Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Lehetséges -e génmanipuláció...

Lehetséges -e génmanipuláció segítségével szelíd "vadállatok" létrehozása?

Figyelt kérdés
Tehát a megszelídített oroszlán, tigris, farkas, stb. létrehozásaához szabályozzák, hogy melyik elődtől, milyen alélt örököljön, így az egyed olyan ösztönöket örököl, amelyek megfelelnek egy háziállatnak, azonban teljes mértékben megmarad vadállatnak fizikailag és külsőleg. A farkas esetében például megszelídítette ugyan az ősember, viszont nem maradt meg farkasnak, kutya lett belőle. Viszont az említett módszerrel lehetséges -e, hogy megmaradjon a létrehozott állat vadállatnak, a háziállatnak megfelelő ösztönökkel.
2021. ápr. 4. 00:24
 1/8 anonim ***** válasza:
80%
Remélem nem... Belegondolni is szörnyű hogy ilyen szinten erőszakot tehet az ember a természeten.
2021. ápr. 4. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
32%

Nem szükséges. A születéstől ember által nevelt vadállatok szelídek. Számtalan oroszlán, gepárd, medve, szarvas, elefánt, madarak stb is akadnak. A lényeg hogy vad társaikkal ne érintkezhessenek mert eltanulják a viselkedést, illetve előjönnek az ösztönök.

Számukra a vadság és erő létszükséglet az életbenmaradáshoz a természetben. Hogy élelmet szerezzen, megvédje magát és kicsinyeit, a területét stb. Ez az ösztön is részben tanult viselkedés ami neveléssel felülírható. Pl elvadult házimacskák vagy kutyák simán emberre támadnak vagy félelmükben menekülnek. A kutya azért változott meg testileg mert nem volt már szüksége a farkas testi adottságaira, illetve az ember tenyésztett számára célszerűbb fajtákat.

Minden elvész a "vad szépségből" és az elementáris erőből ami a vadállatoknak adatott, ha szelíd zsebtigrist csinálunk belőlük.

2021. ápr. 4. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
87%
Nem szeretnék ilyenekre gondolni, éppen eleget játssza az ember a kis Istent, éppen eleget ártunk már az állatoknak.
2021. ápr. 4. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Feketeruhasember ***** válasza:
83%

"Nem szükséges. A születéstől ember által nevelt vadállatok szelídek. Számtalan oroszlán, gepárd, medve, szarvas, elefánt, madarak stb is akadnak. A lényeg hogy vad társaikkal ne érintkezhessenek mert eltanulják a viselkedést, illetve előjönnek az ösztönök.


Számukra a vadság és erő létszükséglet az életbenmaradáshoz a természetben. Hogy élelmet szerezzen, megvédje magát és kicsinyeit, a területét stb. Ez az ösztön is részben tanult viselkedés ami neveléssel felülírható. Pl elvadult házimacskák vagy kutyák simán emberre támadnak vagy félelmükben menekülnek. A kutya azért változott meg testileg mert nem volt már szüksége a farkas testi adottságaira, illetve az ember tenyésztett számára célszerűbb fajtákat.


Minden elvész a "vad szépségből" és az elementáris erőből ami a vadállatoknak adatott, ha szelíd zsebtigrist csinálunk belőlük."



Ez azért így ebben a formában nem igaz ahogyan írod.

Abban tévedsz ha azt gondolod hogy pusztán a neveléssel és azzal hogy egy vadállat emberek között nő fel akkor szelíd lesz. Ez nem igaz, szelídebb lesz, de egy farkas sem lesz soha olyan mint egy kutya, jórészt ezeket a belső tulajdonságokat is gének határozzák meg. A háziasítás nem pusztán annyiből állt hogy a vad állatokat befogták és miután a kölyköket emberek nevelték fel már kész volt a domesztikált kutya. Ez ez több 100 ha nem több ezer generáción keresztül tartó tudatos szelektálás eredménye. Azokat az egyedeket amik agresszívek voltak az emberrel kiselejtezték, kivonták a tenyésztésből. Persze ha valamit félreértettem abból amit írtál kérlek jelezd.

2021. ápr. 4. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Utolsó, szerintem minimálisan lett szervilis jellemű a kutya a farkashoz képest. Különben nem lenne annyi kutyatámadás meg vadul ugató eb. Pont a falkaösztönt, territoriális viselkedést használjuk ki. Ha nincs emberhez szoktatva, ha azt hiszi ő a főnök a falkában és neked megy, akkor oda a 100 ezer év domesztikáció.

A macskák meg kb észre se vennék ha egyik napról a másikra eltűnne az emberiség, ők még kevesebbet változtak. Annak ellenére hogy tudnak minket szeretni, bújnak, játszanak, egy kóbor macska kölykeit gyakorlatilag újra meg kell szelidíteni.

Valamennyire változhattak a gének ezt nem tagadom, de az ösztönt nem tudták felülírni, sőt vannak kifejezetten kezelhetetlen agresszív kutyák is. A vadság viszont ugyanennyire felülírható neveléssel egy vadállat esetében.

2021. ápr. 4. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
81%
És mit fognak enni, szelíd galócát?
2021. ápr. 4. 02:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
74%
Természetesen lehet, lásd Beljajev kísérlet, egyértelműen tudjuk, hogy a szelídségnek genetikai háttere van. Innentől fogva már csak pénz kérdés mit csinálsz, mert azért jó drága egy ilyen buli.
2021. ápr. 4. 05:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Feketeruhasember ***** válasza:

"Utolsó, szerintem minimálisan lett szervilis jellemű a kutya a farkashoz képest. Különben nem lenne annyi kutyatámadás meg vadul ugató eb. Pont a falkaösztönt, territoriális viselkedést használjuk ki. Ha nincs emberhez szoktatva, ha azt hiszi ő a főnök a falkában és neked megy, akkor oda a 100 ezer év domesztikáció.


A macskák meg kb észre se vennék ha egyik napról a másikra eltűnne az emberiség, ők még kevesebbet változtak. Annak ellenére hogy tudnak minket szeretni, bújnak, játszanak, egy kóbor macska kölykeit gyakorlatilag újra meg kell szelidíteni.


Valamennyire változhattak a gének ezt nem tagadom, de az ösztönt nem tudták felülírni, sőt vannak kifejezetten kezelhetetlen agresszív kutyák is. A vadság viszont ugyanennyire felülírható neveléssel egy vadállat esetében."



Sokkal több ember támad emberre mint ahány háziasított kutya.(ezt csak mellékesen jegyzem meg).


Na már most kutyatámadások vannak, voltak, lesznek. De ez nem jellemző hála a háziasításnak a kutyák már kölyök körüktől kezdve elő vannak "készítve" az ember mellett való életre. Egy farkas szelídítése kölyök korától kezdve és elég macerás gyakorlatilag 24 órában foglalkozni kell vele és mint mondtam akkor sem lesz olyan mint egy akármilyen kutya.

Egy kutya az teljesen más. Mint mondtam a tudatos szelektálás miatt csak azokat az egyedeket tenyészették tovább amik nem voltak agresszívak az emberrel. Tehát kölyök kutya ≠ kölyök farkas.


Arra a részre ahol azt írod ha eltűnne az emberiség:


A kóbor macska kölykeit szocializálni kell nem megszelídíteni, csak úgy mint a kutyák ők is elő vannak már erre készítve. (tudom hogy a két szó nagyon hasonlít de valójában nem ugyanaz a jelentésük igazán nem szőrszál hasogatni akarok) az évezredek során. Ha egyik napról a másikra eltűnnének az emberek először is rengeteg kutya elpusztulna, főleg a legeslegnagyobb fajták és a legkisebb "turcsi orrú" vagy egyéb természetben a fizikai adottságaik miatt életképtelen egyedek. A kicsit kisebb és max közepes méretű leginkább keverék kutyák közül maradna néhány. Ha egy gazdás, azaz emberhez szocializálódott kutyát kiragadunk a vadonba, ő egész életében ácsingózni fog utánunk. Bármikor élete során, ha újra emberrel hozza össze a sors felveszi vele a kapcsolatot, csatlakozik és kötődik hozzá, nem fél és nem agresszív. De ha egymaga éleben is marad akkor sem viselkedik(nek) úgy mint egy farkas. Nem igazán verődnek olyan falkákba, nem közösen foglalkoznak az utódokkal, ezeket a tulajdonságokat az ember már kitenyésztette belőle.


És itt jön a lényeg amire ki akartam lyukadni:


Az emberhez való alkalmazkodás, a gyors és könnyű szocializációért felelős génvariációk a vadonban teljesen neutrálisak, semmi nem indokolja eltűnésüket – természetes úton ugyanis leginkább csak a direktben rossz, káros génvariánsok kopnak ki. Ez azt jelenti hogy hiába élne már rengeteg generáció egymás után a vadonban emberi beavatkozás nélkül, ha ezek közül egy kölyköt kiragadnál a természetből és te nevelnéd fel, pontosan olyan lenne mint bármelyik másik egy az ember mellett élő kutya kölyke, semmi különbség nem lenne. Olyan sikeresnek tekinthető a háziasítás.


"Valamennyire változhattak a gének ezt nem tagadom, de az ösztönt nem tudták felülírni, sőt vannak kifejezetten kezelhetetlen agresszív kutyák is. A vadság viszont ugyanennyire felülírható neveléssel egy vadállat esetében."


A gének nagyon sokat változtak. Az ösztönök közül pedig azok maradtak meg(a gének változása miatt) amik az embernek is előnyösek voltak hogy megmaradjanak, mint fentebb írtam rengeteg kulcsfontosságú, a fennmaradásukhoz(mármint a természetben) és a hatékony utódneveléshez szükséges ösztön már nincsen meg a kutyákban és ezekben egyáltalán nem hasonlítanak a farkasokhoz. Ezekből kiderül hogy mint mondtam, lehet szelídebb egy farkas/oroszlán/tigris akármi ha emberek nevelik fel, de soha nem lesz, nem tud olyan lenni mint egy kutya vagy bármilyen háziasított állat.

2021. ápr. 4. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!