Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Diák egyénivállalkozó, ÁFA...

Diák egyénivállalkozó, ÁFA körön kívüliként, tételes adózási formában, mennyit adózik, milyen címeken?

Figyelt kérdés

Diák egyéni vállalkozóként tanfolyamokat és masszázs kezeléseket tartva, hogyan működik az adózás?


Nem vállalkozói számlára érkezik a pénz, hanem kézbe kapom és számlát adok róla. Tehát az nem érvényes, h csak akkor adózzak amikor leveszem a pénzt a vállalkozói számláról.


Úgy működik, hogy a bevételem minden hónapban leadózom amit kell? Vagy milyen időszakonként?

Ezeket kell fizetni, DE mivel Nappali tagozatos tanulói jogviszony mellett váltom ki, így ezekből nem mindent kell fizetni:

szoc adó 27%, Nyugdíj járulék 10%, Egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulék 8,5%, Személyi Jövedelemadó 16% , tehát a bevételem 61,5% -t.

Szóval ezek közül melyiket nem kell diák vállalkozóként fizetni?


Ezeken az adókon, járulékokon kívül van más kiadás az állam felé?


Pl.: Ha nulla forint a bevételen 1-2 hónapig, akkor kell valamit fizetni? Ha igen mit, milyen címen, mennyit?

Pl.: 10.000Ft a bevételem 3 hónapon át, akkor minden hónapban leadózom ebből a szoc adó 27%, Nyugdíj járulék 10%, Egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulék 8,5%, Személyi Jövedelemadó 16% , tehát a bevételem 61,5% vagy ezekből amiket kell és mást már nem kell?


Megyek majd könyvelőhöz, de kérem aki tudja segítsen. Interneten is nézek utána, de fontos és egyszerűbb, ha valaki tapasztalatból leírja. Jobb úgy menni a könyvelőhöz, h minél több információm van. :)


Köszönöm.



2016. febr. 14. 12:11
 1/3 anonim ***** válasza:

Ha nem főállásban vállalkozol (rendelkezel mellette legalább heti 36 órás munkaviszonnyal vagy még nappali tagozatos hallgató vagy) akkor nem vagy köteles magadnak fizetést kiadni, míg főállású vállalkozóként ez kötelező (pontosabban bizonyos járulékok megfizetése az, amiket sokszor nem is a minimálbér után, hanem a minimálbértől nagyobb alappal számítva kell megállapítani).


"Nem vállalkozói számlára érkezik a pénz, hanem kézbe kapom és számlát adok róla. Tehát az nem érvényes, h csak akkor adózzak amikor leveszem a pénzt a vállalkozói számláról."

Ez a való életben nem így működik, ahogy itt leírtad. Nem bevételi tételek után fizetsz (kivéve az ÁFÁ-t és az IPA-t, de azokat is összesítve, az esedékes havi, negyedéves, vagy éves bevalláskor), hanem azután amikor a "nyereséget" kiveszed magánszemélyként a vállalkozásból. Ehhez persze először a vállalkozás működtetésénél szükséges költségeidet le kell írni.


Amiket írtál (masszázs és tanfolyam tartás), azok a telephely rendelkezésre állásánál (ha nem kell bérelned) nem túl nagy befektetést igénylő tevékenységek, amiknél legfőképpen a hozzáadott értéket (a szakértelmed) fizetik meg a vevőid. Ezeknél a tevékenységeknél érdemes elgondolkodni a KATA nevezetű adózási formán. Ennek nagy előnye, hogy van egy fix költsége a fenntartásának, és ezen kívül csak az IPA-t (2% a bevételek után vagy választható évi 50.000 Ft-os verziója is KATA-soknak) és a kamarai tagságot (5.000 Ft/év) kell megfizetni. A KATA fenntartási költsége havi 50.000 Ft főállásban, főállás mellett mellett 25.000 Ft/hó. Ezeken felül semmi mást nem kell fizetned, viszont cserébe elszámolni sem tudsz SEMMIT!!! A KATA évi 6 millió Ft bevételig működőképes, az e fölé eső részekre egyéb terheket is kirónak, de szerintem ennek egyelőre nem áll fenn a lehetősége nálad! :) És itt természetesen egyből ÁFA-körös is lennél, mert évi 6 millió Ft annak is a korlátja.

2016. febr. 14. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

De miért a havi 25.000Ft KATA, ha egyébként csak amikor kiveszem a pénzt a vállalkozásból, akkor fizetek 16% SZJA-t és annyi.

Havi 100.000Ft esetében 16.000Ft.

Havi 150.000Ft esetében 24.000Ft és ezen kívül más ilyen kiadás nincs.

Tehát havi 150.000Ft bevétel felett érdemes diáknak KATA snak lenni.


Én írtam, h havi 10.000Ft bevétel is lehetséges, meg, h az is lehetséges, h 1-2-3 hónapig nullás a vállalkozás.

Így KATA alá tartozni nem volna jó ötlet.


Diák vállalkozó nem fizet mást csak a 16% SZJA-t a haszonból, amikor kiveszi a pénzt a vállalkozásból.

Igaz?

2016. febr. 14. 20:43
 3/3 anonim ***** válasza:
Az adó mellett még fizetni kell 14%-os EHO-t is, azt kihagytad! Nem tudom mennyi bevételre számítasz, azért írtam a KATA-t is, de az tény, hogy az csak bizonyos bevételszint felett éri meg!
2016. febr. 15. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!