Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Ha tulajdonosa voltam egy...

Ha tulajdonosa voltam egy felszámolt cégnek, az jelenthet a további életemben hátrányt pl hitelfelvételnél?

Figyelt kérdés
Az ügyvezető nem én vagyok. Gyakorlatilag csak a nevemet adtam mint tulajdonos, a tevékenységbe és pénzügyekbe sem látok bele. Lesznek jogi problémáim egy esetleges felszámolás során illetve után?

2013. aug. 25. 15:08
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Mit értesz azon, hogy tulajdonos? Inkább tag lehettél, nem "tulajdonos". Mi a cégforma? hányan vagytok benne? Mennyi pénzzel voltál benne? Kicsit konkretizáld, kérlek!
2013. aug. 25. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Én vagyok a tulajdonos, én alapítottam 500 ezerrel, Kft. Apám az ügyvezető, ő vezeti, ő ír alá mindent, úgy egyeztünk meg hogy ezáltal a felelősség is az övé. Neki NAV tartozása van, soha semmi nem lehet már a nevén, csak ezért kellettem..
2013. aug. 25. 16:52
 3/13 A kérdező kommentje:
Az alapításhoz szükséges pénzt is apám fizette, én csak névlegesen kellettem
2013. aug. 25. 16:58
 4/13 anonim ***** válasza:

Tehát egyszemélyes Kft, ha jól értem.

Az, hogy hogyan egyeztetek meg nem igazán számít, ha felszámolják a céget, akkor az egykori alkalmazottak, beleértve az ügyvezetőt, aláírási joggal rendelkezőt, stb-t is, már nem érdekesek a NAV szempontjából.

A céget te képviseled, így a felelősség is a tiéd. Ha a cégnek 500e a jegyzett tőkéje, akkor a NAV tartozást 500e-ig be fogják hajtani a cég pénzéből, vagyonából. Ezt neked mint "tulajdonosnak" a magánvagyonodon is behajthatják. Ha nem csak tartozás van, hanem pénzek el is sikkadtak esetleg, akkor azt is tőled fogják kérni, nem az apádtól, mivel a cég tevékenységéért te felelsz.

Már csak az a kérdésem, hogy ha az apádat örökre eltiltották a vállalkozástól (gondolom okkal), akkor hogy mehettél bele, hogy a te nevedben folytassa tovább...?

2013. aug. 25. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Nem értem miért lenne ez így. Soha egyetlen levél sem érkezik a nevemre. Miért egyértelmű az, hogy egy cég tulajdonosa tevékenykedik a cégben?? Az ügyvezető jogosult a döntéshozatalra és aláírásokra. Nem is vagyok bejelentve, hogy bármilyen módon is a cégnél dolgoznék. Konkrétan semmilyen szinten nem veszek részt benne. És név szerint soha semmilyen levelet sem kapok. Tudomásom szerint pedig, csak a betett összegig felelek, azaz 500 ezer forintig, ami azt jelenti, hogy azt tudomásul kell vennem hogy elbuktam és kész. Ha pedig az ügyvezető illegális tevékenységet folytat, azért miért felelnék én, ha az aláírását ő adta, és ő a döntéshozó??? Te ügyvéd vagy? Honnan gondolod, hogy ez így van?
2013. aug. 25. 18:10
 6/13 anonim ***** válasza:

Na sorban:


1) A levelek nem is mehettek volna a te nevedre, a kft nevére mennek, de mivel a kft a tiéd, ez olyan, mintha neked ment volna. Az, hogy te nem olvastad, az a te hibád.


2) Nem kell a "tulajdonosnak" dolgozni a cégben, de a felelősség az övé. Ez olyan mint egy autónál. Nem egyértelmű, hogy te vezetted amikor lefotózták gyorshajtásért, de senkit nem is érdekel, a kocsi a tiéd, te fizetsz...


3) Bárkinek adhatsz a cégben aláírási jogot, de ez nem jelenti azt, hogy a NAV felé ő lesz a felelős a döntéshozatalért. A felelős ugyanúgy te maradsz, maximum perelheted az apádat.


4) Nem kell, hogy be legyél jelentve, a cég attól még a tiéd. Ha van egy 8 órás munkád mellette, nem kell bejelenteni magad, de ez nem jelent semmit. Dolgoznod sem kell benne effektíven.


5) 500e ft-ig vagy felelős, mivel ez a jegyzett tőke. Ha ezt betetted és még ott van érintetlenül a cég számláján, akkor nincs gond, valóban addig vagy felelős. Viszont ha ez közben már nincs meg (valószínűleg), akkor bizony a saját vagyonoddal vagy felelős 500e ft összegig, tehát ezt nem pontosan tudtad.


6) Korábban már részleteztem, hogy miért te vagy a felelős, függetlenül attól, hogy ki hozza a döntéseket. Nem tolhatod át a felelősséget egy kvázi alkalmazottra, a cég a tiéd és kész. Őszintén szólva akkor kellett volna ezeket megkérdezni amikor belementél, hogy vállalod ezt.


7) Nem vagyok ügyvéd, vállalkozó vagyok, szerintem vállalkozóknak illik tisztában lenni alapvető dolgokkal, de keress fel egy ügyvédet, szerintem szükség lesz rá!

2013. aug. 25. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Ez az autós példa kicsit sántít. És ha halálra gázol egy embert az én autómmal akkor már nem ez a helyzet. Ő megy érte a börtönbe, nem én, ugyanúgy ha ő sikkasztott, ő volt az üzletvezető, ő írt alá akkor ő lesz sikkasztásért felelősségre vonva, nem én. Ha minden igaz, holnap fogad az ügyvéd és tájékoztatlak hogy mit mondott. Hogy mindketten képben legyünk.
2013. aug. 25. 21:01
 8/13 szekhely com ***** válasza:

Próbáljunk végre a kérdésre válaszolni és ne minden másról beszéljünk. (tulajdonos, vagy tag stb felesleges kérdések.)

Bizony jelenthet hátrányt, ha egy másik céget csinálsz és ott hitelt szeretnél felvenni. A gondos bankok utánanéznek a korábbi cégtulajdonok sorsának. A legtöbb hitelfelvételkor tőled is kér nyilatkozatot, hogy milyen cégben voltál és vagy tulajdonos. Nem érdemes ezt eltitkolni, mert ha kiderül akkor tuti nincs hitel. Egy korábban felszámolt cégben tulajdonosi viszony hátrányt jelent.

Felszámolás közben téged csak annyiban terhel felelősség, ha (igazolhatóan) tudtál arról, hogy az ügyvezető rosszul viszi a céget és nem váltottad le, mint munkáltató és tulajdonos.

Kft-nél pedig csak a betett összeggel felelsz.

Következő cégalapításnál a NAV-nak van vétójoga, ha bizonyos határt átlépte a cég tartozása.

2013. aug. 26. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
+tartozol faterodnak a ki nem fizetett fizetéseivel+azok járulékait is be kell fizetned!
2013. aug. 26. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Ma voltam ügyvédnél. Elmondása szerint: nem tartozom felelősséggel. Sem az ügyvezető illegális tevékenységéért, sem NAV tartozásért. Ameddig semmihez nem adom az aláírásom pl: hitelfelvétel, vagy meghatalmazása valakinek aki helytelenül járt el, szóval ameddig semmi ilyesmihez nem adom az aláírásom addig nincs felelősségem. Az elmaradt járulékokról meg bérekről annyit hogy felszámolási eljárásban a ki nem fizetett alkalmazott bérgaranciáért fordulhat az államhoz és visszamenőleg megkapja a ki nem fizetett bért. Azt se rajtam keresik. Ez az ügyvéd álláspontja. Úgyhogy megnyugodtam. Remélem nektek is tudtam segíteni az információval tisztán látni.
2013. aug. 26. 21:24
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!