Kezdőoldal » Állatok » Állatvédelem » Az állatkínzás milyen mértékbe...

Az állatkínzás milyen mértékben van jelen a magyar mindennapokban?

Figyelt kérdés

Sosem bántalmaznék direkt módon egy állatot, de láttam dokumentumfilmeket arról, miféle dolgok történnek egy vágóhídon, vagy nagy cégek hogyan kísérleteznek különböző fajokkal.


A valóságban mekkora esélye van egy átlagos anyagi körülmények közt élő magyar embernek, hogy az efféle borzalmak végtermékeibe belefusson? Ha leemelek egy sonkát a filléres hipermarket polcáról, az talán pont egy embertelen körülmények közt lemészárolt sertésből származik? És a drogéria különféle sminktermékei? Vagy a beazonosíthatatlan bőráruk bármelyik bolt kínálatából? Milyen körülmények közül jönnek ezek?


A vegetarianizmuson is gondolkozom, mivel nem áll szándékomban ebben részt venni. Hogy tudom ezt az egészet kikerülni, vagy mit tehetek a konkrét megakadályozásáért? Ha valaki azt írná ide, hogy "semmit, kisember vagy, a te döntésed nem számít", az tartsa tiszteletben, hogy ezt a mentalitást nem tartom irányadónak és a válaszadása erre a kérdésre innentől fogva nagy valószínűséggel okafogyott lesz.



2014. febr. 15. 23:59
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:

Rendben, köszönöm a válaszokat!


Mégis aggaszt, hogy a húsfogyasztást mivel helyettesíthetném, mert fehérjére és energiára egyaránt szükség van és azt be kell látnotok, hogy a vega fehérjeforrásokban általában jóval kevesebb a kalória, amit zöldségből/gyümölcsből nehéz bevinni, a tésztát nem szeretem, kenyéren és rizsen meg nem akarok élni. Ti ezt hogy oldjátok meg? Elég pár ötlet, vagy ha linkeltek néhány blogot, vagy ezzel foglalkozó oldalt, feltalálom én magamat.

2014. febr. 16. 19:38
 12/17 anonim ***** válasza:
62%

"A valóságban mekkora esélye van egy átlagos anyagi körülmények közt élő magyar embernek, hogy az efféle borzalmak végtermékeibe belefusson?"


Ha - mint írod - a hipermarket polcáról emel le sonkát, drogériában veszi a sminkterméket, akkor lényegében 100% eséllyel ilyenbe fut bele. Cserébe az, hogy hol vásárol nem a körülményein múlik, hanem a döntésén.


Vegetáriánusnak lenni nem drágább, mint húst is evőnek.

Sminkterméket direkt értékesítőtől vásárolni nem drágább, mint drogériában.


Igazából mindkét fenti gondolat végére odatehettem volna azt is, hogy "sőt". Az ördög azonban a részletekben van. Ha a vegetáriánussá válásod egyidejűleg azt is jelenti, hogy jobban odafigyelsz a táplálkozásodra, és kifejezetten minőségi ételeket kezdesz enni, az növelheti a költségeid, bár a közvetett költslégeid (orvosi ellátás) csökkentheti. Azonban ha nem válsz ebben igényessé, és maradsz a sültkrumplinál (vagy eddig is igényes voltál), akkor alighanem anyagilag is jobban jársz.

A kozmetikumoknál hasonlóan. Mind drogériában, mind közvetlen értékesítőnél különböző minőségű és árú termékek kaphatók. A különbség az, hogy míg előbbi helyen való vásárlásban gyakorlatod van (nagyjából kitapasztaltad, hogy mi felel meg a minőség és árigényednek, és hol tudod beszerezni azt), addig utóbbiban nincs, és amíg kitapasztalod, hozhatsz számodra nem optimális döntéseket. Ettől még hosszú távon jól jársz a váltással.

2014. febr. 17. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim válasza:
60%

A Yourofsky videókat láttad már?


[link]

[link]


A vegán oldalakon érdemes körülnézni táplálkozási tanácsok ügyében. A vegetáriánusok nem annyira aktívak ilyen téren.

2014. febr. 17. 06:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!


Először is szeretnék mindenkitől elnézést kérni, akit "leszázalékoltak", tulajdonképpen nem értem, miféle okokból, én minden választ hasznosnak találtam és tőlem mindegyikre ment a zöld ujjacska.


Ezek a videók nagyon, nagyon érdekesek, meg persze elborzasztóak és elgondolkodtatóak. Már kicsit körül is néztem és igaz, hogy a szigorúbb, vegán étrendet követők sokkal részletesebb blogokat indítanak, több támponttal. Gondolom azért, mert kevesebben vannak, (sajnálatos módon) inkább "tabu", amit ők csinálnak, ezért összetartóbbak lehetnek. Az internet világában meg biztos találok alternatív beszerzési lehetőségeket, amik nem sokkal drágábbak. Egyedül a bio kaják bökik a csőrömet, mert szerintem indokolatlanul sokba kerülnek. Elég igényes vagyok az ételekre, szó szerint táplálkozom, nem csak megtömöm valamivel a hasam, nem lenne nehéz váltanom. Igazából nem vagyok túl nagy húsrajongó.


Eleinte eléggé tartottam ettől a váltástól, meg az anyagi vonzatától, de köszi a bátorítást meg a rögtönzött felvilágosításokat, ezek után rendesen utánajárok a dolognak! Végül is ha drágán, akkor olcsón is meg lehet oldani...:))

2014. febr. 17. 16:31
 15/17 anonim válasza:
26%

Az első vagyok, és tényleg nem értem, miért lettünk leszázalékolva mi, akik nem látjuk olyan rossznak a helyzetet. Nem mondtam semmi olyat, ami bagatellizálná az állatok szenvedését.


A kérdezőnek és másoknak is:

Valóban vannak brutális állatkínzások is, vágóhidakon és azokon kívül is. Ilyen felvételekkel szolgál nem egy weboldal, dokumentumfilmek, a PETA, de még maga a YouTube is. Ez nem jelenti azt, hogy az XY boltban megvásárolt hústermék/kozmetikum előállítása mindenképpen kegyetlenkedéssel járt volna. Ahogy említettem, az Európai Unión belül (de egyébként fejlettebb országokban általánosan) többé-kevésbé szigorú állatvédelmi törvények születtek az elmúlt néhány évtizedben. Lehet pesszimistáskodni, de ahogy a legtöbb ember nem rablógyilkos, úgy általánosságban az állatvédelmi törvényekre is figyelnek a cégek. Nyilván nem mindegyik és nem mindig. De az állatok szörnyű szenvedése, főleg itt az EU-ban, nem olyan általános jelenség, mint azt sokan hiszik néhány valóban sokkoló videó után.


Ami a húsevés morális-etikai oldalát érinti, szerintem egy jó ideig még nem fogunk elérni arra a "szintre", hogy elhagyjuk. Elsősorban nem technikai okokból, hanem ideológiai okokból. A kérdező által felsorolt példák (nemi erőszak, rabszolgaság, gyerekmunka, gyilkosság) mind a saját "fajtársainkra" vonatkoznak, ezért lettek idővel immorálisak. Ugyanakkor attól még messze vagyunk, hogy állatokat is ugyanolyan szinten kezeljünk moralitás szempontjából, mint magunkat. Nyilván a legtöbb ember nem okozna szándékosan fájdalmat állatnak, de nem érzi immorálisnak, hogy olyan húst fogyasszon, aminek az előállításához egy állatnak fájdalmat kellett okozni. Egyébként érdekes az, hogy a vegetáriánusoknak/vegánoknak nem csak az állatoknak okozott fájdalom tudatának elkerülése a céljuk, hanem úgy általában az állatok élelmiszeripari/szépségipari "kihasználásának" is az ellenzői, attól függetlenül, hogy konkrétan az adott termék előállítása jár-e fizikai fájdalommal az állatnál.


Egy kicsit enyhítve a komoly témát, felvetem, hogy nemcsak az állatok, hanem a növények is élőlények, és azokat is kihasználjuk, széttépjük, ledaráljuk, elégetjük, elfogyasszuk, sőt még génmódosítunk is rajtuk. Az egyetlen lényeges különbség, hogy a növények nem rendelkeznek idegrendszerrel, ennélfogva nem képesek érezni, és nem lehet semmilyen tudatuk, akárhogyis definiáljuk ezt a fogalmat. Bár ettől függetlenül vannak olyan elméletek, hogy a növények kommunikálnak, sőt éreznek. Csak tegyük fel, hogy ez igaz, valamilyen eddig nem ismert természeti elv vagy egyéb jelenség okán. (Itt most lehet hinni természetfölötti jelenségekben, vagy univerzális erőkben.) Ezesetben mi lenne a morális, etikus lehetőség nekünk embereknek, mit ehetnénk meg, mint biológiai élőlények? :)

2014. febr. 19. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
63%

Nem mondom, hogy semmi alapja ezeknek a videóknak, mert valóban történtek/ történnek ilyen esetek a világban, de azért még ne gondoljuk azt, hogy ez az általános. Főleg egy fejlettebb országban. Minden halál jár szenvedéssel és félelemmel, de a legtöbb EU országban igyekeznek a leghumánusabb és leggyorsabb módon végezni az állatokkal.

Én pl. hús nélkül nem érzem jól magam egészségügyileg. Nem vagyok nagy húsevő, ráadásul csak csirke és pulykamellet eszem, de ha hetekig elhagyom a táplálkozásomból (párszor már próbáltam), a kezdeti frissesség után nagyon durva fáradtság és rosszullét tör rám. Ahogy újra eszem húst, ez elmúlik. Nagyon szeretem az állatokat és sajnálom a csirkét is, de fontosabbnak tartom a saját életemet és egészségemet, mint egy csirke életét. Lehet önző dolog, de ez van.

Meg ha belegondolsz, a világon milliók szenvednek valami miatt. Kisgyerekeket dolgoztatnak halálra, nőket erőszakolnak meg, embereket ölnek meg a szigorú büntetések és törvények ellenére stb stb. A világ sosem lesz ideális.

Abban persze tudsz segíteni, hogy lehetőség szerint olyan helyeket támogass, ahol nem nagyüzemi módon folyik az állattartás, hanem szabadon vannak az állatok és nem is kell húst hússal enni. Az tény, hogy sokan a többszörösét eszik annak a húsmennyiségnek amire valójában szükségük lenne.

A kozmetikumokról meg annyit, hogy a neten fent vannak azok a gyártók, akik nem használnak állati eredetű termékeket és elítélek a kísérleteket. Vásárolj ilyen termékeket. A szőrmeipart sem kell támogatnod. Szóval elég sok módon tudsz segíteni.

2014. febr. 20. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm a két utolsó választ! Mindkettő kifejezetten hasznos és elgondolkodtató volt.


Kedves utolsóelőtti! Még rágódom mindazon, amit írtál, mert abszolút igaz és ezért valahogy be kell építenem a világnézetembe...


Kedves utolsó! Ezek egész egyszerűen betartható gyakorlati tanácsok, amik azért mégsem eleve elrettentőek az egyszeri ember számára, mint mondjuk a házi biosajt készítése.


Valamint egyetértek azzal, hogy a világ sosem lesz ideális, csak ezek után végképp nem tudom eldönteni, hogy a kicsire vagy a nagyra érdemes fókuszálni, ha egy problémát meg akarunk szüntetni. Az orvostudomány állása szerint ugyebár a betegséget szüntessük meg, ne a tüneteket, másféle szempontból pedig a tartós változás érdekében hanyagoljuk az elérhetetlen célokat és mindig csak egy-egy apró lépést tegyünk. Ám abban talán tényleg MINDANNYIAN egyetértünk, hogy világmegváltás kitárgyalására ez az oldal, közösségének összetételét tekintve, valamint a nagyszámok törvénye alapján teljességgel alkalmatlan. És ennek ékes példája a válaszaitok százalékmutatójának mélyrepülése:)


Erre vigasztalásul egy Coelho idézet (csak mert már leírtam, hogy nem vagyok a rajongója):


Aki a viszonzás reményében szeret, csak az idejét vesztegeti.


Én is letettem arról, hogy jóindulatból hasznos válaszokat adjak minden reális-irreális kérdésre, mellette pedig népszerű legyek. De itt van Churchill is:


Vannak ellenségeid? Jó. Ez azt jelenti, hogy valamikor, valamiért már kiálltál az életedben


Köszönöm az érdekes válaszokat és azt is, hogy némi változatosságot visztek az oldal illusztris közösségének mindennapjaiba, és kommentjeitekkel emelitek a topic színvonalát:)

2014. febr. 22. 00:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!