Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mik az evolúcó elmélet hiányos...

Mik az evolúcó elmélet hiányosságai és előnyei, és mik a kreacionista elmélet előnyei és hiányosságai?

Figyelt kérdés

Valahogy úgy képzelem el a válaszokat , hogy :



evolúció : megmagyarázza ezt , meg ezt viszont nem magyarázza ezt , meg ezt .



kreacionizmus : megmagyarázza ezt meg ezt viszont nem magyarázza ezt , meg ezt :



2012. máj. 25. 13:19
 21/94 anonim ***** válasza:
58%

11:50


A 05-25 14:26-os és 05-25 15:52-es válaszomban írtam konkrétumokat, példákat.

2012. máj. 28. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/94 anonim ***** válasza:
72%

Bocsi de nekem ez valahogy kevés:D

Az oké ,hogy kutyatenyésztés és gyorsabbak lettek de nem alakultak más fajjá...

A matematikai pontos alátámasztások,modellek,kísérletek érdekelnek,fajátalakulások.

2012. máj. 28. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/94 anonim ***** válasza:
50%

Több példát írtam, pl. a baktériumtörzsekben megfigyelt evolúcióról, meg arról, hogy a különböző természettudományok és az evolúcióelmélet hogyan egészítik ki egymást.


Viszont erre a kérdésre valószínűleg nem ezen a fórumon fogsz választ kapni, mert elég kicsi annak az esélye, hogy egy evolúcióbiológus itt ül és arról próbálja meggyőzni az embereket, hogy az evolúció tény.


Ha valóban érdekel a téma, akkor ajánlom Richard Dawkins: A legnagyobb mutatvány című könyvét, amelyben közérthető módon mutatja be az evolúció bizonyítékait.


Beleolvashatsz a Wikipédiának ebbe a cikkébe is, de szerintem ez nem túl könnyen érthető:

[link]

2012. máj. 28. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/94 anonim ***** válasza:
54%

"Az oké ,hogy kutyatenyésztés és gyorsabbak lettek de nem alakultak más fajjá..."


Mi is az a faj? Hogyan határolnád be, hogy mi tartozik egy fajba és és honnét neveznél valamit új fajnak?


"Esetleg hallhatnánk konkrétumokat is RÉSZLETESEN elmondva(akár privátba nekem),nem csak "idelökve",hogy de jól működik?"


Például az építészetben és elektronikában elég sokat használják.

Konkrétumokkal:

[link]

2012. máj. 28. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/94 anonim ***** válasza:
77%

Tudományosan úgy szokták meghatározni, hogy egy fajnak számít az a két egyed, amelyik képes nemzőképes utódot létrehozni.


Érdemes tudni, hogy az evolúció nem ugrásszerű, hanem egy olyan kontinuum, amelyikben minden generációsan egymás mellett lévő két egyed (anyja-lánya) ugyanabba a fajba tartozik. Minél tovább megyünk előre vagy vissza a generációkban, annál nagyobbak lesznek a különbségek az egyedek között, de csak sok ezer vagy tízezer generáció után mondhatjuk, hogy más már más fajról van szó.

2012. máj. 28. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/94 anonim ***** válasza:
70%

"Tudományosan úgy szokták meghatározni, hogy egy fajnak számít az a két egyed, amelyik képes nemzőképes utódot létrehozni."


Ugyan (valószínűleg) a másik 71%-ost kérdeztem, azért kijavítalak. Nincs általános definíciója a faj fogalomnak. Gyakorlatilag az számít fajnak, amire egy tapasztalt taxonómus azt mondja. Persze vannak irányelvek, mint az idézett definíció, de rengeteg olyan faj létezik, amiket külön fajokként fogadunk el, mégis képesek egymással nemzőképes utódot létrehozni és rengeteg olyan, amiknek a hibridjeinél van esély, hogy a szülőfajok valamelyikével képes legyen szaporodni.


Na most, ha ragaszkodunk az előbb idézett definícióhoz, akkor bizony a kutyák között is találunk olyan fajtákat, amik még párosodni sem képesek egymással (kedvenc példám: dán dog és chihuahua), nemhogy utódot létrehozni. A definíció értelmében így ezek külön fajnak számítanak és megvan az áhított példa a fajkeletkezésre.


Illetve találtam még néhányat az áhított konkrétumok közöl az előző témában:

[link]

A cikk címe:

Laky Sándor "Geodéziai hálózatok tervezése evolúciós algoritmussal"

[link]

2012. máj. 28. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/94 anonim ***** válasza:
50%

Valóban, én egy másik 71%-os vagyok.


Az általam nyújtott definíció persze nem tökéletes, de általánosságban véve azért nem rossz. Kivételek persze vannak, a taxonómusok gyakran máshogy definiálják a fajokat. Egyébként a dán dog és a csivava képes közös utód létrehozására, mesterséges megtermékenyítés során, persze. Tehát genetikailag eléggé hasonlók ahhoz, hogy egy fajról beszélhessünk. Ugyanakkor a kutya és a farkas is képes közös, nemzőképes utód létrehozására, miközben a farkast más fajnak szoktuk tekinteni.


Szerintem teljesen mindegy, hogy tudunk-e megfigyelhető példát felmutatni az evolúcióra. Mivel ez egy olyan folyamat, ami egy emberi életnél sok milliószor hosszabb időtávokon operál, nyilvánvalóan lehetetlen olyan példát mutatni a kételkedők számára, amelyikben egyik gerinces faj evolválódna másik gerinces fajjá.


A tényleges megfigyelésen kívül számtalan más tudományos lehetőség van arra, amivel bizonyítani lehet az evolúciót. Például földtörténeti kutatásokkal, fosszíliák feltárásával, azok életkorának meghatározásával, genetikai vizsgálatokkal, a fajok közti genetikai különbségek és hasonlóságok feltárásával, a genetikai mutációk gyakoriságának és azok mechanizmusának vizsgálatával, embrionális vizsgálatokkal (a különböző fajok embrionális fejlődésük során jól láthatóan leképezik a teljes evolúciós utat, amit fajuk bejárt), illetve olyan következtetésekkel, hogy "ha egy nagytestű, vad, rövidszőrű, ugatni képtelen farkasból kicsi, szelíd, hosszúszűrő, ugatásra képes kiskutya fejlődik néhány évszázad vagy évezred alatt, akkor vajon mivé fejlődhet egy egér SZÁZEZERSZER ennyi idő (több mint 100 millió év) alatt?"

2012. máj. 28. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/94 anonim ***** válasza:
45%

"Az általam nyújtott definíció persze nem tökéletes, de általánosságban véve azért nem rossz. Kivételek persze vannak"


Pont a kivételek tesznek rosszá egy definíciót. Ugyanis a jó definíció a definíció definíciója szerint nem tartalmazhat kivételt (ej de szépen megfogalmaztam).


"Egyébként a dán dog és a csivava képes közös utód létrehozására, mesterséges megtermékenyítés során, persze. Tehát genetikailag eléggé hasonlók ahhoz, hogy egy fajról beszélhessünk."


Ha csak úgy a természetben találnánk ezt a két fajtát, már simán külön fajnak tekintenénk őket és senkinek nem lenne ellenvetése. Amúgy szívesen megnéznék erre egy kísérletet, hogy vajon valóban életképesek volnának-e az utódok. A chihuahua szuka szerintem semmiképp nem tudná kihordani a kölyköket, de nem lepne meg, ha dán dog szukával sem működne a dolog. Vállalkozó kedvű állattenyésztők jelentkezését várom privátban. :)


"Szerintem teljesen mindegy, hogy tudunk-e megfigyelhető példát felmutatni az evolúcióra."


Nem teljesen mindegy, de mivel tudunk, értelmetlen a problémakört vizsgálni. Amúgy meg nem engem kell meggyőznöd.

2012. máj. 28. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/94 anonim ***** válasza:
19%
Az evolúciónak miért nem célja az életkeletkezés bizonyítása? Mert azt nem tudja manipulálni, mint a fajátalakulást és a leszármazást.
2012. máj. 28. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/94 anonim ***** válasza:
87%

"Az evolúciónak miért nem célja az életkeletkezés bizonyítása? Mert azt nem tudja manipulálni, mint a fajátalakulást és a leszármazást."


Nem értem miért kell folyton ilyen összeesküvés elméleteket gyártani. Az evolúció azért nem foglalkozik az életkeletkezés módjával, mert azzal az abiogenezis foglalkozik. Az evolúciónak sosem volt feladata az életkeletkezés bizonyítása.

2012. máj. 28. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!