Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » A Spinosaurus akkor most...

A Spinosaurus akkor most tudott 2 lábon is járni mint a T-Rex, vagy csak kizárólag 4 lábon mint egy krokodil?

Figyelt kérdés

Illetve ha csak/föleg halakkal táplálkozott, miért kellett neki a leghosszabb ragadozó dinoszaurusznak lenni?


Valamint valóban szembeszálhatott néha T-rexekkel, vagy nagyobb theropodákkal?

Vagy az új felfedezések apropóján, ez az elmélet is ment a levesbe?


Van rajtakívül más theropoda, aki 4 lábon közlekedett?



2020. máj. 5. 16:59
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
81%

A T-rex teljesen más közegben és más korban élt mint Spinosaurus. Konkrétan évmilliók választják el őket, de ha egymás mellett éltek volna is, nem igazán zavarták volna egymást, mivel a T-rex szárazföldi, a Spino pedig vízközeli/viziragadozó volt, így sem az élőhelyért, sem a forrásokért nem kellett versengeniük egymással. Tehát ezen a legújabb felfedezés sem változtat, ez az epikus jelenet csupán a jurassic filmek fantáziájának eredménye.


A legújabb verzió szerint nem négy lábon járt, hanem ideje nagy részét a vízben élte le, mint egy krokodil.


Azért ő a leghosszabb, mert a vízben való előre haladáshoz ez előny. Egy nagytestű theropodát egy rövidebb farok is kiegyensúlyozta, míg a spino valószínűleg sokat támaszkodott úszásban a farkához. A koponyája pedig a halászó életmód miatt olyan nyújtott.


Négy lábon járó theropodára ezt találtam:

"Xuanhanosaurus might have walked on all four legs. If so, it would be the only known four-legged meat-eater among dinosaurs"


Van egy elmélet, hogy a Xuanhanosaurus képes volt négy lábon is közlekedni. Ha ez igaz, akkor ez azt jelenti, hogy ő az egyetlen ilyen ismert theropoda. Wikipédia

2020. máj. 5. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
*sokat támaszkodott a farkára az úszás során
2020. máj. 5. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Köszi!

No de a krokodil is 4 lábon jár, amellett hogy idejének 90%-át vízben tölti...


Illetve még azt nem értem, hogy akkor a spino az most theropoda, avagy sem... Mert a wiki azt írja, hogy az.


Valamint a T-rexre azt írja, hogy a kréta végén élt, a Spinora meg, hogy a kréta elején és végén is...

2020. máj. 5. 17:29
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Attól még theropoda, hogy négy lábon járhatott. Ezt származtatás alapján döntik el, hogy mi hova tartozik. Pl. Az ember is főemlős, attól, hogy két lábon jár és csupasz.


Igazad van a krokodilos példával, de nem igazán járt, ha valóban úgy élt, ahogy most azt "kitalálták" :)


Spino: 112.03–93.5 millió éve

T-rex: 68–66 millió éve


Szintén wikis adatok... Hát nem a legmegbízhatóbbak, de más forrásból is olvastam már, hogy röpke több tízmillió év van közöttük.

2020. máj. 5. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 Simon Petrikov ***** válasza:
63%
Valószínűleg két lábon járt. A dinoszauruszok karjainak anatómiája mellett most már az új farok is a két lábon járás valószínűségét erősíti.
2020. máj. 5. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Simon Petrikov keress rá Spinosaurus 2020 kulcsszavakra. Megint módosítottak az elképzelésükön, ahol egyáltalán nem kétlábúnak minősül a spino. A kérdező szerintem ezzel kapcsolatban kérdezett.
2020. máj. 5. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 Simon Petrikov ***** válasza:
66%
Tudok róla, pont azon alapul a válaszom (a 2014-es helyett. 2014-ben merült fel először a négylábúság lehetősége, nem sokkal később megkérdőjelezték, és a mostani felfedezés után csak még valószínűbb, hogy szárazföldön két lábon járhatott.
2020. máj. 5. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Szerintem most 83%-nak van igaza...

Volt egy másik hasonló kérdés az oldalon, ott belinkelt él ezt a Nature cikket: [link]


A kérdés: https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..

2020. máj. 5. 20:48
 9/12 A kérdező kommentje:

Jah most látom, hogy ez pont a válaszoló kérdése...

Akkor nem értem. Az általad linkelt cikkből pont az derűlt ki, hogy vízben (is?) élt.

2020. máj. 5. 20:49
 10/12 anonim ***** válasza:
Én is úgy látom, hogy a 2020-as eredmények a négylábúság mellett teszik le a voksukat.
2020. máj. 5. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!