 15%-a, azaz 15.000.- Ft lesz.

Ebből 18,5% TB járulékot kell fizetni, ami 2.775.- Ft.-

(a TB járulék 10% nyugdíjjárulék, 4% természetbeni eg.b.járulék, 3% pénzbeni eg.b.járulék és 1,5% munkaerőpiaci járulékból áll)

Azaz többletben meg kell fizetned a pénzbeni egészségbiztosítási járulékot, ami táppénzre jogosít és a munkaerő piaci járulékot, ami álláskeresési járadékra jogosít.

Viszont mivel alacsonyabb lesz a járulékalapod (20%-ról 15%-ra csökken, a nyugdíj számításnál az ellátási alapod is csökken.

A negyedéves 2.000.- Ft helyett pedig 2.775.- Ft-t fizetsz a NAVnak.


Be kell jelentkezned a NAVhoz, mint főállású őstermelő a T1041-es nyomtatványon. Ha nem közös őstermelőiben vagy családtag és van adószámod, akkor a T101-esen is.

Valamint negyedévente be kell küldened a bevallásod az xx58-ason (idén 2058-as) és fizetned a járulékokat (csekken is fizethetsz)


Viszont, ha eddig nem voltál főállású őstermelő, akkor volt munkaviszonyod az elmúlt 3 évben és jogosult vagy álláskeresési járadékra (mivel nem érte el az éves bevételed a 600.000.- Ft-ot)

Amíg kapod az álláskeresési járadékot, biztosítottnak számítasz és nem leszel főállású őstermelő (majd csak a járadék kimerítése után)

2020. máj. 30. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a kimerítő válaszod! Előre is bocsi a további amatőr kérdésekért!


Tehát akkor mindig az előző évi bevétel adja, hogy mennyi járulékot kell megfizetnem a fenti módon.


Mi van akkor,ha pl.tavaly nem adtam el semmit?


És a táppénzt ki fizeti és mi alapján? Eddig ugye a bejelentett főállásom jövedelmének azt hiszem 70%-át kaptam,ha nagy ritkán beteg voltam és a munkáltatómnak kellett odaadni a táppénzes papírt.


S abban tudsz segíteni, hogy emiatt a változtatás miatt GYED-re is jogosult lesz az őstermelő? Meg CSED vagy mi is van.:/ Köszi!

2020. jún. 2. 08:29
 3/4 anonim ***** válasza:

Ha nem volt előző évben őstermelői bevételed, akkor a járulékalapod nulla, fizetned nem kell, de bevallást küldened igen.

Az, hogy a táppénz hogy lesz, még a jövő kérdése. Jelenleg sehogy, mert csak július 1-től kell az összevont TB járulékot fizetni.

A 70% az a betegszabadság idejére jár, őstermelőnél ez nem lesz. Nyilvánvaló, hogy ha főállású őstermelő leszel, magadnak kell intézned a táppénzes papírok beküldését a NEAKnak. A táppénzt is ők folyósítják.

CsEDre, GyEDre valószínűleg jogosult lesz, de ez mindig az adott időpont alapján hatályos törvények, jogszabályok alapján van; mire odakerülsz, lehet hogy teljesen más szabályozás lesz.

2020. jún. 4. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

"tételezzük fel, hogy 2019-ben kereken 400.000.- Ft volt az őstermelői bevételed és 2020-ban minden nap főállású őstermelő voltál"

És mi van akkor,ha év közben válik valaki főállásúvá? Akkor se minősül arra az évre kezdő őstermelőnek igaz? Csak gondolom jövőre időarányosan számolják majd a járulékalapot?

2020. okt. 28. 11:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!