Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Ha most kezdek vállalkozásba...

Ha most kezdek vállalkozásba és nem alkalmazok főállásban senkit, akkor alkalmi munkára mekkora a létszámkeretem?

Figyelt kérdés

Pl. Ha a vállalkozás ma indulna, akkor hány embert tudnék 1 napra alkalmi munkára bejelenteni? Azért kérdem, mert a NAV tájékoztatója alapesetben 365 főt enged 1 évre, de új vállalkozásoknál ez arányosan kevesebb.


Tehát pl. egy régi motoros vállalkozó, akár 365 embert is bejelenthet 1 napra, ezzel kimacolva az éves keretét.


Új vállalkozóként az első napra mennyi az éves keretem: 1 fő az 1 nap után, vagy az évből hátralévő 105 napra 105 fő?



2022. szept. 16. 02:50
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
56%
Az idézett részből ez nem derül ki:) De valszeg arányosan csak a hátralévő részt lehet figyelembe venni, azaz max 182 napod van (2x91). Ez biztos megvan, ha nem ezt kell nézni, hanem az egész évet, akkor 365.
2022. szept. 17. 02:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm az értelmezésed, hát nem könnyítik meg az ember dolgát ezekkel a megfogalmazásokkal. Kicsit előbbre tartana ez az ország, ha nem kötnék ennyire gúzsba a vállalkozásokat, de hát mit várhatunk a politikusoktól, pártállástól függetlenül....
2022. szept. 17. 03:46
 13/17 anonim ***** válasza:

"a munkáltatónak a tárgyév első, illetve hetedik hónapját megelőző hat havi létszámát9 alapul véve.

Ha a munkáltató ennél rövidebb ideje működik, működésének egész hónapjaira eső átlagos statisztikai létszáma a mérvadó."

Ez a rész a statisztikai létszámadatra vonatkozik, ami esetedben 0 munkavállaló lesz.

Ez határozza meg, hogy hány EFOst foglalkoztathatsz.

Mivel neked a munkavállalói létszámod statisztikailag nulla,

"a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) hatálya alá tartozó főállású személyt nem foglalkoztató munkáltató esetén az egy főt,"

rész vonatkozik rád, azaz ebben az évben ahány napot fennáll a vállalkozásod, annyi embert foglalkoztathatsz alkalmiban, vagy idénymunkában.

Ha október elsején indul a vállalkozásod, akkor 31+30+31=92 napig működik a vállalkozásod ebben az évben és 92 EFOsod lehet.

Ha túlléped a keretet (és pl. 182 embert foglalkoztatsz EFOval, mint ahogy a 11es válaszoló írja), akkor a létszámkereten felül foglalkoztatottakat átminősítik munkaviszonyosnak és a munkaviszony szabályait kell alkalmazni mind a kifizetés, mind a járulék és adóvonzatok, mind az esetleges szabadság tekintetében.

2022. szept. 17. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
56%
13: igaz, mert most indítja a vállalkozást. Én úgy számoltam, hogy 1 fő van, de ez így nem helyes. 11-es voltam:)
2022. szept. 17. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:

13-as, k9szönöm, így már világos, még két kérdés:


1.) Ha október 1-én indulok, akkor év végéig szübetelés nélkül kell műküdni, hogy ezt a 92-fős keretet kihasználjam, vagym, ha már októberben kihasználom, akkor szünetelhetek e az év hátralevő részére?


2.) Úgy olvastam, hogyaz EFO keret kemrülése után 1 napra is lehet határozott idejű munkaszerződést kötni az MT szerint. 1 ember eseteben mennyi lenne a közteher 1 napra ilyen esetben?

2022. szept. 17. 22:07
 16/17 anonim ***** válasza:

Ha szünetelteted a vállalkozást, akkor az az idő "kiesik". Ha októberben foglalkoztatsz 92 főt EFOval és november-decemberben szünetelteted a vállalkozást, akkor arányosítanak és visszamenőlegesen munkaviszonynak minősülnek a túlfoglalkoztatott napok.

Nem kell az EFO keretnek kimerülnie ahhoz, hogy 1 napos határozott idejű munkaszerződést köss valakivel, bármikor megteheted.

Az is megtehető, hogy a munkaviszonyt próbaidő alatt már az első napon felmondja (indoklás nélkül) bármelyik fél.

Munkaviszonynál a fizetendő járulékok és adók a számfejtett (kifizetett) bruttó munkabér után számítandók.

Hogy minimum mennyit kell fizetned, attól függ:

- minimálbért kell fizetni, vagy garantált bérminimumot (a munkakör határozza meg, nem a dolgozó végzettsége) A napi min.bér 9.200.-, a gar.bér.min. 11.960.- (bruttó)

- teljes, vagy részmunkaidőben dolgozik

- jár-e valamilyen pótlék a dolgozónak

A bruttó béren felül 13% szociális hozzájárulási adót kell fizetned.

A bruttó bérből 18,5% TB járulékot és 15% SzJA előleget vonnak (adókedvezmény érvényesíthető, de ez a munkáltató összes fizetendőjét értelem szerűen nem módosítja)

Ha olyan jellegű a munka, köthetsz megbízási szerződést. Ennél szociális hozzájárulási adót mindenképp fizetsz (bruttó megbízási díj 13%-a) és le kell vonni (és megfizetni a NAVnak) az SzJA előleget (15%) Ha a megbízási díj arányosított összege nem éri el a minimálbér 30%-át, akkor nem keletkezik biztosítási jogviszony és nem kell TB-t vonni (és NAVnak utalni). Ha meghaladja, akkor a TBvel is számolni kell.

Az EFOt és a munkaviszonyt mindig előre, a munka, munkaviszony megkezdése előtt be kell jelenteni. A megbízási szerződést akkor, ha meghaladja a minimálbér 30%-át (arányosítva)

2022. szept. 18. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes választ! Ha 1 napra 8 órára 15 ezret adok határozott idejű, képzettség nélküli munkára, annak mennyire jön ki a költsége 1 emberre 1 napra számolva?
2022. szept. 18. 12:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!