Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Hogyan zárható ki egy tag a...

Hogyan zárható ki egy tag a kft-ből?

Figyelt kérdés

Szeretném ha valaki tudna valami okosságot írni a kérdésemmel kapcsolatban :)

Ez egy kétszemélyes társaság, ahol az egyik félnek van 10% részesedése. Megteheti a másik tag, hogy csak gondol egyet és kizárja a társát? Ha igen, akkor kell fizetnie valamennyit a kizárt tagnak?

És hozzá tennék még annyit, hogy kézzel fogható magyarázat nincs a kizárásra.


Előre is köszönöm a válaszokat!



2013. júl. 6. 21:52
 1/4 anonim ***** válasza:
24%
Taggyűlési határozattal, és a kizárandó tag nem szavazhat, úgyhogy ad abszurdum még a 10%-os is kizárhatja a másikat /persze bíróságon megtámadható/.
2013. júl. 6. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
77%
Csak a bírósági döntéssel lehet tagot kizárni, aminek komoly szabályai, feltételei vannak. Csak úgy, nem lehet kizárni tagot pláne nem a másik tag által.
2013. júl. 6. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
28%

Az sem tiszta nekem, hogy mit értesz "kizárás" alatt. Magának a tulajdonjogának a megfosztását? Mert azt kb. lehetetlen.


Csak azt, hogy ne hozhasson a cégben döntéseket? Az már lehetséges. Ki az ügyvezető igazgató kezdésnek?

2013. júl. 7. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Második vagyok, bemásolom a konkrét szabályokat. Kétszemélyes társaságnál eleve kizárt a tag kizárása, egyébként kizárás esetén a jegyzett tőke arányában kell elszámolni a vagyon piaci értéke alapján.


Amúgy elég vicces, hogy olyanok osztják az észt, akik azt sem tudják, hogy mi az a kizárás, a jó válaszokat pedig lepontozzák...


A Gazdasági társaságokról szóló törvény így rendelkezik:


47. § (1) A gazdasági társaság tagját a bíróság a gazdasági társaságnak a tag ellen indított keresete alapján kizárja a társaságból, ha a tagnak a társaságban maradása a társaság céljának elérését nagymértékben veszélyeztetné.


(2) Nem indítható kizárásra irányuló kereset a részvényes ellen. A tag nem zárható ki a gazdasági társaságból, ha a gazdasági társaságnak csak két tagja van. Nem zárható ki az a tag, aki legalább a szavazatok háromnegyedével rendelkezik.


(3) A perindításról a gazdasági társaság legfőbb szerve háromnegyedes szótöbbséggel határoz. A határozatot írásba kell foglalni. Az érintett tag a perindítás kérdésében nem szavazhat. A keresetet a határozat meghozatalától számított tizenöt napos jogvesztő határidőn belül lehet előterjeszteni.


(4) A perindítást elhatározó társasági határozat bírósági felülvizsgálata iránt külön per nem indítható, annak jogsértő voltára azonban a kizárási perben az alperes hivatkozhat.


48. § (1) A tag kizárása iránti perben a tárgyalást – ha egyéb intézkedésre nincs szükség – legkésőbb a keresetlevélnek a bírósághoz történő érkezésétől, választottbírósági eljárás esetében a tanács megalakulásától számított tizenötödik napra kell kitűzni.


(2) A tag kizárása iránti kereset más keresettel nem kapcsolható össze, keresetváltoztatásnak, viszontkereset előterjesztésének nincs helye. A felperes az eredetileg előterjesztett kereseti tényálláshoz képest más ténybeli indokra a kizárási per folyamán nem térhet át.


(3) A kizárási perben szünetelésnek, felfüggesztésnek, bírósági meghagyás kibocsátásának nincs helye; a felperes a keresettől a per bármely szakában alperesi hozzájárulás nélkül elállhat.


(4) A bíróság az alperes tagsági jogainak gyakorlását az eljárás jogerős befejezéséig kérelemre felfüggesztheti. A felfüggesztés a tagnak az adózott eredmény felosztása során reá eső részhez való jogát nem érinti. A felfüggesztés ideje alatt keletkezett tartozásokért a tagsági jogaiban felfüggesztett tag korlátlan felelőssége nem áll fenn. A felfüggesztést elrendelő végzés ellen fellebbezésnek nincs helye, a bíróság azonban az ilyen végzést kérelemre maga is megváltoztathatja.


(5) A tagsági jog felfüggesztésének időtartama alatt – ha törvény kivételt nem tesz – a gazdasági társaság a társasági szerződését nem módosíthatja, újabb tag kizárását nem kezdeményezheti, nem dönthet a társaság átalakulásáról, illetve jogutód nélküli megszűnéséről sem.


(6) A jogerős ítélet ellen felülvizsgálat és perújítás nem kezdeményezhető.

2013. júl. 7. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!