Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Méhészkedni szeretnék amolyan...

Méhészkedni szeretnék amolyan hobbi szinten, majd ebből mellékes keresetet szerezni. Hogy induljak el?

Figyelt kérdés
Ha lenne Kell e vállalkozói engedély, milyen szabályok vannak erre, kell e oktatáson részt vennem, milyen ismeretterjesztő anyagokat tudtok ajánlani, merre induljak el? Mekkora a tőkeigénye egy egyserűbb kezdő méhészkedésnek és a költségek hogy fognak nőni? Mennyire lehet ezzel keresni?

2013. márc. 22. 22:48
 1/8 anonim ***** válasza:
15%

OKJ tanfolyam van, tanulhatsz még szaklapokból ("Méhészet" c. havilap) és a netről is.


Hobbiként felejts el a profitot, a legtöbben ráfizetnek vagy a közepes méretűek (60-80 család és fölötte) kijönnek nullszaldóra. Profitot csak az igazán nagy (természetesen sok fős) méhészetek termelnek, sokszáz, akár ezer családdal. Belőlük van az országban kb. 5.


Nagyok a kezdeti költségek, egy méhcsalád rendszertől, állapottól függően 25-40e Ft, eszközök nem olcsók, mert minden tartós dolognak inox acélból kell lennie.


Kezdésként azt javaslom, hogy ismerkedj össze a környéken méhészekkel és járj hozzájuk tanulni, hogy meglásd mennyire való ez neked.Hosszú és sok tanulást igénylő munka a méhészet, de nagyon meg lehet szeretni. Egy hobbiméhészet (15-20 család) eszközökkel való összehozása min. 1-1,5 millió forint, de ez feltételezi azt, hogy tanya vagy egyéb méhészet állandó helyének való hely már a tulajdonodban van (mert nyilván nem lehet kertvárosi házak kertvégeiben ezt űzni).


Két nagy szakmai vásár van az évben, az évadkezdő székesfehérvári már elmúlt (február végén), és augusztusban Jászberényben lesz a másik fontos (de van több kisebb, egy-két megyét érintő is). Itt szoktak lenni szakmai előadások, lehet ismerkedni és tanulni, de nyilván nem 0 tudással kell ezekre elmenni.

2013. márc. 23. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
80%

Őstermelőként is méhészkedhetsz. (sokkal kedvezőbb, mint vállalkozóként)

Ha nagyban akarod csinálni (csak azután vágj bele nagyba, ha már hobbi szinten jól megy), akkor pályázhatsz a fiatal gazdák támogatására (2, vagy 3 éve a fiatal gazda pályázaton nagyon sok méhész nyert)

Az OKJs képzés nem olcsó (habár sok más képzéshez viszonyítva nem is egetverő az ára)

[link]

2013. márc. 23. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Nem tudom, mit jelent őstermelőnek lenni. Ezt hogy és milyen anyagi ráfordítással lehet megszerezni, milyen kötelezettségekkel jár, illetve milyen előnnyel?
2013. márc. 23. 10:43
 4/8 A kérdező kommentje:
Azt értem, hogy méheket nem lehet csak úgy ingyen beszerezni, de mi az ,ami olyan sokba van eszköz?
2013. márc. 23. 10:44
 5/8 anonim ***** válasza:
94%

Egy modern (Dadant-Blatt rendszerű) család kaptárral 40-45000Ft. Ha totál kezdő is vagy, 10-15 családnál kevesebbel akkor sem érdemes kezdeni, mert itt tudsz csak értelmes mennyiségű munkát végezni, ahhoz, hogy tanulhass, átlásd a dolgokat meg ne 3 üveg mézed legyen 2 heti munka után. Ez már 4-600.000Ft és még semmi felszerelésed sincs.


Egy (motoros) pörgető, méztartály, fedelezőkád, kések, villák, tartós anyagból készülő füstölő(k), méhészoveráll, kaptárvasak, egyéb apróságok minőségre való igénytől függően min. 150, max 300e, és lehet, hogy már sokkal több is ez, ezeket az árakat 12 évvel ezelőttről mondom, amikor ilyen termékek importjával foglalkoztunk. Mondjuk akkor is volt már gyenge minőségű koppintás mindenből, most is biztosan.


Téliesítés, gyógyszerek, atkavédelem nem olcsók és nyilván mindig megvan az esély, főleg a hobbiméhészeteknél, hogy megjelenhet és villámgyorsan elterjedhet valami fertőző betegség (költésrothadás), ha ez megjelent, már nem lehet mit csinálni, el kell pusztítani az összes családot.


Kell egy méhészet, ha nem is veszel csak erre egy tanyát, bérelned kell biztosan, ott kialakítani a területet: nyitott, de mégis védett (ideális esetben fákkal 3 oldalról körbevett) szabad terület, ott kialakítani valami sufnit, épületet a szerszámok biztonságos tárolására, illetve a kaptárakat is illene legalább egy palatető alá bevinni. Itt nagyon elszállhatnak az árak nyilván.


Aztán, ha érdemben akarsz méhészkedni és mézet termelni, akkor minden virágzásra költöztetni kell a méheidet, oda, ahol épp virágzik az akác, selyemkóró, lucerna, ami neked tetszik és "közel" van. Ez nyilván teherautóbérléssel jár, kellenek segítők pakolni, egy aggregátor is elég alap, ha nem vaksötétben akarsz hajnal 3-kor egy bakonyi erdőben bukdácsolni a kezedben 60000 alvó méhvel. Engedélyeztetés (a méhekre), a rendszeres (heti 2) látogatásuk (üzemanyag- és időköltség), szóval nyugodtan millió fölé jutsz egy év alatt 15 családdal is.


Persze kis méretben az utolsó pont, a virágzásokra költöztetés még nem nagy fontosságú, vagy maradhatsz a méhészetben egész évben (már ha jó hely lett kiválasztva és sok, vegyes időben virágzó terület van a max. 10 km-s körzetben), vagy kisebb távolságokon belül tudsz mozogni.


Na ezeket csak úgy támpontokként írom, nem ijesztgetésként, de látszik, hogy úgy döntötted el, hogy méhész leszel, hogy semmit se tudsz erről :) Tényleg azt javaslom, hogy ismerkedj meg pár helyi méhésszel (keresd meg a megyei méhészegyesületet, biztos segítenek szívesen) és kérd meg, hogy látogathasd őket munka közben.

2013. márc. 23. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm, ez is hsznos volt a másik két kommentel együtt. Tisztában vagyok vele, hogy szinte semmit nem tudok a dologról, de a méhek társadalmát lenyűgözőnek tartom és azt a gondolatot, hogy úgymond ők dolgoznak, én aratok. Ezen túl hallottam, hogy a mézben most nagy pénzek is vannak, illetve van, ahol direkt rendelnek beporzásokat. Így amolyan mellékesnek gondoltam, de hobbiként kezdve izgalmasnak találom akár egy családnak is a 'nevelgeését'. Amúgy erről az antibiotikumos dologról már hallottam, de most akkor a méhek régen hogy maradhattak meg? Vagy ezek amoylan háziasított méhek, amik az embertől függnek? Na ok, gondolom utóbbi egyben válasz is. De érdekesnek találom és úgy gondolom, szép lassan fejlődve pénzt is hozhatna. Egy tény: ha nincsenek Magyarországon vállalkozó kedvű emberek, akkor sehova se fogunk haladni, csak a külföld és a korrupt 'hazaiak' markában maradunk.


Méhészkedés elkezdéséhez nem lehetne valami támogatásra pályázni? Írtak is valami ilyet..

2013. márc. 23. 20:28
 7/8 Robotur válasza:
8%

A probléma jelenleg az, hogy nagyon sokan gondolják azt, hogy nagy pénzek vannak a méhészetben. Ez soha nem volt igaz, mivel a méhészkedés eredményét is több év átlagában kell számolni. Az igazság az hogy néha voltak kiemelkedő eredményű évek, viszont ezekre akár 2-4 rosz év is juthat.

Ma a szakma túltelített, a jelenlegi méh állomány fele volna talán ideális. A méh betegségek a nagy méhsűrűség miatt könnyebben terjednek. Az eredményes termeléshez elegendő mélegelő is kellene. Hasonlatként egy 30 férőhelyes sertésólba a gazda bezsúfol 60 vagy több malacot de csak 30-nak elegendő takarmánya van. Szóval valami hasonló folyik most az országban. A szakmán belül már többen az összeomlást várják, és bíznak abban, hogy a szerencsés pár túlélők között lesznek.

Két ellenhatású kedvezőtlen folyamat alakult ki az elmúlt években. A meglévő méhészetek is kénytelenek a romló gazdasági körülmények miatt állományt növelni a jövedelmük szintentartása miatt. Ehhez pluszban még rengeteg új méhészet is indul, a megszerezhető támogatások és tanfolyamok hatására. A másik oldalon a méhlegelők "tudatos" csökkentésére való törekvés amely hatványozza a problémákat. Ugyan is az akác tájidegenné lett nyilvánítva. Nagyon sok helyről örökre elfogják tüntetni. Több más mézelő növény is tiltólistára került. Az időjárás a globális felmelegés miatt egyre szélsőségesebb, a tavalyi kései fagyok, aszály, a jelenlegi márciusi tél. Ez mind katasztrofális a méhészetekre. Idén már nem igazán lehet az akác bevételre számítani. valószínű hogy elfog fagyni a következő napokban. Ugyan is a rügypattanástól már fagyérzékeny. Volt ahol már két hete megpattant a rügy. A méhészek jövedelmének jelentős részét az akác biztosítaná. A repce is kevés lesz mert az aszály miatt csak öntözéses területeken maradt meg. A méhek a márciusi hideg miatt nem fognak időben felfejlődni a termeléshez szükséges mértékre.

A 90-es évek végén a bankok nem voltak hajlandók méhészeteknek hitelt nyújtani, mert kockázatosnak ítélték. Valóban az.

2013. márc. 24. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Bár nem vagyok képben a mai viszonyokat illetően, nem is olyan régen sokat hallottam a méh-maffiáról. Amint azt előttem jelezték, egy kaptár nem olcsó mulatság, így aztán természetes, hogy fekete piaca is van.
2013. ápr. 3. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!